Lietuvoje

2019.08.05 21:56

Koalicinės derybos dar nebaigtos: „tvarkiečių“ lyderis prabilo apie vykstančius pokalbius tik su „valstiečiais“

nori ministerijos arba 4 viceministrų postų
Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.08.05 21:56

Šią savaitę atostogų išeina pusė laikinosios vyriausybės – 7 ministrai iš 14. Anot premjero, dabar pats darbymetis. Vėliausiai ketvirtadienį jis turi pateikti prezidentui atnaujinto kabineto sudėtį. Žadama, kad keisis mažiausiai trys ministrai: vidaus reikalų, susisiekimo ir žemės ūkio. Laidoje „Dienos tema“ apie būsimos vyriausybės darbus žurnalistė Rasa Tapinienė kalbėjosi su vienu iš koalicijos partnerių - partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininku Remigijumi Žemaitaičiu.

- Lenkų rinkimų akcija ministro portfelio neprašė, jūs prašėte ir išsiderėjote, tačiau atnaujintoje Vyriausybėje jūsų atstovo nebus. Kam jums tokia koalicija ir tokie partneriai?

R. Žemaitaitis: Kol kas dar nematėme tos Vyriausybės sudėties, matysime ketvirtadienį, kokią atneš prezidentui premjeras ir matysime jau rugpjūčio 28 d. Krašto apsaugos ministerija buvo mūsų kuravimo srityje, nes prezidentas išreiškė norą ir poziciją, kad jis kuruotų šią ministeriją kaip Užsienio reikalų ministerija. Artimiausiu metu, kaip šnekėjau prieš savaitę, matyt, prasidėjus Seimo sesijai, eisime, šnekėsimės su koalicijos partneriais, kurią sritį galėtume asmeniškai kuruoti.

- Paaiškėjus, kad Raimundas Karoblis lieka poste, jūs tikrai kalbėjote apie tai, kad norėtumėte kitos ministerijos, bet liko trys dienos, kada premjeras oficialiai turi pateikti atnaujintą ministrų kabinetą. Apie tai, kad vyksta atnaujintos derybos su koalicijos partneriais dėl kokios nors ministerijos, bent jau oficialiai, nesigirdi. Pritrūko drąsos, švelniai tariant, stovėti už savo požiūrį?

R. Žemaitaitis: Nesu tas, matyt, šeimos narys kaip Zuokienė, kuri visus savo apatinius ištraukė į lauką, parodo, pamojuoja, o po to tenka vyrui atsiprašyti.

- Derybos vyksta?

R. Žemaitaitis: Derybos tebevyksta: su R. Karbauskiu praėjusią savaitę apie tai kalbėjomės.

- „Socialdarbiečiai“, Lenkų rinkimų akcija žino apie jūsų derybas?

R. Žemaitaitis: Tik tarp „Tvarkos ir teisingumo“ bei „valstiečių“, nes susitarta kuravimo sritis buvo krašto apsauga. Kada bus susitarta su „valstiečiais“, tada ir galėsime kalbėti. Kitas dalykas, esu aiškiai pasakęs, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ nori nešti atsakomybę už konkrečią sritį, kad galėtume žmonėms, parodyti, jog mūsų atstovas, ar tai bus ministras, ar viceministrai, iš tikrųjų toje srityje dirba, įgyvendina mūsų rinkimų programą. Tai yra konkretus dalykas.

- Tą norą esate išreiškęs ir ne vieną kartą, bet jeigu taip nutinka, kad R. Karbauskis duoda žodį, bet nesutinka kiti koalicijos partneriai, ir jūs tos ministerijos neturite. Kitaip tariant, prieš rinkimus neturite rinkėjams parodyti, ką nuveikėte būdami valdžioje. Ką darysite, turite planą B?

R. Žemaitaitis: Nesu tas žmogus, kad burčiau iš kavos tirščių arba iš kortų ir spėčiau, kas bus. Esame susitarę.

- Esate susitarę, kad turėsite vieną iš ministerijų?

R. Žemaitaitis: Viena iš ministerijų arba bus 4 mūsų viceministrai.

- Tenkina 4 viceministrai, ministro portfelis nebūtinas?

R. Žemaitaitis: Iki galo dar nėra susitarta, susitarta matomai bus po 2 sav., koks ministras galėtų būti bei kokia kuruojama sritis mums galėtų atitekti. Ir klausimas yra dėl viceministrų.

- Jus tenkina situacija, kad dabar teikiamame ministrų kabinete jūsų atstovo nėra?

R. Žemaitaitis: Jūs kalbate apie 3 ministrus, aš žinau kol kas tik apie vieno ministro teikimą, tai nežinau, kuris iš mūsų daugiau žino. Gali būti, kad rugsėjo mėnesį turėsime 4 keičiamus ministrus. Kaip žinote, yra 2 variantai: ilgasis ir trumpasis. Arba prezidentas patvirtina esamą Vyriausybę tokią, kokia yra, tai reiškia netvirtinama jokia Vyriausybės programa su galimybe pakeisti vieną viceministrą ir tada įsigalioja jau premjero prerogatyva, teikti kiekvieną ministrą atskirai ir juos keisti.

- Esate išreiškęs ambicijas ir pabrėžęs savo galimybes vadovauti dviem ministerijoms. Vis dar asmeniškai tikitės ministro portfelio?

R. Žemaitaitis: Nuo pat pirmos minutės buvau pasakęs, kad manęs šitas dalykas nedomina – esu Seimo vicepirmininkas.

- Kalbėjote apie Krašto apsaugos ministeriją...

R. Žemaitaitis: Į krašto ministrus mes siūlėme buvusį diplomatijos tarnybos atstovą, kuris, išgirdęs prezidento poziciją, kad šis nori dirbti su R. Karobliu, nusprendė nekonkuruoti. Dabar klausimas yra dėl ministerijos. Man asmeniškai prieš pusantro mėnesio buvo aiški valdybos ir prezidiumo suformuotas uždavinys – Teisingumo ministerija, nes man tai tiktų pagal išsilavinimą. Natūralu, kad Teisingumo ministerijoje būtų sudėtinga šiuo metu man darbuotis dėl paprasto elementaraus dalyko – vyksta partijos byla Panevėžio apygardos teisme. Būtų labai keista nuvažiuoti partijos ministrui į Panevėžio teismą pažiūrėti, kaip jis renovuojamas, kaip sekasi darbai ir tada klausimas būtų iš jūsų kolegų: atvažiavote į teismo posėdį ar kaip ministras? Nesu dar tiek kvailas žmogus, kad imčiausi arba ryžčiausi tokiems dalykams – čia būtų diskomfortas ir prezidentui, ir premjerui, ir mūsų partijai.

- Gali būti, kad koalicijos partneriams neatrodote patikimas derybininkas, kai jūs pats tarsi blaškotės: vieną dieną sakote, kad po Seimo rinkimų išeisite į privatų verslą, kitaip tariant – politikoje savęs nematote. Tai buvo liepos 17 d., o po to prakalbote apie naujos partijos kūrimą. Pats sau neprimenate buvusio premjero Algirdo Butkevičiaus, kuris ryte pasakęs vieną, vakare savo žodžių išsižada?

R. Žemaitaitis: Šį kartą, ruošdamasi laidai, visiškai nepasiruošėte, pasiimate bulvarinį spaudinį...

- „Žinių radijas“ bulvarinė spauda?

R. Žemaitaitis: Klausėte, ką aš pasakiau?

- Neperklausiau.

R. Žemaitaitis: Tai perklausykite, nes pasakiau, kad kiekvienas politikas, einant kadencijai į pabaigą, turi būti pasiruošęs imtis kito darbo ir užsiimti kita veikla. Pasakiau, jeigu būtų priimtas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas, kuris iš principo Lietuvai nereikalingas, o reikalinga panaikinti lengvatas, kurias suteikia savivaldybės, tai tokiu atveju, jei nebūčiau išrinktas į Seimą ir dirbčiau privačiame sektoriuje advokatu arba juristu, kaip ir anksčiau dirbau, pakonsultuočiau, kaip tą įstatymą apeiti. Kolega Saulius iš BNS pasiėmęs tiktai pirmas sekundes tą padarė. Jis iš tikrųjų padorus vaikinukas, galiu pasakyti, penktadienį ryte manęs atsiprašė, sako: iš tikrųjų labai atsiprašau, nes neperklausiau, kaip ir jūs.

- Tą pačią savaitę, gal vėl pasakysite, kad tai buvo, nežinau, tik sutapimas, kad galbūt nedalyvaus ateinančiuose Seimo rinkimuose kalbėjo ir tuometė jūsų frakcijos narė „valstietė“ Agnė Širinskienė. Ji išplatino laišką partiečiams, kuris vėliau R. Karbauskio pavadintas „emocijų pliūpsniu“, tai buvo nesusikalbėjimo sutapimas ar kokių nors gamtos veiksnių nulemtas?

R. Žemaitaitis: Ten sutapimas. Tikrai džiaugiuosi, kad Agnė tuo metu ryžosi, čia turėtų labiausiai būti dėkingas jai Saulius Skvernelis, nes jeigu ne A. Širinskienės ryžtas arba pasiaukojimas ateiti pas mus į frakciją, tai šiandien Vyriausybės nebūtų. Būtų mažumos Vyriausybė ir tokiu atveju būtų taikomos visai kitokios procedūros. Tą reikėtų įsisavinti visiems koalicijos partneriams ir mūsų bičiuliams. Sunku komentuoti, bet, kiek man teko su ja šnekėtis, ji labai stipriai pergyveno dėl įvykių, kurie rutuliojosi tuo metu Lietuvoje. Iš tikrųjų matomai žmogus priima emocinius dalykus.

