Lietuvoje

2019.08.07 12:52

Sinkevičiaus išvažiavimas į Briuselį – žinia „tvarkiečiams“: Žemaitaitis jau dirsčioja į ministeriją

Karbauskis: ministerijos perleidimas priimtinas; atnaujinta 13.41
Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.08.07 12:52

Trečiadienį šalies prezidentas įvardijo, kad Lietuvos kandidatas į eurokomisarus bus Virginijus Sinkevičius. Spalį jam užėmus eurokomisaro postą, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kėdė lieka tuščia. Šis postas tenkintų „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją Seime, kuriai iš rankų netikėtai išslydo Krašto apsaugos ministerija.

„Esame šiek tiek pakalbėję apie tokią galimybę. Buvo susitarta ir mes aiškiai pasakėme, kad reikia ministerijos, kurią mes kuruotume ir kurioje būtų mūsų žmogus, atsakingas už tą sritį. Visos ministerijos yra geros, tik esame sakę, kad sunkiai rastume žmogų, kuris šiandien galėtų dirbti Socialinės apsaugos ir darbo, Kultūros, Užsienio reikalų ministerijose. O tiek ekonomika, aplinka, žemės ūkis – yra žmonės, kurie šiose srityse jau dirbo ketverius metus viceministrais arba dabar yra panašiose srityse.

Bet iki galo niekas nenuspręsta, nes neaišku, kaip kandidatą patvirtins Europos Komisija. Tai šį klausimą išimame iš mūsų diskusijų ir atidedame rugsėjo mėnesiui“, – sakė „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat patvirtino, kad galimybė perleisti „Tvarkos ir teisingumo“ partijai Ekonomikos ir inovacijų ministeriją buvo svarstyta ir yra priimtina visoms keturioms derybų šalims.

„Bet čia ne tik nuo tų keturių šalių priklauso, čia turi būti priimtina ir premjerui, ir prezidentui. Bet aš labai tikiuosi, kad tai bus priimtina ir jiems“, - sakė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ partijos pirmininkas patikino, kad „tvarkiečių“ gretose yra tinkamų kandidatų, galinčių pakeisti V. Sinkevičių, tačiau esą kol kas apie konkrečias pavardes kalbėti dar anksti.

„Sprendimas gali atsirasti, jeigu V. Sinkevičius taps eurokomisaru ir ta ministerija atsilaisvins. Galutinis sprendimas pirmiausia turi atsirasti dėl V. Sinkevičiaus paskyrimo, todėl man sunku dabar pasakyti, kaip tie terminai susiklostys. Ministras gali pasitraukti ir anksčiau (nei rugsėjį – LRT.lt), jeigu tai bus naudinga dėl jo užimamų naujų pareigų. Tačiau Tie pamatai, kurie yra sudėti paties V. Sinkevičiaus per tą laiką, kai jis buvo ministru, dar kol kas jis ir yra, jie yra pakankamai tvirti. Aš manau, kad kitas politikas sugebės tą` tęsti“, - - kalbėjo R. Karbauskis.

Trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis skelbs būsimos atnaujintos Vyriausybės sudėtį. Po paskutiniųjų pokalbių su šalies prezidentu Gitanu Nausėda visos būsimų ministrų pavardės tarsi jau yra aiškios. Sąraše greičiausiai figūruos ir eurokomisaru siūlomo V. Sinkevičiaus pavardė, tačiau jis šias pareigas turėtų eiti tik nuo ateinančio spalio pradžios, jeigu jo kandidatūrai pritars Europos Parlamentas. Reiškia, naujo Ekonomikos ir inovacijų ministro paieškoms Vyriausybė turės beveik du mėnesius.

Liepos pradžioje keturios partijos pasirašė sutartį dėl atnaujintos valdančiosios koalicijos sutarties. Koaliciją sudaro „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, LLRA-KŠS bei „Tvarkos ir teisingumo“ partija (TTP).

Finansų, Aplinkos, Socialinės apsaugos ir darbo, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Kultūros, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto bei Teisingumo ministerijas toliau valdys LVŽS. „Socialdarbiečiams“ atiteko užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrų portfeliai, Lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai – vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų portfeliai. „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas turėjo vadovauti Krašto apsaugos ministerijai.

Tačiau su pastarąja ministerija kilo keblumų, prezidentui pareiškus, kad krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis vertinamas puikiai ir jo keisti nereikėtų. Iki šiol nebuvo aišku, kaip bus koreguojamas valdančiosios koalicijos susitarimas „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atžvilgiu. Tačiau V. Sinkevičiaus pasitraukimas iš Ekonomikos ir inovacijų ministro posto sudarytų sąlygas skriaudą „tvarkiečiams“ atlyginti – vietoje krašto apsaugos ministro „tvarkiečiai“ galėtų siūlyti savo kandidatą į V. Sinkevičiaus vietą.

LRT.lt primena, kad kandidatą į Europos Komisaro postą parenka Vyriausybė, kuri priima nutarimą dėl kreipimosi į prezidentą su prašymu jai pritarti. Gavusi prezidento pritarimą Vyriausybė kreipiasi į Seimą, kur sprendimas priimamas dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma. Gavusi Seimo pritarimą Vyriausybė tvirtina kandidatūrą ir teikia Europos Komisijos pirmininkui. Eurokomisarų kandidatūros Europos Parlamente turėtų būti svarstomos rugsėjo 30 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt