Lietuvoje

2019.08.07 08:47

Sinkevičius padarė įspūdį Briuselyje: dėl jo patvirtinimo eurokomisaru liko formalumas

laukiama ir svarbaus portfelio
Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.08.07 08:47

Antradienį iš susitikimo su naujosios Europos Komisijos vadove Ursula von der Leyen grįžęs laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius trečiadienį pradėjo vizitu į prezidentūrą. V. Sinkevičius yra vienas kandidatų į Lietuvos deleguojamą eurokomisaro postą.

Po susitikimo pranešti jo rezultatų atėjo pats šalies prezidentas G. Nausėda.

„Susitarimas buvo pasiektas praėjusią savaitę. V. Sinkevičiaus tikslas buvo nuvažiuoti susipažinti su Europos Komisijos pirmininke U. von der Leyen ir aptarti klausimus, susijusius su būsimo komisaro postu. Vakarykštis susitikimas, kalbantis telefonu su U. Von der Leyen, buvo įvertintas kaip sėkmingas, kandidatas prisistatė labai gerai. Kalbama apie labai reikšmingą postą, bet konkrečiai negaliu skelbti, nes tai gali pakenkti derybų procesui“, – sakė G. Nausėda.

Prezidentas pabrėžė, kad V. Sinkevičius pagal kompetenciją yra tinkamas kandidatas į eurokomisaro postą. Jis tikino, kad kandidato amžius, kuris buvo įvardijamas kaip problema, neturėtų užgožti įgytos patirties, kuri, šalies vadovo nuomone, yra esminis veiksnys.

V. Sinkevičius šiuo metu yra 28-erių metų ir yra jauniausias ministras Vyriausybėje.

Susitarimas tarp Prezidentūros, Vyriausybės ir valdančiosios „valstiečių“ frakcijos Seime dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros buvo pasiektas praėjusią savaitę. Po to kandidatas turėjo nuvažiuoti aplankyti šiuo metu išrinktosios Europos Komisijos pirmininkės ir aptarti klausimus, susijusius su eurokomisaro postu. Prezidento teigimu, susitikimo sėkmę parodo tai, kad Lietuvai bus skirtas labai reikšmingas portfelis.

V. Sinkevičius susitikimą su Europos Komisijos vadove pavadino produktyviu ir šiltu.

„Kalbėta buvo apie labai daug iššūkių, kurie laukia Europos artimiausius penkerius metus, ir apie strategijas, kurias reikės per penkerius metus įgyvendinti. Viso to darbo rezultatai bus matomi ir 2050 m. Nesu tobulas kandidatas, tokiu nebūsiu. Esu savikritiškas. Ir klausimai, kurie sprendžiami Europos Komisijoje, yra labai kompleksiški. Negaliu ginčyti argumento dėl amžiaus, to pakeisti negaliu. Tačiau mano darbas pastaruosius trejus metus buvo matomas, kritikos negirdėjau nei iš valdančiųjų, nei iš opozicijos“, – sakė V. Sinkevičius.

Apie konkretų eurokomisaro portfelį kol kas neužsiminė nei šalies prezidentas, nei V. Sinkevičius. Esą pati Europos Komisijos pirmininkė pirmiausia planuoja surinkti stiprią komandą ir tik po to paskirstyti postus. V. Sinkevičius užsiminė tik tiek, kad dirbs jam pažįstamoje srityje – ekonomikos ir inovacijų.

Valdantieji „valstiečiai“ prieš kelias savaites pareiškė remsiantys V. Sinkevičiaus kandidatūrą. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį sakė, kad jeigu politikas iš Briuselio parveš žinią, kad jis yra tinkamas, Lietuva neieškos moters kandidatūros.

Vyriausybė pretendentą į Europos Komisiją turėtų paskelbti trečiadienį. Iki šiol, be V. Sinkevičiaus, kaip galimi kandidatai buvo minimi finansų ministras Vilius Šapoka ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Opozicinės partijos yra siūliusios europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės, Seimo narių Rasos Budbergytės bei Ingridos Šimonytės kandidatūras. Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų partija yra užsiminusi ir apie galimybę deleguoti kadenciją baigusią prezidentę Dalią Grybauskaitę, tačiau ji pati tokį variantą atmeta.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis yra sakęs, kad Lietuva Europos Komisijoje sieks finansų, inovacijų, vidaus saugumo arba energetikos srities komisaro portfelio. Prezidento atstovas spaudai Aistis Zabarauskas anksčiau teigė, kad Lietuvos galimybės gauti vertingesnį portfelį padidėtų, jeigu Europos Komisijai būtų teikiama moters kandidatūra.

Pati U. Von der Leyen, siekdama Europos Komisijoje užtikrinti lyčių lygybę, yra išreiškusi norą, kad kiekviena šalis narė siūlytų po du kandidatus: vyrą ir moterį.

Kandidatą į Europos Komisiją Lietuvoje siūlo Vyriausybė, suderinusi ją su prezidentu ir Seimu.

Nauja komisija formuojama po gegužę vykusių Europos Parlamento rinkimų.

Kadenciją baigiančioje komisijoje dirba už sveikatą ir maisto saugą atsakingas komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt