Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuva karinius dalinius atvers Rusijos inspektoriams

LRT.lt2015.09.08 13:45

Šią savaitę Lietuvos kariuomenės daliniuose pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Atvirosios oro erdvės ir Vienos dokumento susitarimus lankysis Rusijos ir Baltarusijos karinių inspektorių ir stebėtojų grupės, rašome pranešime spaudai.

Šią savaitę Lietuvos kariuomenės daliniuose pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Atvirosios oro erdvės ir Vienos dokumento susitarimus lankysis Rusijos ir Baltarusijos karinių inspektorių ir stebėtojų grupės, rašome pranešime spaudai.

Rusijos kariniai inspektoriai tikrins pasirinktus Lietuvos kariuomenės dalinius

Liepos 22–23 dienomis grupė Rusijos Federacijos ginkluotės kontrolės inspektorių Lietuvoje atliks pasirinkto rajono inspekciją pagal ESBO 2011 m. parengto Vienos dokumento reikalavimus.

Rusijos ginkluotės kontrolės inspektoriai lankysis Lietuvos kariuomenės Gaižiūnų ir Kazlų Rūdos poligonuose, taip pat Mechanizuotojoje pėstininkų brigadoje „Geležinis Vilkas“ ir Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje, kur susitiks su vienetų vadais. Ginkluotės kontrolės inspektoriams pagal Vienos dokumento nuostatas taip pat bus sudaryta galimybė apskristi pasirinktą rajoną Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniu ir įsitikinti, kad jokia nedeklaruota karinė veikla nėra vykdoma.

Pagal inspekcijos metu surinktą informaciją, Rusija turės parengti ir išplatinti ESBO šalims ataskaitą apie tarptautinių sutarčių reikalavimų Lietuvoje įgyvendinimą ginkluotės kontrolės srityje.

Remiantis 2011 m. Vienos dokumentu, kiekviena ESBO priklausanti šalis turi teisę patikrinti, ar kita šiai organizacijai priklausanti šalis nevykdo neteisėtos karinės veiklos, apie kurią būtina pranešti iš anksto, ir ar neturi nedeklaruotų karinių pajėgumų.

Vienos dokumentas įpareigoja valstybes kasmet pateikti informaciją apie savo karines pajėgas, gynybinių pajėgumų vystymo planus ir karinį biudžetą, iš anksto informuoti apie planuojamą karinę veiklą. Valstybės taip pat įsipareigoja leisti vykdyti savo teritorijoje nustatytą skaičių kitų šalių karinių ekspertų inspekcijų ir vizitų į karinius dalinius.

Paskutinį kartą Rusijos ginkluotės kontrolės inspektoriai Lietuvoje lankėsi 2013 metais.

Stebėjimo skrydį virš Lietuvos teritorijos atliks Rusijos ir Baltarusijos kariniai atstovai

Liepos 22 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose nusileis Rusijos Federacijos lėktuvas AN-30 B su Rusijos ir Baltarusijos stebėtojų grupe. Pagal tarptautinę ESBO Atvirosios oro erdvės sutartį atvyksiantys stebėtojai liepos 23 arba 24 dieną (priklausomai nuo oro sąlygų) atliks stebėjimo skrydį virš Lietuvos teritorijos.

Rusijos ir Baltarusijos stebėtojų skrydžio maršrutas pagal iš anksto suderintą misijos planą prasidės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose. Rusijos ir Baltarusijos stebėtojų grupę misijos metu lydės Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovai, kurie stebės skrydžio eigą ir prižiūrės kaip laikomasi misijos plano.

Stebėtojų grupė iš Lietuvos planuoja išskristi liepos 25 dieną. Ta pati stebėtojų grupė šią savaitę atlieka stebėjimo skrydį ir virš Latvijos teritorijos.

Lietuva prie Atvirosios oro erdvės sutarties prisijungė 2005 metais, nuo to laiko Lietuvos karininkai dalyvauja tokio pobūdžio stebėjimo skrydžiuose kaimyninėse ir kitose užsienio šalyse. Stebėjimo skrydžius virš Rusijos Federacijos teritorijos Lietuvos kariai kartu su NATO sąjungininkais vykdo nuo 2007 metų. Tokie skrydžiai atliekami visose prie Atviros oro erdvės sutarties prisijungusiose ESBO šalyse.

Atvirosios oro erdvės sutartis sudaryta 1992 m. kovo 24 d. Helsinkyje (Suomijoje), ji įsigaliojo nuo 2002 m. sausio 1 dienos. Šia sutartimi siekiama didinti dokumentą pasirašiusių šalių pasitikėjimą ir tarpusavio supratimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.