Lietuvoje

2019.08.09 21:41

Kubilius: dėl Sinkevičiaus sėkmės Karbauskis turės pasiaukoti

LRT.lt2019.08.09 21:41

Leidinys „Politico“ trečiadienį paskelbė publikaciją apie Lietuvos kandidatą į Europos Komisiją Virginijų Sinkevičių bei jo susitikimą su Europos Komisijos prezidente Ursula von der Leyen. Po šio teksto savo nuomonę pareiškė ir Europos Parlamento narys Andrius Kubilius. Anot jo, kad pasisektų V. Sinkevičiui, Ramūnas Karbauskis turės pasiaukoti.

A. Kubiliaus sako, paaiškėja svarbiausias susitikimo motyvas – V. Sinkevičius gali tapti vieninteliu Europos „žaliųjų“ atstovu naujoje Europos Komisijoje.

„U. fon der Leyen tuo būtų suinteresuota, nes jai reikia platesnės paramos Europos Parlamente. Balsuojant už jos kandidatūrą, tokios paramos iš „žaliųjų“ ji negavo. Patys „žalieji“ taip pat norėtų turėti bent vieną savo tikrą atstovą Komisijoje. Nei viena kita Europos Sąjungos (ES) valstybė, net ir tos, į kurių valdančias koalicijas įeina „žalieji“, neplanuoja pasiūlyti „žaliųjų“ atstovų į Komisiją“, – feisbuke rašo A. Kubilius.

V. Sinkevičiaus laukia rimtas egzaminas

A. Kubilius neslepia, V. Sinkevičiaus šansai yra itin geri vien dėl to, kad jis atstovauja partijai, kuri vadinasi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga. Tiesa, anot jo, čia ir iškyla didžiausios V. Sinkevičiaus problemos.

„Nes, kaip rašo „Politico“, Europos „žalieji“ nėra įsitikinę, kad Lietuvos „valstiečiai-žalieji“ yra tikri „žalieji“ europietiška prasme: idėjų, vertybių ir įgyvendinamos politikos prasme. R. Karbauskio „žalieji“ nėra net ir Europos žaliųjų aljanso nariai“, – sako A. Kubilius.

„Politico“ tekste taip pat buvo minima, jog V. Sinkevičius ant savo darbo stalo kabinete laiko JAV prezidento Donaldo Trumpo kampanijos „Make America Great Again“ (Padarykime Ameriką vėl didžią) kepurę.

Anot A. Kubiliaus, V. Sinkevičiaus laukia rimtas egzaminas: „Įrodyti, kad yra vertas „žaliųjų“ vardo ir paramos, o ne vien tik pasiaiškinti, kodėl kabinete saugo suvenyrinę D. Trumpo rinkimų kampanijos kepuraitę su užrašu „Make America Great Again“. Tai taip pat užkliuvo ne tik „Politico“ žurnalistei, bet gali būti ir Europos „žaliųjų“ tema per svarstymus Europos Parlamente“.

Ką turėtų ir galėtų padaryti R. Karbauskis?

Yra nemažai rizikos, kad Europos „žalieji“ gali suabejoti V. Sinkevičiaus „žalumo“ kredencialais, nagrinėdami R. Karbauskio veiklą, rašo A. Kubilius.

Anot jo, norint, kad V. Sinkevičius įgautų reikalingą „žaliojo“ pavidalą, tokį pavidalą, visų pirma, turi įgauti pats Ramūnas Karbauskis.

„O jam iki „europietiško žaliojo“ pavidalo dramatiškai toli. Nes jis įkūnija beveik viską, prieš ką Europos žalieji įnirtingai kovoja“, – rašo jis.

A. Kubilius pasiūlė R. Karbauskiui kelias išeitis. Štai, pavyzdžiui, politikas R. Karbauskiui siūlo skubiai ir demonstratyviai iš visureigio turėtų persėsti į mažą elektromobilį, o po Vilnių važinėti tik dviračiu arba „viešai paskelbti, kad atsisako importuoti ir pardavinėti Lietuvoje sveikatai žalingus herbicidus“.

„Tai tik dalis sąrašo, ką Karbauskis turėtų padaryti ir ką turėtų paaukoti vardan V. Sinkevičiaus komisariškos sėkmės. Nes tam, visų pirma, reikia, kad R. Karbauskis taptų bent minimaliai panašus į europietišką „žaliąjį“. Žinant Ramūną – to nėra lengva tikėtis, bet ką gali žinoti: gal vardan V. Sinkevičiaus komisariškos sėkmės R. Karbauskis pasiaukos ir taps labiau panašus į europietišką „žaliąjį“, – teigia politikas.

Opozicija vertina palankiai, bet turi klausimų

LRT.lt primena, kad Seimo opozicinių frakcijų atstovai kandidatą į eurokomisarus Virginijų Sinkevičių vertina palankiai, tačiau vieningos nuomonės, ar kandidatūrą palaikys, neturi.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas BNS teigė jo vadovaujamos frakcijos palaikymas priklausys nuo V. Sinkevičiaus prisistatymo ir deklaruotos vizijos, tačiau daugiau klausimų ketinama pateikti premjerui Sauliui Skverneliui.

„Išankstinės nuomonės dėl V. Sinkevičiaus nėra, bet labiau turim klausimų premjerui, kodėl neatsižvelgiama į Europos Komisijos pirmininkės prašymą teikti du kandidatus – tiek vyrą, tiek moterį“, – sakė J. Sabatauskas.

Pasak liberalų lyderio Eugenijaus Gentvilo, partijos valdyba V. Sinkevičių dėl jo darbų vertina pozityviai, tačiau frakcijoje yra „įvairių nuotaikų“.

Savo ruožtu, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis prognozuoja, kad Seime bus „absoliutus“ balsavimas už ekonomikos ir inovacijų ministro „valstiečio“ V. Sinkevičiaus kandidatūrą į Europos Komisijos narius.

Virginijus Sinkevičius gavo ir prezidento bei Vyriausybės palaiminimą. Eurokomisarą skiria Vyriausybė, poziciją suderinusi su prezidentu ir Seimu.

EK liepos viduryje išsirinko naują pirmininkę, kuria tapo buvusi Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen.

Dabartinės Europos Komisijos įgaliojimai baigsis 2019 m. spalio 31 d. ir nuo 2019 m. lapkričio 1 d. pradės darbą nauja Europos Komisija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI