Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.11 21:08

Lietuvoje vieši vaikai iš Ukrainos

domisi Lietuvos istorija ir dokumentinių filmų kūrimu

Lietuvoje nuolat rengiamos stovyklos karo zona tapusios Rytų Ukrainos vaikams. Šiuo metu viena grupė poilsiauja su jaunaisiais šauliais, kita domisi Lietuvos istorija ir dokumentinių filmų kūrimu.

Sostinės Lukiškių aikštėje knygą apie Ukrainą varto jaunuoliai, patys gyvenę prieš 5-erius metus Rusijos okupuotose šalies teritorijose. Jie, kaip ir dar 20 paauglių, visą savaitę Vilniuje bandė pažinti kitokią – laisvą – Europą.

„Aš išvažiavau su tėvais, bet mano seneliai pasiliko Luchanske, nes nenorėjo palikti namų ir užgyvento turto. Kai jau norėjo išvykti, tai padaryti tapo neįmanoma. Viena mano močiutė iš Luchansko niekada nebuvo išvykusi, net traukiniu nėra važiavusi, tai tikėtina ji jau priprato prie to, kas ten vyksta ir ten pasiliks“, – pasakoja ukrainietis Artemijas Bondarenko.

Lietuvos ambasados Ukrainoje pastangomis vaikai iš Ukrainos į Lietuvą atostogoms buvo pradėti vežti po to, kai aneksavus Krymą 2014-aisiais, Donbaso srityje tarp Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir prorusiškųjų teroristų prasidėjo karas.

„Tai gera žinia ir okupuotose, ir išlaisvintose teritorijose, kad Lietuva yra puikus kraštas ir jiems būna šokas, kai jie atvažiuoja į Lietuvą. Jie grįžta su šiomis žiniomis“, – sako Petras Vaitiekūnas, buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje.

Stovyklos Lietuvoje – įvairaus pobūdžio: poilsinės, pažintinės arba tokios, kuriose semiasi net galbūt būsimos profesijos žinių. Šie 22 jaunuoliai bandė pažinti dokumentinio filmo kūrimo subtilybes.

„Man čia labai patinka, jaučiuosi kaip namuose. Kai buvau prie Katedros, pamačiau pažįstamus miestus – Lvovą, Odesą, Kijevą, vaikščiojau lyg būčiau Ukrainoje. Net nebijau pasiklysti, man Lietuva labai patinka ir sau jau pasižadėjau – čia esu nepaskutinį kartą“, – įspūdžiais dalijasi ukrainietė Vladislava Rezunova.

Stovyklas organizuoja tiek oficialios Lietuvos institucijos, tiek įvairios organizacijos. Ir ne tik vaikams. Suaugusių – daugiausia tai kariai, kovoję okupuotose šalies teritorijose, – per metus atvyksta apie 40.

„Lietuva kasmet reabilitacijai priima nemažai karių, dabar tokių yra 200, kurie praėję gydymo kursą Lietuvoje. Tai irgi svarbi mūsų paramos dalis kariams, kurie kovoja už savo šalies laisvę“, – teigia Marius Janukonis, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje.

Skaičiuojama, kad Donbaso karo zonoje per penkerius metus žuvo per 13 tūkstančių žmonių, ketvirtadalis – civiliai.

Plačiau – reportaže (nuo 20.54 min.):

Panorama. Nepavejamoji penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė iškovojo auksą: stengiausi dėl visos tautos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi