Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.09 16:11

Zuokas išpakavo paslaptingąsias dėžes: atvyko ir Poderskis

Zuokienė kreipėsi į prokuratūrą
Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.08.09 16:11

Penktadienio popietę buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas sukvietė smalsuolius į savo kiemą. Čia vyko vakarėlis, kurio metu išpakuotos pastaruoju metu pagarsėjusios dėžės. Tos pačios, kurias savo namuose atrado Agnė Zuokienė ir kurias savivaldybė išsivežė kaip savo nuosavybę, bet po to grąžino. Vienoje jų A. Zuokas sako radęs ir pačiam netikėtą dalyką, bet labai apie jį neatviravo.

Ant savivaldybės administracijos sakė nepykstantis

„Labai kviečiu ir Vilniaus savivaldybės atstovus. Remigijau, Povilai, kaklaraiščio šį kartą galite nesirišti. Visus tuos, kurie dėžes išnešė ir po to parnešė“, – renginio aprašyme rašė A. Zuokas, asmeniškai kviesdamas merą Remigijų Šimašių ir administracijos direktorių Povilą Poderskį. Pastarasis, renginyje pasirodė su saldėsiu, bet sakė dokumentus tikrinantis ir toliau.

Savivaldybės administracijos direktorius patikino, kad A. Zuokienei pranešus apie naujus radinius, savivaldybės atstovai į namus taip neskubės.

Ant savivaldybės atstovų už išsivežtas dėžes A. Zuokas sakė nepykstantis: „O kas belieka?“

Jis susirinkusiems aiškino, kad šios dėžės – Jonui Mekui prieš 10 metų siųsta siunta. Joje, pasak A. Zuoko meno kūrinių nėra – daugiau knygų, leidinių, to laikmečio artefaktų ir istorinių momentų, kurie buvo demonstruojami „Fluxus ministerijoje“, kai ji egzistavo. Ir jie esą greičiausiai neturi didelės vertės, yra suskaitmeninti. Nors vienas radinys A. Zuoką išties sudomino.

„Vienoje dėžėje radome įdomų dalyką, bet negaliu sakyti. Turime išsiaiškinti su kino juostų profesionalai. Radome vieną juostą apie Baltijos kelią“, – teigė jis.

Dalis dėžių išvežta

Dėžių šiandien čia – jau mažiau nei tada, kai jas atrado savivaldybės administracija, Augustas Varkalys, pavyzdžiui, dar vakar jas pasiėmė ir išsivežė į Kauną, atsiėmė jas ir kiti privatūs asmenys.

Jeigu savivaldybė norėtų už savo pinigus įvertinti privataus fondo dėžių turinį – prašom, sako A. Zuokas. „Savivaldybė ne tik iškrausto, išveža, atveža, bet ir įvertina“,– sako jis.

Paklaustas, kodėl tik dabar apžiūri dėžes, buvęs Vilniaus meras sakė, kad kai daug turi, užsimiršta.

„Pagaliau galimybė inventorizuoti, Agnė irgi patenkinta, nes vau – sandėliukai dabar šviečia, tiek erdvės. Ko nesugebėjau aš, kaip vyras, padaryti, padarė savivaldybė“, – juokavo jis.

Dėžių turinio ateitis – Juostinio kino centre, kuris turėtų atsirasti, sako buvęs sostinės meras.

A. Zuokienė kreipėsi į prokuratūrą

Agnė Zuokienė savo feisbuko paskyroje rašė, kad kreipėsi į prokuratūrą.

„O tai, kas darosi dabar – Artūras absoliučiai man nepažįstamas žmogus. Noriu iš anksto visus informuoti, kad tai, ką mano vyras parodys žurnalistams 16 val. – neva iš atvertų dėžių – bus mažuma, neviskas. Vien vakar pilnas autobusas – jei norit nuotraukų – turiu – buvo išvežta į Kauną teisėtiems šeimininkams ir man labai gėda prieš menininkus, kad mano namuose 10 metų gulėjo jų daiktai. Aš tikrai to nežinojau ir labai atsiprašau už savo vyrą“, – feisbuko paskyroje rašė ji.

Pasak A. Zuokienės, dėžių dabar – 160 mažiau.

Liepos 31 d. su savo vyru A. Zuoku besiskirianti A. Zuokienė šeimos namuose, Užupyje, rado J. Meko meno kūrinių. Moteris teigė nežinojusi apie tuos daiktus, radimo faktą ji užfiksavo su antstoliais. Galiausiai A. Zuokienė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kurios atstovai atvyko į Zuokų namus ir rastą „lobį“, kurį sudarė apie 100 dėžių su įvairiais daiktais, išsivežė į savivaldybę.

Vilniuje egzistuoja dvi atskiros įstaigos, disponuojančios J. Meko kūriniais: Jono Meko fondas ir Jono Meko vizualiųjų menų centras. Pastarasis yra pavaldus savivaldybės administracijai. Panašu, kad Vilniaus miesto savivaldybė pamanė, kad pas Zuokus rastos dėžės priklauso būtent savivaldybės įstaigai, nes iš karto po įvykio R. Šimašius atleido Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorių Gintarą Sodeiką.

Tiesa, galiausiai paaiškėjo, kad dėžės priklauso VšĮ Jono Meko fondu ir pas A. Zuoką būti galėjo. P. Poderskis buvo priverstas atsiprašyti tiek A. Zuoko, tiek fondo vadovo Edgaro Stanišausko. Nebeatleistas tapo ir G. Sodeika.

Dėl vieno sutinka abi pusės: visuomenė šio skandalo kontekste itin susidomėjo J. Meko ir Jurgio Mačiūno kūryba, ir fluxus apskritai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi