Lietuvoje

2019.08.08 20:51

Apžvalgininkas apie Grybauskaitės greitą reitingo kritimą: žmonės myli kėdę, o ne asmenį

Aistė Valiauskaitė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.08 20:51

Valstiečių populiarumas mažėja, o socialdemokratų auga ir netgi aplenkė valdančiuosius. Tai rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa. Politikų reitingų viršūnėje – prezidentai. Kaip teigia specialistai, skirtumai tarp partijų reitingų yra maži, o žmonės pavargę nuo politikos. Politologai teigia, kad reitingų viršūnėje įsitvirtinęs Gitanas Nausėda įrodo, kad žmonės myli „kėdę“, o ne asmenį.

Partijų lenktynėse – rokiruotės. Dvi pirmas vietas užima opozicinės partijos. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų reitingas siekia 14 procentų balsų, tai – procentu mažiau nei prieš mėnesį. Dėl sidabro kovą laimi Lietuvos socialdemokratų partija su kone 13 procentų. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nuo jų atsilieka keliomis dešimtosiomis procento ir ilgai laikęsi antroje vietoje, dabar lieka su bronza.

„Skirtumai labai nedideli, tik tendencija, kad pamažėjo LVŽS ir konservatorių reitingas, bet ir vasara, ir nuovargis po rinkimų maratono (dabar – LRT.LT). Partijų pasirinkimas – ne aktualiausia tema, ji bus aktuali po metų“, – sako „Baltijos tyrimų“ sociologas Romas Mačiūnas.

Jei rinkimai vyktų dabar, taip pat į Seimą patektų „tvarkiečiai“, „darbiečiai“, ant ribos – Liberalų sąjūdis.

Socialdemokratai yra vienintelė partija, kurią žmonės vertina labiau palankiai nei nepalankiai. Anot sociologo, tai rodo, kad reitingas ateityje gali dar augti.

Iš visuomenės veikėjų populiariausi – šalies prezidentai. Pirmauja G. Nausėda – jam politines simpatijas jaučia 85 proc. apklaustųjų. Mažai atsilieka Valdas Adamkus. Trečia – Dalia Grybauskaitė, jai palaikymą išreiškė 20 proc. mažiau žmonių.

„Kodėl D. Grybauskaitė važiuoja žemyn? Nes žmonės myli kėdę, o ne asmenį. Prezidentas populiarus, kai jis nebebūna prezidentas, reitingai apibyra. G. Nausėda nepasikeitė, tik jo darbovietė. Tai ką žmonės myli? Nausėdą kaip Nausėdą ar kaip prezidentą“, – pastebi apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas.

Valdantieji, taip pat ir premjeras Saulius Skvernelis, nukentėjo per užsitęsusias derybas dėl valdžios formavimo. Premjerą palankiai vertina beveik pusė apklaustųjų, kita pusė – nepalankiai.

„Vyriausybėje ir valdančioje daugumoje – sumaištis. Vyriausybė atostogauja, jau kurį laiką jos veikimas paralyžiuotas, buvo didelė nežinomybė, į formuojamą Vyriausybę ateina kažkokie nauji veidai, žmonės nesupranta, kur Vyriausybę veda, kokie tikslai, atitinkamai S. Skvernelio vertinimas toks“, – sako politologas Saulius Spurga.

Valdančiųjų bandymas išversti iš posto Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį tik augina jo reitingą. Jis kone dvigubai populiaresnis už partijos lyderį Ramūną Karbauskį, nors šio reitingas, palyginti su buvusiu, netgi šiek tiek paaugo.

„Šioje istorijoje jis išeina nugalėtoju. Tai, kad jis atsilaikė garbingai, jo reitingas pasiekė didžiausią turėtą, tai rekordiniai vertinimai“, – teigia R. Mačiūnas.

Vadinamajame antireitinge už R. Karbauskį nepopuliaresnis tik sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Politologai sako, kad būtent dėl negebėjimo paaiškinti savo sprendimų ministrą nepalankiai vertino daugiau nei du trečdaliai šalies gyventojų.

Žinios. Lietuvos žydų bendruomenė pranešė, kad nuo šiandien vėl atidaryta jų būstinė ir sinagoga
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.