Lietuvoje

2019.08.11 21:09

Politologai: Skvernelis rado sąjungininką kovoje su Karbauskiu

Kristina Jackūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.08.11 21:09

Vyriausybės formavimas užsitęsė visą leistiną terminą ir truko dvi savaites, tačiau trečiadienį, demonstruodami gerus tarpusavio santykius ir pabrėždami, kad vieši kandidatų žeminimai, kartais netgi lydimi patyčių, jau praeityje, prezidentas su premjeru paskelbė ministrų kabineto sudėtį su žadėtais trijų ministerijų vadovų pokyčiais.

Prezidentas kėlė klausimų kai kuriems ministrams, tačiau, regis, nekėlė jų keitimo klausimo. Jis išsaugojo krašto apsaugos ministrą, tačiau, nors ir negavęs atsakymo, kodėl negali dirbti susisiekimo ministras, turėjo susitaikyti su jo keitimu.

Politikos apžvalgininkai sako, kad šita politikų Vyriausybė niekuo ne pranašesnė už buvusią profesionalų.

Kita vertus, jos formavimo procesas ir premjero užuominos dėl rudenį turbūt atsilaisvinsiančio ekonomikos ir inovacijų ministro posto rodo, kad premjeras gauna prezidento pritarimą, o tai prasta žinia Ramūnui Karbauskiui.

Savaitė. Prezidento rodomas palankumas premjerui – prasta žinia Ramūnui Karbauskiui

Toliau vadina profesionalų Vyriausybe

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis apie atnaujintą Vyriausybę pranešė demonstruodami vienybę. Šalies vadovas apie tai, kad patvirtino Ministro pirmininko pateiktą ministrų sąrašą, paskelbė bendroje spaudos konferencijoje.

Vietoje ministrais profesionalais vadintų susisiekimo ir vidaus reikalų ministrų Roko Masiulio ir Eimučio Misiūno paskirti Lenkų rinkimų akcijos deleguoti parlamentarai Jaroslavas Narkevičius ir Rita Tamašunienė. Vietoje „valstiečių-žaliųjų“ deleguoto žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio socialdarbiečių deleguotas Seimo frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

„Mes negirdime, kad Vyriausybės atskiri ministrai būtų kažkaip susikompromitavę, kad būtų išsakyta labai aiškiai, dėl ko jie negali eiti pareigų. Jie yra keičiami dėl politinių motyvų, todėl, kad persiformavo koalicija, kažkam labai reikėjo politinių postų“, – sako buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė.

Premjeras parlamentarais atnaujintą savo kabinetą toliau vadina profesionalų Vyriausybe.

„Žmonės, kurie šiandien pateikti į ministrų pozicijas, atitinka pagrindinius reikalavimus – yra profesionalūs, atitinka skaidrumo ir nepriekaištingos reputacijos standartus“, – tikina premjeras.

Politologai: Vyriausybė – silpnesnė

Tačiau, politologų teigimu, atnaujinta Vyriausybė tapo silpnesnė. Virgis Valentinavičius sako, kad per mėnesį darbo, taip pat ir formuojant Vyriausybę, išryškėjo naujojo prezidento polinkis linkėti, o ne reikalauti.

„Taip pat galima interpretuoti kaip mažesnį reiklumą ir mažiau drąsos ir ryžto, negu turėjo Grybauskaitė. Tas reiklumo laipsnio sumažėjimas nenuteikia optimistiškai – linkėti yra viena, reikalauti yra kita. Tuo labiau, su tokios kokybės Vyriausybe – kokybės, kurios nepavadinsi aukšta, tai toks „geranoriškumas“, kuris gali reikšti tiesiog ir nereiklumą, ir silpnumą, atriša rankas šitai Vyriausybei ir šitam premjerui apskritai nieko nedaryti“, – tvirtina dr. V. Valentinavičius, Mykolo Romerio universiteto Komunikacijos instituto dekanas.

„Šį pirmą išbandymą valdžioje, mano manymu, prezidentas yra pralaimėjęs. Jau vien tokie keisti jo pastebėjimai, kad jis „palaimina“ aplinkos ministrą, kuris – įsiklausykite: per mažai dėmesio skiria aplinkos apsaugai. Palaimina sveikatos apsaugos ministrą, kuriam pataria iš pradžių pagalvoti, o paskui daryti“, – sako apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas.

Tačiau apžvalgininkai sutaria, kad šio to pasiekė ir prezidentas. Tiesa, dėl to pasiekimo anksčiau lenkų rinkimų akcijos į susisiekimo ministrus siūlytas V. Kondratovičius paskutinę minutę liko be nieko.

„Džiugu, kad pagaliau Vyriausybės sudėtyje yra moteris, kuri turi pakankamą politinį įdirbį, yra savo frakcijos seniūnė, ir, manau, kad turi pakankamai patirties imtis galbūt jai kiek naujos veiklos“, – teigia prezidentas.

„Tai, kad pavyko išvengti pono Narkevičiaus su jo labai keistais samprotavimais apie Rytų politiką, Rytų partnerystę, meilę Baltarusijai, apie žadėtas riaušes Lietuvoje, nes žadėjo čia Maidaną kelti Lietuvoje. Tokį žmogų pasodinti į Vidaus reikalų ministro postą būtų ganėtinai keista, aš manyčiau, čia irgi prezidentui pavyko šį tą padaryti ir ponia Tamašunienė, nemanau, kad yra blogas pasirinkimas“, – sako R. Bogdanas.

Labiausiai išlošė R. Karbauskis

Politologo V. Valentinavičiaus teigimu, daugiausia laimėjo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„G. Nausėda beveik automatiškai pasirašė po S. Skvernelio atneštu pasiūlymu ir politine prasme, manau, kad Ramūnas Karbauskis trina rankomis, nes jis iš šito Vyriausybės sudarinėjimo maratono laimėjo daugiausia. Jisai įveikė deklaruotą savo priešą Roką Masiulį – jo Vyriausybėje nėra, prezidentas jo net nebandė ginti“, – apžvelgia politologas.

„Klausimai, kodėl Rokas Masiulis negalėtų tęsti savo veiklos? Na, atsakymas buvo toks, kad jo iniciatyvoms bent jau pastaruoju metu nebuvo pakankamo palaikymo Seime. Taigi, turint omenyje, kad ministras turi turėti ir visišką Ministro pirmininko pasitikėjimą, ir atramą Seime“, – tąkart aiškino prezidentas.

R. Masiulis prezidento žodžių nekomentuoja, savo ruožtu, premjeras neatmeta galimybės pasiūlyti jam ekonomikos ir inovacijų ministro portfelį, jei Virginijus Sinkevičius taps eurokomisaru. Ir prideda, kad į likusį laisvą portfelį galėtų pretenduoti bet kuris iš pakeistų ministrų.

„Dėl politinės koalicinės atsakomybės sričių perskirstymo kol kas 3 ministrai keičiasi. Tikrai jie visi dirbo valstybei – vienas ilgiau, kiti trumpiau. Ir aš darysiu viską, kad tie 3 žmonės, jei tikrai norės ir išreikš tokią valią toliau dirbti Lietuvos Respublikai, jie dirbs ir tas atsakomybės sritis tikrai surasiu. Aš nepaneigčiau, kad iš tų 3, kurie yra ministrai, įvykus vienam ar kitam pasikeitimui, jie sugrįš į Vyriausybę“, – įsitikinęs premjeras.

S. Skvernelis ieško sąjungininkų kovoje su R. Karbauskiu

Ministras pirmininkas klausiamas apie tai, kas pakeis V. Sinkevičių, kelis kartus kartojo, kad viską derins su prezidentu. Politologai įžvelgia, kad S. Skvernelis ieško sąjungininko aštrėjančioje kovoje su R. Karbauskiu.

„Premjero nuomonė ir jo reiškiami žodžiai, tas emocinis nuspalvinimas yra visiškai skirtingas, kai jis kalba apie Ramūną Karbauskį ir kai jis kalba apie Gitaną Nausėdą. Be abejo, jis rado savo partnerį ir bendradarbiaus su juo. Ir turi tokią galimybę dirbti darbus su prezidentu ir iš dalies ignoruodamas Seimo valdančiąją daugumą“, – mano Mykolo Romerio universiteto docentas dr. Saulius Spurga.

Seimo neeilinė sesija dėl naujų įgaliojimų Vyriausybei suteikimo ir pritarimo eurokomisaro kandidatūrai vyks rugpjūčio 20–22 dienomis.

Plačiau žiūrėkite „Savaitėje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.