Lietuvoje

2019.08.09 13:56

Į karštą Pranckiečio ateities klausimą Nausėda nelinkęs kištis: tai Seimo narių apsisprendimas

Nausėdos patarėjas: Pranckiečio darbas vertinamas teigiamai
Laura Adomavičienė, Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.08.09 13:56

Artėjant neeiliniam Seimo posėdžiui šalies prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu aptarti atnaujinamos Vyriausybės tvirtinimo bei laukiančios Seimo rudens sesijos. Nors prezidentas V. Pranckiečio darbą įvertino teigiamai, tačiau kištis į peripetijas dėl jo ateities poste nėra linkęs.

Tai yra pirmas tokio pobūdžio Seimo pirmininko susitikimas su šalies vadovu.

„Susitikimo akcentas buvo – kaip galima pasiekti gerovės valstybę, taip pat apibendrinta pavasario sesija ir numatyti prioritetiniai darbai rudens sesijoje, paliestas tarptautinis kontekstas. Prezidentas akcentavo, kad nori aktyviai bendradarbiauti Seimui teikiant įstatymų pataisas“, – sakė prezidento vidaus politikos grupės vadovas Povilas Mačiulis.

Taip pat susitikimo metu buvo aptarta viena iš prezidento prioritetinių sričių – miškų kirtimas, kurį siekiama pažaboti, kirtimo plotus sumažinant perpus, nuo 8 ha iki 4 ha.

Apie V. Pranckiečio tolesnes galimybes eiti Seimo pirmininko pareigas kalbėta nebuvo.

Taip pat gana kritiško vertinimo sulaukė Seimo darbas. Kalbėta, kad dažnai susiduriama su problema, kai visuomenei svarbių įstatymų pakeitimo projektai nepasiekia galutinės priėmimo stadijos. Kad Seimo darbą prezidentas vertina vidutiniškai, buvo kalbėta jau tuo metu, kai per pirmas dvi G. Nausėdos vadovavimo savaites buvo vetuoti keturi Seimo priimti įstatymai. Nuo šiol G. Nausėda ir jo komanda ketina aktyviai dalyvauti pirminėse įstatymų parengimo stadijose, taip pat pati prezidentūra ketina inicijuoti kai kurias įstatymų pataisas.

„Prezidentas prieš mėnesį pradėjo eiti pareigas, todėl neturėjo galimybės dirbti tu įstatymų pateikimo pirminėje stadijoje. Dėl to veto buvo nemažai. Tačiau ateityje bendradarbiavimas su Seimu bus sklandesnis ir tų veto gali būti mažiau“, – sakė P. Mačiulis.

Patarėjas neišskyrė konkrečių prezidento prioritetinių sričių, kuriose šalies vadovas tikėtųsi geresnių Seimo darbo rezultatų. Užsiminta lakoniškai, kad G. Nausėdos prioritetas yra gerovės valstybė.

Pranckietis kritikos nesulaukė

V. Prankietis patikino, kad priekaištų dėl einamų Seimo pirmininko pareigų iš šalies vadovo nesulaukė. Esą pokalbis buvo šiltas ir atviras, o tai byloja apie dialogo nuoširdumą.

Seimo pirmininko nuomone, esminis klausimas, kuris laukia parlamentarų rudens sesijoje, yra biudžeto tvirtinimas.

„Artėja biudžetas, todėl siūliau prezidentui, kad jau turėtų jame atsispindėti prezidento programiniai dalykai. Jau dabar kurdami biudžetą turime apie tai galvoti“, – sakė V. Pranckietis.

Paklaustas apie galimybę rudens sesijoje išsilaikyti poste V. Prankietis pabrėžė, kad yra pasiruošęs tarnauti Seimui ir Lietuvos žmonėms. Apie pasiūlymus trauktis iš posto ir valstiečių renkamus parašus dėl nepasitikėjimo juo Seimo pirmininkas nėra girdėjęs, todėl negalįs komentuoti.

P. Mačiulis pabrėžė, kad į batalijas, kurios vyksta už Seimo sienų dėl „karštos Seimo pirmininko kėdės“, prezidentas neketina kištis.

„Nebuvo kalbama apie tą situaciją su V. Pranckiečiu. Prezidentas laikosi nuomonės, kad Seimo pirmininko pozicija – Seimo narių apsisprendimas, prezidentas tame nedalyvauja“, – teigė P. Mačiulis.

Taip pat Seimo pirmininkas nemato kliūčių, galinčių sutrukdyti sklandžiam Vyriausybės darbui, kurioje keičiasi trys ministrai.

„Bus taip, kaip ir buvo anksčiau. Nauja valdančioji dauguma yra senoji dauguma, į kurią dabar yra įtraukta Lenkų rinkimų akcija, bet ji valdančiosios daugumos sprendimus palaikė ir anksčiau“, – tikino V. Pranckietis.

Seimo laukia neeilinė sesija

Neeilinė Seimo sesija dėl naujų įgaliojimų ministrų kabinetui suteikimo turėtų vykti rugpjūčio 20–22 dienomis. Jos metu turėtų prisiekti Vyriausybės teikiami ir prezidento dekretu patvirtinti trys nauji ministrai.

Per šią sesiją Seimas taip pat turėtų apsispręsti dėl ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros į naująją Europos Komisiją. Kandidatas turi valdančiosios daugumos palaikymą. Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas yra sakęs, kad jų frakcija Seime šiuo klausimu ketina susilaikyti, nes mano, kad „yra tvirtesnių galimų kandidatų“.

Taip pat lieka neišspręstas Seimo pirmininko klausimas. Liepos pradžioje dėl valdančiosios daugumos sutarę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LRA-KŠS) nusprendė perleisti Seimo pirmininko poziciją „socialdarbiečiams“. Tokiam susitarimui prieštarauja V. Pranckietis ir atsistatydinti atsisako.

LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis ir partijos valdyba buvo apskundusi V. Pranckietį partijos Etikos komisijai. Pastarosios sprendimu V. Pranckietis etikos normų nepažeidė, todėl negali būti šalinamas iš „valstiečių“gretų. Po tokio LVŽS etikos sargų sprendimo R. Karbauskis pareiškė, kad toliau V. Pranckiečio elgesį svarstys partijos taryba.

Eilinė Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.

Viktoro Pranckiečio spaudos konferencija: su prezidentu nekalbėjome apie mano, kaip Seimo pirmininko, postą