Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.10 18:19

Valstybės įstaigose – nauji prezidento Gitano Nausėdos portretai

Naujas prezidentas – nauji portretai. Gitanui Nausėdui pradėjus kadenciją į valstybės įstaigas atvežti jo portretai. Prezidento atvaizdas sukurtas laikantis protokolo reikalavimų. Dalis jų, pasak menotyrininkų, kilo dar iš viduramžių valdovų vaizdavimo tradicijų.

Sveikatos apsaugos ministerijoje G. Nausėdos portretai jau iškabinti. Tiesa, ministro kabinete erdve portretai dalijasi su paties ministro Aurelijaus Verygos atvaizdais.

Prezidento nuotrauka – ir pas viceministrą. Iš viso ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose naujų portretų gali būti apie 50.

„Mes norėjome išlaikyti tradiciją, nors tai nėra privaloma. Kaip minėjau, šalia portretų yra mūsų darbuotojai. Vadovybė mėgsta turėti pasikabinę kitų atvaizdų“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Prezidentūros atstovai sako, kad šiuo metu iš viso atspausdinta 5000 egzempliorių. Dar likę apie 900. Fotografuojant prezidentą šis gali pasirinkti, kurie kadrai jam patinka labiau, tačiau laikytis protokolo taisyklių - privaloma.

„Dėl vėliavų buvo laikytasi valstybinio protokolo taisyklių. Spausdinant buvo užtikrintas spalvų kodų standartas“, – teigia prezidento vicekancleris Giedrius Krasauskas.

Pasak menotyrininkų, valdovų atvaizdai iki šių laikų atkeliauja dar iš antikos laikų. Reprezentaciniai portretai esą privalo vaizduoti ir visą atributiką, susijusią su valdovu, pavyzdžiui, vėliavas. Iš istorijos yra atėję ir daugiau tradicijų.

„Tai turėtų būti harmoninga, vykusi reprezentacija, ji neturi būti tuščia. Žmogus turi pasirodyti su visu savo krauju, temperamentu. Žinoma, negali pasirodyti buitiškai. Nebūdavo rodomos kokios nors emocijos. Taip pat klasikinėje reprezentacinėje tapyboje nerasite plačios šypsenos“, – tikina Vilniaus dailės akademijos menotyrininkė Tojana Račiūnaitė.

„Šiuolaikinis portretas yra toli pažengęs. Archajiška portreto funkcija nepriimtina. Dažnai menininkai bando vaizduoti žmones nepanašius į save, kad išvengtų aliuzijų į reprezentacinį portretą“, – pažymi Vilniaus dailės akademijos docentas Žygimantas Augustinas.

Prasidėjus G. Nausėdos kadencijai, jo atvaizdu atnaujinta ir valstybės pažinimo centro ekspozicija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi