Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.12 18:09

Elektroninės muzikos festivalio įkaitai: teigia, kad triukšmas iš proto varė ištisas dvi paras

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.08.12 18:09

Trakų rajone, Skaisčio ežero pakrantėje įsikūrę gyventojai tapo festivalio „Cape Kablys“ įkaitais. Dėl, kaip gyventojai teigia, ištisas dvi naktis iki pat ryto skambėjusios trankios muzikos jie skundais apipylė policijos pareigūnus. Renginio organizatoriai už viešosios tvarkos trikdymą atsipirko 10 eurų bauda, tačiau kitais metais festivaliui leidimo greičiausiai nebegaus.

Praėjusį savaitgalį Skaisčio ežero pakrantėje esančiame Pusiasalyje vyko elektroninės muzikos festivalis „Cape Kablys“. Vos pasigirdo pirmieji trankios elektroninės muzikos garsai, vietos gyventojai suprato, kad nieko gero tikėtis neverta.

„Muzika grojo taip garsiai, kad mūsų namuose, esančiuose kitoje Skaisčio ežero pusėje, drebėjo sienos, „kilnojosi stogas“. Nė kiek nepagražinu – atrodė, kad koncertas vyksta mūsų kieme, net kalbantis reikėjo kelti balsą, kad vienas kitą girdėtume. Nenuostabu – garso bangos virš vandens sklinda itin lengvai ir toli. Muzika tranki – „techno, elektro, disko, dramenbeisas ir visos kitos grožybės“, kaip organizatoriai teigė savo reklamoje“, – rašo pasipiktinęs skaitytojas, pageidavęs likti anonimu.

Kai muzika nesiliovė ir po 23 val., gyventojai kreipėsi bendruoju pagalbos telefonu 112. Į gyventojų skundą policija sureagavo, tačiau festivalio triukšmas nesiliovė.

„Operatorė atsakė, kad mes jau ne pirmi skundžiamės, policija informuota. Visgi rezultatas – nulinis, itin tranki ir garsi muzika grojo visą naktį, nebuvo nutilusi nė minutei. Tikriausiai nereikia nė sakyti, kad nei aš, nei kiti šeimos nariai, įskaitant sergančią mamą, gyvenančią gretimame name, tą naktį nemiegojome nė minutės. Muzika grojo iki 8 valandos ryto.

Muzika grojo ir visą dieną. Norėdamas užbėgti galimai pasikartosiantiems praeitos nakties įvykiams už akių, prieš 8 valandą vakaro paskambinau 112 telefonu. [...] Kadangi, kaip ir reikėjo tikėtis, muzika 23 val. vakaro nenutilo, vėl paskambinau budėtojams. Laukėme, laukėme, bet situacija nesikeitė. Dar tris kartus skambinome bendruoju pagalbos telefonu 112, tačiau pasikartojo praeitos nakties istorija – muzika grojo visą naktį ir nutilo tik pasibaigus festivaliui, apie 10 valandą ryto“, – sako skaitytojas.

Po triukšmingo savaitgalio vietos gyventojai planuoja teismui skųsti ne tik festivalio organizatorius, bet ir leidimą renginiui išdavusią Trakų rajono savivaldybę bei „ieškoti atsakingų policijoje“.

Bauda – ketvirtadalis vieno bilieto kainos

Festivalį rengusios bendrovės „Novista“ renginio organizacinio komiteto narė Marija Kalvelytė tikino, festivalio metu viešoji tvarka nebuvo pažeista.

„Mes gavome iš savivaldybės leidimą organizuoti renginį iki 23 val., bet, kadangi mes organizavome jį privačioje teritorijoje, tai kaip ir mums tas leidimas iš esmės nebuvo reikalingas. Nepaisant to, mes išsikvietėme tyrimų laboratoriją, kuri atliko garso matavimo tyrimus, tam, kad mes galėtume susireguliuoti aparatūrą taip, jog mūsų skleidžiamas triukšmas neviršytų leistinų normų nakties metu. Ir nuo 22 val. iki 7 val. ryto, kuomet triukšmo normos yra pačios mažiausios pagal decibelus, mes laikėmės tų matavimo rodmenų ir garso tikrai nedarėme didesnio. Tiesiog stengėmės viską teisingai ir teisėtai daryti“, – tikino M. Kalvelytė.

Nepaisant organizatorių teisinimosi į festivalio vietą Vilniaus policijos komisariato duomenimis, policijos pareigūnai vyko nuo 5 iki 10 kartų. Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis sakė, kad skundų sulaukta dar iki renginio pradžios.

„Penktadieninį buvo taip, kad policijos pareigūnai atvykdavo, renginio organizatoriai pritildydavo muziką, policijai išvykus muzika vėl būdavo pagarsinama. Tai šeštadienį atsižvelgiant į tai buvo skirtas oficialus įspėjimas organizatoriams, ir, kad jeigu tai kartosis, jie bus nubausti. Kadangi šeštadienį vėl gavome tų pačių piliečių skambučių, vėl vyko tas pats žaidimas su garsu, organizatoriai buvo nubausti administracine tvarka už viešosios rimties trikdymą“, – sakė R. Matonis.

Festivalio organizatoriams skirta bauda siekia 10 eurų. Palyginimui, vieno bilieto kaina į renginį svyravo tarp 40-60 eurų.

Festivaliui leidimo kitamet išduoti neketina

Pagal Trakų rajono savivaldybės tarybos patvirtintas viešosios tvarkos taisykles, viešo renginio metu neturi būti viršijamas triukšmo lygis, numatytas triukšmo valdymo įstatyme. Viešas renginys gali vykti nuo 8.00 val. iki 23.00 val. o grojimas ir garso transliavimas penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 9.00 val. iki 23.00 val. Renginio laikas gali būti pratęstas tik Komisijos siūlymu ir Savivaldybės administracijos direktoriui pratęstą renginio laiką patvirtinus raštu. Tokio leidimo festivalio organizatoriai neturėjo.

Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius sako, kad renginių organizavimas privačioje teritorijoje turi teisinio reguliavimo spragų. Visgi viešosios tvarkos reikalavimai galioja visiems šalies gyventojams ir festivalio organizatoriams jų laikytis taip pat buvo privalu.

„Pirmadienį informacijos iš policijos gavome, kad festivalis vyko ne taip, kaip turėjo vykti. Leidimas buvo išduotas iki 23 val., nors privačioje teritorijoje jie iš esmės leidimo galėjo ir neprašyti. Bet leidimas renginiui nepanaikina viešosios tvarkos reikalavimų. Be jokios abejonės veiksmų bus imtasi. Su organizatoriais, kurie nesilaiko mūsų taisyklių, labai paprasti sprendimai – kitais metais jie tiesiog negauna leidimo“, – sakė D. Kvedaravičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi