Lietuvoje

2019.08.09 17:08

Teisėjų tarybos verdiktas: 3 iš 8 korupcijos byloje įtariamių teisėjų turėtų būti atleisti

atnaujinta 17.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.08.09 17:08

Teisėjų taryba, penktadienį apsvarsčiusi prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvą atleisti korupcijos byloje įtariamus teisėjus, nusprendė šalies vadovui rekomenduoti iš pareigų atleisti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėją Egidijų Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo teisėją Konstantiną Guriną, Vilniaus apygardos teismo teisėją Henrichą Jaglinskį.

Teisėjų tarybą nusprendė rekomenduoti G. Nausėdai teikti Seimui teisėjų atleidimą, šiems savo poelgiais pažeminus teisėjo vardą.

Teisėjų taryba, nepaisant G. Nausėdos kreipimosi, atsisakė leisti pašalinti iš pareigų Vilniaus apylinkės teismo tesėja Robertą Rainį ir Lietuvos apeliacinio teismo teisėją Viktorą Kažį. Šie teisėjai taip pat yra įtariamieji korupcijos byloje.

Sprendimą dėl likusių įtariamųjų, tai yra dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjo Arūno Kaminsko, Apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano ir Kauno administracinio teismo teisėjo Gintaro Čekanausko, Teisėjų taryba atidėjo iki kito posėdžio, kuris įvyks rugpjūčio pabaigoje.

Šiuos sprendimus žurnalistams pristatė Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas. Taryba penktadienį posėdžiavo daugiau negu šešias valandas. Anot jo, sprendimas dėl likusių teisėjų nepriimtas dėl to, kad jie neatvyko į posėdį.

„Atidėjome (sprendimo priėmimą – LRT.lt) dėl to, kad tie žmonės neatvyko į posėdį. Jie turi teisę dalyvauti posėdyje ir pasakyti savo poziciją“, – pažymėjo A. Valantinas.

Tiesa, teisėjas A. Kaminskas buvo atvykęs į Teisėjų tarybos posėdį. Anot A. Valantino, sprendimas dėl šio įtariamojo teisėjo buvo atidėtas, atsižvelgiant į jo parodymus teisme.

„Dėl A. Kaminsko, tai kyla tam tikrų dvejonių, kadangi tai buvo vienintelis teisėjas, kuris labai atvirai teismo posėdyje dėstė savo poziciją ir tarybos nariai suabejojo. [...] Reikia pasitikslinti tam tikras vietas ir bus svarstoma tai kitame tarybos posėdyje“, – sakė jis.

Teisėjų tarybos pirmininkas pažymėjo, kad taryba nusprendė rekomenduoti G. Nausėdai teikti E. Laužiko, K. Gurino ir H. Jaglinsko atleidimą Seimui, remiantis prokurorų pateikta ikiteisminio tyrimo korupcijos byloje medžiaga.

Pasak A. Valantino, Teisėjų taryba atsisakė leisti arba nutarė nerekomenduoti prezidentui teikti teisėjų V. Kažio ir R. Rainio atleidimo Seimui dėl to, kad teisėsaugos pateikta medžiaga nesudarė pagrindo manyti, jog minėti teisėjai turėtų būti atleidžiami iš pareigų dėl teisėjo vardo pažeminimo.

„Kaip Jūs žinote, Teisėjų taryba privalo visus faktus išanalizuoti, kurie leistų daryti išvadas, kad teisėjo vardas buvo pažemintas. Teisėjų taryba, susipažinusi su pateikta medžiaga, (nusprendė, kad – LRT.lt) deja, bet nepakako tos medžiagos, kad konstatuoti tam tikrų faktų buvimą, tai yra Teisėjų taryba nutarė, kad nepatars prezidentui atleisti iš pareigų, pažeminus teisėjų vardą, būtent teisėjus R. Rainį ir V. Kažį“, – aiškino A. Valantinas.

Teisėjų tarybos pirmininkas teigė, kad, jei Seimas pritars teisėjų atleidimui iš pareigų, jie neteks valstybinės pensijos.

Į Teisėjų tarybos posėdį penktadienį atvyko E. Laužikas, V. Kažys, H. Jaglinskas ir R. Rainys. Jie pristatė savo poziciją tarybai. Visi atvykę teisėjai neigia jiems metamus įtarimus.

Prieš savaitę Teisėjų taryba, nagrinėjusi prezidento G. Nausėdos kreipimąsi dėl teisėjų atleidimo, nutarė padaryti pertrauką, mat taryba norėjo susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir išklausyti pačių į korupcija skandalą pakliuvusių teisėjų.

Iš viso teisėjų korupcijos tyrime įtarimai pareikšti 48 asmenims.

Laukia balsavimas Seime

Teisėjų tarybos posėdyje dalyvavusi prezidento G. Nausėdos patarėja Jūratė Šovienė patikslino, kad Vilniaus apygardos teismo teisėjas H. Jaglinskas bus atleidžiamas šalies vadovo dekretu, o dėl E. Laužiko ir K. Gurino atleidimo dar turės balsuoti Seimas.

„Teisėjas E. Laužikas yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas, tai sprendimą dėl jo priima Seimas. Tai prezidentas, gavęs tokį patarimą, [...] inicijuos kreipimąsi į Seimą. Dėl Apeliacinio teismo teisėjo K. Gurino, tai šiam teisėjui atleisti irgi reikalingas Seimo pritarimas“, – patikino J. Šovienė.

Ji apgailestavo, kad Teisėjų taryba nusprendė nerekomenduoti teikti teisėjų R. Rainio ir V. Kažio atleidimo, tačiau pažymėjo tikinti, jog sprendimai dėl jų atsakomybės korupcijos byloje bus priimti operatyviai.

„Sprendimas, pati procedūra yra gana sudėtinga ir visiškai normalu, kad medžiagos vertinimas užtruko pakankamai netrumpą laiką, bet džiugu, kad Teisėjų taryba ėmėsi operatyviai spręsti šiuos klausimus. Be abejo, turiu apgailestauti, kad ne dėl visų teisėjų prezidento ir Teisėjų tarybos nuomonė sutapo, tačiau nėra pagrindo abejoti, kad dėl kitų teisėjų, kurių įgaliojimai yra sustabdyti ir pradėtos ikiteisminio tyrimo bylos, bus objektyviai ir operatyviai priimti sprendimai atitinkamose bylose“, – žurnalistams kalbėjo J. Šovienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11