Lietuvoje

2019.08.09 21:50

Miglota Pranckiečio ateitis neduoda ramybės: socialdarbiečiai, jei negaus kėdės, lauks mainų pasiūlymo

Su prezidentu Gitanu Nausėda susitikęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis aptarė problemas, susijusias su Seimu, tačiau spręsti V. Pranckiečio likimą prezidentas linkęs palikti pačiam Seimui. Vis dėlto V. Pranckietis aiškina, kad palaikymą turi.

„Eltos“ užsakymu Baltijos tyrimų vykdyta apklausa parodė, kad didžioji dalis žmonių norėtų, kad V. Pranckietis liktų poste. Dauguma jų – „valstiečių“ rinkėjai. Tačiau „valstiečiai“ nepasitikėjimą Seime vis vien ketina rengti.

V. Pranckietis pripažino Seimo klaidas

Kol laukė prezidento G. Nausėdos, Seimo Pirmininkas V. Pranckietis spėjo apžiūrėti ir prezidentūros paveikslus.

„Buvo kalbėta apie problemas, su kuriomis susiduria Seimas. Dedamos viltys, kad priešrinkiminis laikotarpis netaps darbų sustojimu, o užsibrėžti tikslai ir bendradarbiavimas tarp visų institucijų bus sėkmingas“, – sakė prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis.

Vis dėlto V. Pranckietis sako supratęs, kad G. Nausėda juo pasitiki.

„Pokalbis vyko šiltai atvirai, manau, atvirumas rodo pasitikėjimą, tikiuosi ateityje gero bendradarbiavimo. Prezidentas dalyvaus įstatymo rengimo stadijose“, – mano Seimo pirmininkas.

V. Pranckietis taip pat pripažino Seimo klaidas. Paklaustas apie keturis prezidento veto, jis aiškino, kad Seimas – ne visada teisus. G. Nausėda tepasakė, kad V. Pranckiečio darbą vertina teigiamai.

Kyla klausimų dėl Seimo darbo

„Toks pasakymas yra joks, nesupratom, kur mato svarbesnes sritis, kur Seimo pirmininkas gali turėti įtaką – teigiamas vertinimas – joks“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

„Didžiausias klausimas, kodėl vis dėlto Seimo darbo aktualijomis tampa Seimo pirmininko likimas, kitos asmeninės problemos, bet ne įstatymų leidybą ir parlamentinė kontrolė, kas ir turėtų būti“, – „Laboje dienoje“ tikino R. Urbonaitė.

Anot jos, šios kadencijos 6-oji pavasario sesija kelia klausimų, ypač žiūrint į „plikąją statistiką“. Jos teigimu, tiek Seimas, tiek Vyriausybė gerokai sumažino apsukas.

„Kitaip tariant, Vyriausybės priimtų įstatymo projektų skaičius yra sumažėjęs dvigubai. Žiūrint į Seimo priimtų įstatymų eilutę yra vos 10 projektų, o praėjusioje sesijoje – maždaug apie 100“, – sako politologė.

Socialdarbiečiai vietoj posto lauks mainų

„Valstiečių“ taryba jau nubalsavo, kad reikia palaikyti koalicijos sutartį – kartu ir Seimo pirmininko postą atiduoti socialdarbiečiams. Partijos etikos sargams neįžvelgus pažeidimų, o V. Pranckiečiui nesitraukiant, dabar taryba balsuos, ar jis apskritai dar gali būti „valstiečių“ partijoje.

„Kyla klausimas, ar žmogus neklausantis tarybos sprendimų gali būti partijos nariu, o rudens sesijoje bus vieni ar kiti sprendimai“, – aiškina LVŽS narė Agnė Širinskienė.

„Koalicijos sutartyje parašyta, kad postas tenka Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP), reikia rasti sutarimą, kuris tenkintų partnerius“, – sako LVŽS pirmininko pavaduotojas Virginijus Sinkevičius.

Socialdarbiečiai sako, jei negaus kėdės, lauks mainų pasiūlymo: „Mums tai nėra prioritetas, bet tai sutarties punktas ir „valstiečiai“ turi galvoti, kaip vykdyti sutartį“.

A. Širinskienė sako, kad parašai dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu Seime jau surinkti. Dėl to Seimas greičiausiai balsuos rudens pradžioje, o ką socialdarbiečiams pasiūlytų vietoj jo posto nesvarsto.

Apklausos duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų palaiko VPranckietį, labiausiai pasisako valstiečių rinkėjai. Penktadalis mano, kad V. Pranckietis turėtų pasitraukti. Trečdalis apklaustųjų neturi nuomonės.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Netektis: sunki liga pasiglemžė ilgametę LRT darbuotoją, žurnalistę Alą Asovskają