Lietuvoje

2019.08.11 20:32

Į Europos Komisiją deleguojamas Sinkevičius apie neatskleistą postą: galiu numanyti

Neeilinėje Seimo sesijoje bus balsuojama ir dėl Virginijaus Sinkevičiaus, mat tą pačią dieną, kaip ir dėl Vyriausybės patvirtinimo, prezidentas pasirašė dekretą dėl pritarimo ministro kandidatūrai į Europos Komisijos narius.

Balsavimas greičiau formalus, nors socialdemokratai jau pasakė, kad už V. Sinkevičių nebalsuos, nes mato geresnių kandidatų ir kairėje, ir dešinėje.

Rugsėjo pabaigoje–spalio pirmąją savaitę dar lauks klausymai Europos parlamente, o balsavimas dėl visos komisijos turėtų vykti spalio 22 dieną. Prezidentas sakė, kad V. Sinkevičių naujoji EK pirmininkė įvertino labai gerai ir kad Lietuvai gali būti skirtas reikšmingas postas komisijoje.

Virginijus Sinkevičius – „Savaitėje“.

Savaitė. Prezidento rodomas palankumas premjerui – prasta žinia Ramūnui Karbauskiui

– Ar turite abejonių dėl savo paskyrimo dar vis?

– Be jokios abejonės, aš gerbiu visas procedūras ir manau, kad reikia pereiti visas jas, kad būti tikrai užtikrintam. Politika yra labai nenuspėjama.

– O Europos Komisijos pirmininkė jums sakė, kad neturi pretenzijų jums ar ji apskritai jums nieko nesakė?

– Mes tikrai nenuėjome taip giliai dėl kažkokių pretenzijų, priekaištų.

– Gerai, o kad jūs tinkamas, ji pasakė?

– Ji pasakė, kad ji kalbėsis vakare su prezidentu ir sužinosiu sprendimą, tai, be jokios abejonės, ji man to galutinio sprendimo nesakė.

– Prezidentas tarsi užsiminė, kad tai bus itin reikšmingas postas Lietuvai. Ar jums užsiminė, koks tas postas galėtų būti, jūs pats žinote tą postą?

– Mes kalbėjome labai plačiai įvairiomis temomis, aš galiu numanyti, bet kad taip iš tiesų ir įvyktų... Deja, bet negaliu to atskleisti, ką ir minėjo prezidentas, nes Komisijos pirmininkė tik pradėjo neformalius pasitarimus su kitais kandidatais, o ji norės matyti bendrą vaizdą ir tik tuomet galutinai paskirstys pozicijas. Mes kalbėjomės apie kelias galimas pozicijas, aišku, kad jos turi būti bent kiek susijusios su veikla, kurią aš vykdžiau, kurią dabar vykdau, kur galėčiau būti naudingas, kur galėčiau padėti.

– Ar tai galėtų būti Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, ar buvo tokia kalba?

– Ne, tikrai ne.

– Jūs kalbate tik apie komisaro postą?

– Taip. Na, tai būtų jau labai labai aukšta pozicija. Aš manau, kad dabar tos pavardės, kurios aptariamos dėl pirmininko pavaduotojų – tai Fransas Timmermansas, Margrethe Vestager – yra komisarai, kurie praeitą kadenciją buvo itin stiprūs komisarai.

– Ar aš labai toli būsiu nuo tiesos, jeigu pasakysiu, kad jūs labai galėtumėte pretenduoti į mokslinių tyrimų, mokslo ir inovacijų komisarą?

– Tai yra pirmininkės sprendimas, aš nenorėčiau spekuliuoti jokiu portfeliu, kuris gali būti ir kurio gali nebūti.

– Žaliųjų, Europos žaliųjų du pagrindiniai svarbiausi tokie klausimai – tai yra lyčių lygybė ir klimatas. Yra toks komitetas, Klimato kaitos ir energetikos, tai jums būtų priimtinas toks komitetas, jeigu jums siūlytų?

– Klimato kaitos ir energetikos tai būtų labai stipri, įtakinga pozicija, nes akivaizdu, kad tai yra prioritetas, kurį pirmininkė įvardino ir pakartojo kelis kartus savo kalboje, kur ji stengsis siekti daug ambicingesnių tikslų. Ir, be jokios abejonės, tai būtų didelis iššūkis, tai būtų didelis įvertinimas Lietuvai ir to bendradarbiavimo su Europos žaliųjų frakcija reikėtų labai daug.

