Lietuvoje

2019.08.07 12:08

Buvęs Grybauskaitės ir Adamkaus patarėjas: panašu, kad Nausėda yra spaudžiamas

abejoja, ar tarnybos spės patikrinti kandidatus
LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.08.07 12:08

Prezidentas suinteresuotas kuo anksčiau gauti kandidatūras į ministrų kabinetą, o toks ministro pirmininko delsimas rodo, kad prezidentas Gitanas Nausėda yra spaudžiamas. Taip LRT RADIJUI sako buvęs prezidentų Dalios Grybauskaitės ir Valdo Adamkaus patarėjas Mindaugas Lingė.

Vyriausybei suformuoti skiriama 15 dienų. Šiandien, kaip premjeras Saulius Skvernelis popiet pagaliau ketina pateikti kandidatų į ministrų kabinetą pavardes, yra jau 14 diena. Tokia situacija, pasak M. Lingės, rodo 2 dalykus: „Kad Vyriausybės formavimas tikrai nebuvo sklandus [...], o prezidentas, panašu, akivaizdžiai yra spaudžiamas“.

Jis LRT RADIJUI pasakoja, kad, remiantis Korupcijos prevencijos įstatymu, visi kandidatai į ministrus turi būti patikrinti tarnybų. Ir tikrinti galima tik nuo to momento, kai oficialiai pateikiamos kandidatūros, t. y. nuo šiandien popietės.

„Prezidentui pateikiamos kandidatūros oficialiai ir tik tada jis gali daryti užklausą tarnyboms ir aiškintis, ar tikrai dėl tų kandidatūrų nėra kokių nors kliūčių, dėl kurių nebūtų galima paskirti į pareigas“, – aiškina buvę D. Grybauskaitės ir V. Adamkaus patarėjas.

Pasak jo, toks trumpas laiko tarpas tikrinimui verčia abejoti, kaip ši įstaymo nuostata bus įgyvendinta ir ar apskritai bus įgyvendinta.

„Prezidento interesas – kuo anksčiau gauti visas kandidatūras, kad jis turėtų kuo platesnę manevro laisvę Vyriausybės formavimo procese“, – akcentuoja jis.

G. Nausėda yra susitikęs su finansų ministru Viliumi Šapoka, sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, kandidatu į žemės ūkio ministrus, „socialdarbiečiu“ Andriumi Palioniu, socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu, galima kandidate į vidaus reikalų ministrus Rita Tamašuniene, galimu susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi bei aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika. Trečiadienį prezidentas taip pat susitiko su dabar pareigas einančiu ekonomikos ir inovacijų ministru Virginijumi Sinkevičiumi, bet susitikimas su juo – kaip su galimu būsimu eurokomisaru.

Komentuodamas G. Nausėdos susitikimus su šiais politikais, M. Lingė sakė, kad tvirtindamas ministrus prezidentas gali visai su jais nesusitikti, o konkrečiai šiuos pasirinko greičiausiai dėl savo gerovės valstybės vizijos. Tačiau jis pabrėžė, kad susitinkant su šiais asmenimis dar negavus oficialaus teikimo, formuojasi keistas precedentas – „viešai susitikinėjama net ne su kandidatais [į ministrus – LRT.lt], o su galimais kandidatais į kandidatus“.

D. Grybauskaitė, pavyzdžiui, susitikinėdavo tik su tais kandidatais, kurie būdavo oficialiai įvardinti ministro pirmininko.

Vyriausybė formuojama dviem būdais. Pirmasis – kaip ir šis: po prezidento rinkimų Vyriausybė grąžina įgaliojimus ir formuojama iš naujo, nors dažniausiai dauguma ministrų lieka tie patys. Antrasis – kai Vyriausybė formuojama po Seimo rinkimų, sudarius daugumą parlamente: tada jau keičiasi bene visi ministrai. Abiem atvejais terminas ministrų kabinetui formuoti lieka tas pats – 15 dienų.

Po prezidento rinkimų, kaip teigia M. Lingė, Vyriausybės formavimas įprastai būna simbolinis. Jis primena 2009-uosius, kai D. Grybauskaitė užtruko 5 dienas ir buvo pakeistas tik 1 ministras. 2014 metais keisti 3 ministrai, bet tai užtruko tik dieną.

Parengė Ineta Nedveckė.