Lietuvoje

2015.07.19 11:04

Pradėti Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimo darbai

DELFI.lt 2015.07.19 11:04

Sekmadienį nuo pat ankstyvo ryto darbininkai zujo ant Žaliojo tilto. Čia pradėtos demontuoti jau seniai visuomenės diskusijas kursčiusios skulptūros.

Sekmadienį nuo pat ankstyvo ryto darbininkai zujo ant Žaliojo tilto. Čia pradėtos demontuoti jau seniai visuomenės diskusijas kursčiusios skulptūros.

Specialistai ne kartą yra konstatavę, kad skulptūros yra avarinės būklės ir kelia pavojų praeiviams. Naujausios VGTU atliktos ekspertizės išvados rodo, kad per pastaruosius šešerius metus įtrūkimai progresavo, irimo procesas paspartėjo. Nestabilios skulptūrų dalys gali bet kada atsiskirti ir kristi ant praeivių, ar į Neries krantinę.

Pasak ekspertų, ilgiau delsiant, dėl kritinės būklės skulptūrų nukėlimo darbai ateityje gali būti labai komplikuoti arba iš viso neįmanomi.

Kultūros paveldo departamentas yra davęs leidimą savivaldybei laikinai nukelti Žaliojo tilto skulptūras, kad jas būtų galima restauruoti, tačiau jos nėra išbrauktos iš Kultūros vertybių registro. Tik išbraukimas leistų skulptūrų ant tilto nebegrąžinti. Miesto valdžia apsispręsti, ar skulptūros bus restauruojamos, ketina vėliau.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos. Pasisakantieji už jų išsaugojimą teigia, kad skulptūros turi likti kaip istorijos dalis.

Šiuo metu parengiamieji darbai vyksta sklandžiai. Nuo liepos 19 dienos, kol vyks darbai, eismas Žaliuoju tiltu bus laikinai ribojamas. Šiuo metu pėsčiųjų eismas ribojamas viena tilto puse. Darbus atlieka bendrovė „Grinda“. Demontuotos skulptūros bus saugomos vienoje iš Savivaldybei priklausančių UAB „Grinda“ aikštelių. Skulptūrų nukėlimo darbai kainuos apie 38 000 eurų.