– Galėtume tikėtis tokio komiteto?

– Aš jums negaliu atsakyti, aš labai atsiprašau. Kai tik mes galėsime pranešti, mes tikrai tą padarysime, bet dabar, aš manau, kad tai yra ir Lietuvos interesas gerbti pirmininkės poziciją, pirmiausia, ir išlaukti tų procesų.

– Europos žalieji, Ramūnas Karbauskis sakė, pareikš jums pritarimą, jūsų kandidatūrai, užtars jus prieš naują Europos Komisijos pirmininkę. Taip atsitiko, jie pareiškė?

– Taip, yra atsiųstas laiškas, kurį gavo ne tik Komisijos pirmininkė, kurį gavo ir prezidentas Gitanas Nausėda, ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

– Bet žiūrėkite, ką aš jau sakiau – tie du pagrindiniai klausimai, klimato kaita ir lygios galimybės, tai ką vietiniai valstiečiai-žalieji? Nes apie klimato kaitą išvis nieko negirdėti Lietuvoje iš šitos partijos, o apie lyčių lygias galimybes tai gal geriau nekalbėkime, nes čia ir dėl komisarės, ir dėl kandidatūrų moterų Vyriausybėje?

– Pačioje partijoje tikrai yra daug žmonių, kurie labai artimi tiems klausimams, ne tik klimato kaitai, bet ir gyvūnų teisėms ir panašiai, ir tuose vidiniuose partijos formatuose yra itin keliami, bet mes suprantame ir Lietuvos realybę.

Na, negalime kalbėti Lietuvoje apie klimato kaitą, kai numeris vienas problema yra socialinė atskirtis, todėl, be jokios abejonės, prioritetai yra sudėlioti ta tvarka. Bet kalbant apie klimato kaitą, tai neišvengiamai palies ir, aš manau, kad kiekviena partija jau naujuose Seimo rinkimuose savo programoje turės numatyti, kaip Lietuva prisidės prie klimato kaitos, kaip keisis mūsų pramonė, žemės ūkis, transportas ir kokį indėlį mes turėsime įnešti į tą bendrą tikslą Europos Sąjungos, kuris 2030 metais bus pakeistas – 55 procentais sumažinti CO2 emisijų išmetimą, 2050 – pasiekti nulį.

Mes privalome rasti savo vietą šioje nelengvoje misijoje, bet kartu, aš manau, kad tai yra ir galimybė, nes akivaizdu, kad tie tikslai bus labai ambicingi. Na, kaip pavyzdys, kalbama apie 2032 metus, kad Europos Sąjungoje būtų per 100 miestų, kurių CO2 emisija siektų nulį. Tai mes suprantame, kad į tuos miestus bus investuota labai daug lėšų, norint pasiekti tą nulį. Tai yra galimybės, tai yra naujausios technologijos, ir, aš tikiuosi, kad Lietuva nebijos klimato kaitos, o bus drąsi taip, kaip tą daro, pavyzdžiui, Suomija dabar, kuri pirmininkauja Europos Sąjungai. Tai yra jų prioritetas numeris vienas, ir matys tą kaip galimybę.

– Atrodo, kad jūs rimtai ruošiatės klausymams ir norite pateisinti žaliųjų dedamas viltis, Europos žaliųjų.

– Aš pats esu ministras, bet kartu ir parlamento narys, ir aš labai puikiai suprantu, kad ministras ar komisaras šiuo atveju turi gerbti ir parlamento narius, ir turi atsakyti jiems argumentuotai į klausimus. Tai yra vienintelis kelias į sėkmę.

– Bet vis dėlto, ministre, ar jūs sutinkate, kad jūs tiesiog šiuo atveju esate laimės kūdikis, nes jūs atsiradote reikiamu metu reikiamoje vietoje, nes naujajai Komisijos pirmininkei labai reikia Žaliųjų paramos ir jūs vienintelis toks kandidatas?

– Švedija svarstė nominuoti taip pat Žaliųjų partijos atstovę, bet šiandien jie paskelbė apie socialdemokratę. Taip gyvenime ir būna, susiklosto – daugelis aplinkybių susideda į vieną vietą.

– Ačiū jums.