- Kai kurie jūsų bendražygiai ir kritikai jūsų teiginius, jog partija išsikvėpė ir jai reikia atsinaujinimo, sako, kad gal ne partija išsikvėpė, o partijos pirmininkas. Perfrazuojant Ostapą Benderį iš „12 kėdžių“, kam jums ta nauja politinė jėga, gal jums tiesiog fantazijos trūksta?

R. Žemaitaitis: Yra skirtingų nuomonių. Apie 15–20 proc. žmonių iš 12 tūkst. partijos narių, kurie nepritaria mūsų idėjai. Gal taip pasakysiu – skyrių pirmininkai. Sąskrydžio metu, penktadienį, skyrių atstovai atvažiavo, o pirmininko nebuvo, sako: nepritariu, geriau nekritikuosiu ir nedalyvausiu. Kitas dalykas, per paskutinius metus, kai tenka būti partijos pirmininku, teko priimti labai daug skausmingų sprendimų: pašalinti P. Gražulį ir Komskius, atstovauti visose žiniasklaidos priemonėse primetamiems kaltinimams dėl galbūt teisiamos partijos. Noriu aiškiai pasakyti, nė vienas mūsų partijos narys nėra įtariamas. Kad pritrauktų į politinį darinį naujų žmonių, šiandien „Tvarkai ir teisingumui“ yra vilioniškai sunku ir tai padaryti praktiškai neįmanoma.

- Nuolat pabrėžiate, kad partijoje nėra likę asmenų, kurie turi reikalų su teisėsauga, bet potencialiais nariais galėtų būti Artūro Zuoko „Lietuvos laisvės sąjunga“, Liberalų partija. Galite man paaiškinti savo logiką?

R. Žemaitaitis: Logika labai paprasta, nežinau, ar tai pavyks, kurti ne politinę partiją, o judėjimą, asociaciją ir į ją pakviesti įvairiai mąstančių žmonių, įvairių socialinių grupių žmonių.

- Bet tie žmonės vertinami dviprasmiškai.

R. Žemaitaitis: Paimate, pavyzdžiui, tą patį Zuoką... Šiandien Švenčionių meras – absoliuti tarybos dauguma – 15 tarybos narių turi, jis neigiamai vertinamas? Labai abejoju. Jaunasis mano kolega Vilniaus savivaldybėje V. Sadauskas – irgi nemanau, kad jis neigiamai vertinamas. Lygiai taip pat Elektrėnuose, Visagine ir kituose miestuose, kur yra žmonių, kuriuos galima pritraukti. Nepamirškite, man teko dirbti ir su „Naująja sąjunga“, kurie yra ypač gerai vertinami, bet šiandien dirba regionuose, rajonuose.

- Sociologai sako, kad yra labai svarbus ne partijos pavadinimas, o pavardė. Rinkimai į Europos Parlamentą parodė, kad nušalintojo prezidento komitetas surinko daugiau rinkėjų palaikymo negu „Tvarka ir teisingumas“. Kaip manote, ar tai jūsų pavardė, ar rinkėjas, kuris didesnį palaikymą išreiškia ne jums, o susikompromitavusiam politikui?

R. Žemaitaitis: Kada nors esate skaičiavę, kiek į Rolandą Paksą buvo investuota pinigų?

- Į jus per mažai investuota?

R. Žemaitaitis: Neturiu tokių pinigų, tokių gabumų ir pajėgumų investuoti. Turiu tam tikrą žmonių ratą ir noriu jį praplėsti, kad galėtume susėsti ir kažką nuveikti toje Lietuvoje, nes iš tikrųjų yra nemažai sprendimų, kurie yra padaryti ir kad gautume daugiau reitingo balsų. Imkime tą pačią Darbo partiją – jeigu ne V. Uspaskicho pinigai, partija būtų užmiršta.

- Bet neturite pinigų, tai kaip tą suverenią Lietuvą padarysite konkurencingą politinėje arenoje?

R. Žemaitaitis: Esminis dalykas – idėja. Ir idėja pas mus – suvereni Lietuva, ką tai reiškia? Tai kildinama iš žmonių, ne iš Europos Sąjungos unijos, ne dar iš kažkur, ir mes nekalbame apie tai, kad turi būti sukurta kokia nors jungtinės Europos unija, tai yra pati valstybė turi būti. Keista, kai kalbuosi su kolegomis ir mums sako, kad į Europos Komisiją reikia siūlyti moterį. Pasakykite, kiek galima žeminti moteris?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt