Lietuvoje

2019.08.05 11:28

Vilniaus savivaldybė reaguoja į nebylų protestą: viskas gerai dėl demokratijos, bet nereikia teršti miesto

policija pradėjo tyrimą

Ankstus pirmadienio rytas Vilniuje – atliepiantis aktualijas. Mieste ant Petro Cvirkos ir Vinco Kudirkos paminklų – merą Remigijų Šimašių pašiepiančios lentelės, viešose vietose – plakatai su Jono Noreikos-Generolo Vėtros bei Kazio Škirpos atvaizdais. Vilniaus savivaldybė teigia, kad viskas bus nukabinta, o policija dėl plakato ant paminklo pradėjo tyrimą.

Aleksandras Zubriakovas, Vilniaus mero patarėjas viešiesiems ryšiams sako, kad tai – smulkus chuliganizmas ir jo apraiškos bus pašalintos.

„Viskas yra tvarkoje dėl demokratijos ir žodžio laisvės, bet nereikia teršti miesto“, – LRT.lt teigia jis.

Užrašai, pasak jo, bus pašalinti, plakatai ant paminklų – jau pašalinti.

Ant V. Kudirkos paminklo ankstų pirmadienio rytą vilniečiai galėjo pamatyti lentelę su užrašu „Šimašiau, ar aš kitas?“, o ant P. Cvirkos – „Drauge Šimašiau, didžiuojuosi“.

Būtent dėl lentelės ant V. Kudirkos paminklo, kaip BNS patvirtino policijos atstovas Tomas Bražėnas, pradėta administracinė teisena dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas savo feisbuko paskyroje pasidalino ir nuotraukomis, kuriose užfiksuoti atlinimo lentą J. Noreikai imituojantys plakatai.

Prieš daugiau nei savaitę po nakties Vilniuje pasigesta atminimo lentos Jonu Noreikai-Generolui Vėtrai. Anksčiau ji buvo pakabinta ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rūmų. Taip pat neseniai Kazio Škirpos alėja pervadinta į Trispalvės alėją.

Nors abi šios asmenybės Antrojo pasaulinio karo metu kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, tiek Generolas Vėtra, tiek K. Škirpa vertinami kontroversiškai dėl santykio su Holokaustu.

Trečiadienį tautininkai prie paminklo Karaliui Mindaugui rengia protesto akciją, o žydų bendruomenė spendimą atsisakyti šių asmenybių įamžinimo ženklų sveikina.

Viena trečiadienio mitingo organizatorių, Asta Astrauskaitė, renginio apraše feisbuke klausia: „Kas sekantis? Vincas Kudirka? Jonas Basanavičius? Karalius Mindaugas?"

„Neliečiamos Vilniuje tik NKVD ir KGB žudikų „atminimo“ lentos. Grįžta gūdūs sovietiniai laikai, todėl pasipriešinkime, ginkime Lietuvos Laisvės kovų Didvyrių šventą atminimą! Neleiskime klastoti, perrašyti savo Tėvynės istorijos! Ginkime savo laisvę ir teisę patiems nuspręsti, kas nusipelnė Tautos pagarbos!“ – rašo mitingo organizatorė.

Atminimo ženklų tiek J. Noreikai, tiek K. Škirpai aptinkama ir kitose Lietuvos vietose, bet ten didesnių diskusijų nekyla. Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę iš dalies sukritikavo R. Šimašiaus sprendimą nuimti atminimo lentą, sakydamas, kaip atminties politika turi būti viena visai Lietuvai ir nepriklausyti nuo vienos savivaldybės.