Lietuvoje

2019.08.06 18:21

Sostinėje – atminimo lentelių retėjimo metas: visuomenė pyksta, istorikai savivaldybę kaltina pigiu politikavimu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.08.06 18:21

Visuomenę skaldo Vilniaus valdžios sprendimai nukabinti atminimo lenteles prieštaringai vertinamoms asmenybėms.

Vos aprimus aistroms dėl Jono Noreikos–Generolo Vėtros nuimta dar viena atminimo lenta. Šįkart – sovietų saugumui dirbusios poetės Valerijos Valsiūnienės. Istorikai tokius sostinės savivaldybės sprendimus vadina pigiu politikavimu.

„Nuimti memorialinę lentą V. Valsiūnienei buvo nuspręsta įvertinus turimus istorinius šaltinius apie jos ryšius su sovietinėmis represinėmis struktūromis – būtent dėl šio bendradarbiavimo buvo išduoti ir įkalinti laisvės kovotojai, rezistentai“, – pirmadienį sakė istorikas lekt. dr. Marius Ėmužis, Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų, atminimo lentų komisijos narys.

Teigiama, kad dėl poetės bendradarbiavimo su okupacine valdžia buvo išduoti rezistentai. V. Valsiūnienės agentūrinis pranešimas tiesiogiai sietinas su O. Lukauskaitės-Poškienės suėmimu 1946 m. kovą, o iš viso buvo suimta apie 40 su antisovietinio pasipriešinimo organizacija sietų žmonių.

„Iš tikrųjų ji išdavė vieną žmogų, t. y. savo kolegę, poetę. Dar kartą pabrėšiu, kad yra daugybę tokių žmonių ir jiems skirtų atminimo ženklų Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose, kurių biografijose yra visko. Bet mes 29 metus su jais gyvenome“, – LRT TELEVIZIJAI sako Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas.

A. Anušauskas teigia, kad iki šiol apkreipėme dėmesį į tuos ženklus, kurie yra skirti tiems žmonėms, kurie vykdė valstybės, o ne individualias išdavystes. Anot jo, taip pat keista, kad iki šiol Vilniaus savivaldybė nesiėmė veiksmų, jų prireikė tik antroje mero kadencijoje.

„Esminis dalykas yra būtent tai, jog savivaldybė neturi žmonių pasitikėjimo. Matome Vilniuje beprotiškas statybas, nuo seno propaguojamą miesto tankinimą, tas pats reformatų skveras... Kai matome visa tai, kyla mintis, ar tai tikrai vykdoma tik idėjiniais sumetimais.

Manau, kol Vilnius neatgaus pasitikėjimo, kol nebus matoma aiški miesto vizija – visi šie dalykai ir toliau kels pasipriešinimą ne tik dėl idėjinių motyvų, bet ir dėl nepasitikėjimo“, – įsitikinęs profesorius Vytautas Ališauskas.

Sprendimą nukabinti V. Valsiūnienės atminimo lentą priėmė Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisija, sudaryta iš istorikų, politikų, miesto plėtros specialistų, dailininkų ir architektų sąjungų atstovų bei kt.

A. Anušausko teigimu, kitaip nei Generolo Vėtros atveju, poetė nebuvo žinoma, todėl nekilo tiek daug diskusijų. Vis dėlto „mažai kam žinomam žmogui“, anot jo, surenkama komisija, kuri priima sprendimą, tuo metu, Jonui Noreikai – jokios komisijos nereikėjo.

„Šioje vietoje logikos tikrai mažai. Veiksmų padrikumas, nenuoseklumas, neapgalvoti veiksmai – visa tai veda į visuomenės supriešinimą. Ažiotažas išties sukeltas“, – teigia istorikas.

Plačiau – reportaže.

„Laba diena, Lietuva“. Sostinėje – atminimo lentelių retėjimo metas: kaip depolitizuoti atmintį?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.