Naujienų srautas

Lietuvoje2015.07.22 00:14

Vilniuje atgims Zavelio sinagoga

Vilniuje pradėta restauruoti vadinamoji Zavelio sinagoga. Tam skirta beveik 50 tūkst. eurų.

Vilniuje pradėta restauruoti vadinamoji Zavelio sinagoga. Tam skirta beveik 50 tūkst. eurų.      

Sinagoga Vilniuje, Gėlių gatvėje, pastatyta XIX a. pradžioje vietoj pirkliui Zaveliui Peisachovičiui priklausiusių pastatų. Žydų maldos namai buvo ne kartą rekonstruoti ir veikė iki pat 1940-ųjų. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogoje buvo sandėliai ir butai, o nuo devintojo dešimtmečio pastatas apleistas.

Prieš metus avarinės būklės sinagogą imta gelbėti - sutvirtintos sienos bei kupolinė perdanga virš maldos salės. Dabar sinagoga pradedama restauruoti ir remontuoti - bus tvarkomi fasadai, keičiami langai, durys, kupolas. 

„Bus sutvarkytos sienos, atkuriami karnizai ir pradėsime nuo pat pamatų ir kilsime iki pat stogo“,– pasakojo „Lietuvos paminklų“ direktoriaus pavaduotojas Valentinas Šimas.

Žydų bendruomenė sako, kad iš daugiau nei šimto sinagogų Vilniuje liko kelios, o veikia tik viena - Vilniaus choralinė sinagoga. Zavelio sinagogoje yra išlikusių meno vertybių: autentiškų rozečių, freskų. Reikšminga ir šių maldos namų istorija.

„Žydai, kurie atvažiuodavo į Vilniaus miestą, pirmiausia ateidavo pasimelsti į tą sinagogą ir tik tada užeidavo į miestą. Todėl ši sinagoga veikdavo 24 valandas per parą“,– sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Sutvarkyti vadinamąją Zavelio sinagogą skirta beveik penkiasdešimt tūkstančių eurų. Planuojama, kad atnaujinta sinagoga duris atvers po ketverių metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi