Lietuvoje

2019.08.08 19:12

Ministerija po Sinkevičiaus: vieni regi „tvarkiečių“ portfelį, kiti užsimena apie galimą ministerijų sujungimą

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.08.08 19:12

Trečiadienį su žinia iš Briuselio grįžęs Lietuvos kandidatas į eurokomisarus Virginijus Sinkevičius – per žingsnį nuo kol kas svarbiausio posto savo politinėje karjeroje.

Tiesa, vis dar Ekonomikos ir inovacijų ministro darbą tęsiantis politikas yra naujos Vyriausybės sudėtyje, tačiau, panašu, tik iki rudens.

Politikai ir apžvalgininkai svarsto, kas galėtų perimti V. Sinkevičiaus portfelį, taip pat, pasirodo kalbų, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija gali būti prijungta prie Energetikos ministerijos.

Viena realiausių kandidačių siūlyti savo ministrą – „Tvarkos ir teisingumo“ partija, tiesa, premjeras Saulius Skvernelis apie tai kalbėti neskuba.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad ministerija „neliks našlaitė, tačiau svarstomi yra ir kiti variantai“.

Frakcijos siūlo dar palaukti

Savo ruožtu Seimo frakcijų atstovai požiūrį į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją taip pat turi skirtingą – vieni jų kalba apie galimybę duoti ministeriją „tvarkiečiams“ kaip koalicijos partneriams, kiti apskritai neskuba pateikti vertinimų, o „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad kalbėti apie šią poziciją dar per anksti, nors pripažįsta, šis postas partiją tenkintų.

„Aiškiau bus rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo mėnesį. Nemažai žmonių atostogauja, premjeras atostogose bus kitą savaitę. Be to sulaukime, kaip pasibaigs priėmimas V. Sinkevičiaus Briuselyje, tuomet bus galima kalbėti plačiau. Kadangi esu matęs įvairiausių dalykų, tai esu linkęs sėsti ir šnekėtis, kuomet būna daugiau aiškumo“, – sakė R. Žemaitaitis.

„Valstiečių“ partijos atstovas Jonas Jarutis sako, kad kol kas nieko naujo dėl kandidato į Ekonomikos ir inovacijos ministeriją nėra nuspręsta, tiesa, realu, kad į ją rimčiausiai pretenduotų „tvarkiečiai“.

„Kol kas nieko naujo nėra, ta pozicija galimai gali atitekti „Tvarkos ir teisingumo“ partijai. Nors to partijų susitarime nėra, bet krašto apsaugos ministrui likus tam pačiam, gali būti, kad teks susitarimą peržiūrėti. Negaliu pasakyti, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikrai atiteks tikrai atiteks „tvarkiečiams“, tačiau apie tai bus kalbama“, – sakė Jonas Jarutis.

„Socialdarbiečių“ atstovas, o dabar ir galimas žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad dėl Ekonomikos ir inovacijos ministerijos dar reikėtų palūkėti – nėra aišku, kaip pasibaigs V. Sinkevičiaus kaip eurokomisaro klausimas.

„Ta koalicinių derybų grupė diskutuos ir nuspręs. Nors, panašu, kad Seimas V. Sinkevičiaus kandidatūrą patvirtins, tačiau nėra garantijos, kad jis savo pozicijas apsigins ir EP komitetuose. Mano nuomone, naujo kandidato į šią ministeriją ieškoti dar per anksti“, – LRT RADIJUI sakė A. Palionis.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija gali būti prijungta prie kitos institucijos?

Paaiškėjus žiniai, kad V. Sinkevičius padarė gerą pirminį įspūdį Briuselyje ir yra per žingsnį nuo eurokomisaro posto, viešojoje erdvėje pasigirdo kalbų, esą Ekonomikos ir inovacijos ministerija gali apskritai išnykti, tiksliau sakant, ji būtų prijungta prie kitos institucijos.

Kaip realiausia galimybė paminėta Energetikos ministerija.

Mykolo Romerio universiteto docentas Saulius Spurga LRT RADIJIUI sakė, vargu, ar tokia galimybė, jog viena ministerija būtų prijungta prie kitos, šią akimirką yra reali, nors politikoje pasitaiko ir kartais neįtikėtinų sprendimų.

„Politikoje visko gali būti. Galima ir taip elgtis, tiesa, būtų keista, kad tai siejama su ministro personalija. Čia turėtų būti valstybės sprendimas, apgalvojus visas galimybes, atlikus kaštų ir naudos analizę, tuomet gal ir būtų galima galvoti, tačiau ne tokia galimybe, jog nerandame ministro, tuomet sujunkime ministerijas, – svarstė politologas.

Anot S. Spurgos, tokie klausimai turėtų būti sprendžiami be emocijų ir viską apskaičiavus.

Ar „Tvarkos ir teisingumo“ partija būtų tinkamiausia politinė jėga, kuri galėtų perimti Ekonomikos ir inovacijos ministerijos vairą, S. Spurgos manymu, reikia žiūrėti į bendrą koalicijos formavimo paveikslą. Kol kas principai, kaip ji yra formuojama – visiškai neaiškūs.

„Neaiškūs principai, kokiu būdu yra formuojama šita koalicija ir kaip skirstomi ministrų portfeliai. Yra sutartyje parašyta, kad krašto apsaugos ministerija priklauso „tvarkiečiams“ , tačiau to visiškai neįvyko ir visiškai neaišku, kodėl. Jei visuomenė nežino atsakymo į šitą klausimą, tai žengti dar toliau ir kalbėti, kas įvyks – darosi komplikuota“, – svarstė S. Spurga, priminęs, jog ir koalicijos partneriams yra nepatogumas, kad į valdančiųjų gretas buvo priimta partija, kuri yra teisiama teisme.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.