Lietuvoje

2019.08.05 10:55

Siūlo kompromisą dėl Zuokienės rastų Meko daiktų – „lobis“ būtų eksponuojamas ŠMC

atnaujinta 14.11

Vilniaus miesto valdininkai siūlo kompromisą daug aistrų sukėlusioje Zuokų namuose rastų menininko Jono Meko daiktų istorijoje. Savivaldybės administracija inicijuoja susitarimą, kuriuo būtų numatyta, jog Agnės Zuokienės rastas „lobis“ būtų eksponuojamas Šiuolaikiniame meno centre (ŠMC).

Susitarimo projekte, kurį feisbuke paviešino A. Zuokienės vyras, buvęs sostinės meras Artūras Zuokas, nurodoma, kad Zuokų namuose rasti ir antstolio užfiksuoti J. Meko daiktai turėtų būti atverti visuomenei.

„Šalys sutinka, kad perimtas turtas (daiktai), kurie yra nurodyti 2019-07-31 dienos antstolio aprašyme, būtų perkelti, su tikslu juos atverti bei eksponuoti visuomenei, į Šiuolaikinio meno centrą“, – teigiama susitarimo projekte.

Dokumente taip pat nurodoma, kad kol A. Zuokienės rastas turtas bus saugomas ŠMC, bet kuri iš šalių – A. Zuokienė, Jono Meko fondas, Vilniaus miesto savivaldybės administracija – turi teisę ieškoti dokumentų, įrodymų ar kitų faktų (taip pat inicijuoti teisminius procesus), kurie pagrįstų jų nuosavybės teisę į visą ar dalį turto (daiktų).

Taip pat, teigiama susitarimo projekte, VšĮ Jono Meko fondas „įsipareigoja atsiimti pareiškimą iš policijos dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos veiksmų“.

„Šalys neturi viena kitai jokių pretenzijų ir supranta, kad šalių bendras tikslas – kad rasti daiktai (meno kūriniai) turi tarnauti viešajam visuomenės interesui, būti atverti ir eksponuojami“, – teigiama dokumente.

J. Meko fondo advokatė tikisi netrukus atgauti savivaldybės paimtus daiktus

Advokatė Reda Matuliūkštė BNS sakė, kad pirmadienį savivaldybei buvo nusiųsti papildomi dokumentai, taip pat detaliai paaiškinta situacija, kaip daiktai atsidūrė sostinės Užupio gatvėje.

„Nusiųstas prašymas grąžinti daiktus teisėtam jų savininkui. Buvo pateikti įrodymai, pagrindžiantys tų daiktų priklausomybę J. Meko fondui. Savivaldybės atstovai šiuo metu susipažįsta su pateiktais dokumentais ir gali būti, kad mes prieisime taikaus susitarimo“, – teigė teisininkė.

Maždaug 100 dėžių, su, kaip manoma, J. Meko daiktais, praėjusią savaitę savivaldybei perdavė su buvusiu sostinės meru Artūru Zuoku šiuo metu besiskirianti jo žmona Agnė Zuokienė.

Ji sako aptikusi daiktus greta šeimos namų esančios jų valdomos įmonės patalpose. J. Meko fondo vadovas Edgaras Stanišauskas sakė, kad daiktai šiose nenaudojamose patalpose sandėliuoti kelerius metus, puoselėjant planus kurti J. Meko kino centrą.

Advokatė vėliau pirmadienį planuoja susitikti su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais.

A. Zuokas: savivaldybėje galioja tik „feisbukinė“ teisė

Pats A. Zuokas feisbuke neslėpė nuostabos dėl tokių Vilniaus miesto savivaldybės administracijos veiksmų.

„Atrodo, kad Vilniaus savivaldybėje galioja tik facebookinė (PR) teisė“, – rašė A. Zuokas.

Jis pažymėjo, kad ŠMC nėra Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga, centro veikla ir parodos yra planuojamos metus į priekį.

„Parodų turinį apsprendžia profesionalūs kuratoriai, o ne politikai. Kas apmokėtų tokios ekspozicijos išlaidas, net jei ŠMC sutiktų? P. Poderskis ir R. Šimašius. Ar išvis ŠMC vadovai žino, kad VMS politikai jau planuoja jų parodų turinį“, – klausimus kėlė A. Zuokas.

Politikas neslėpė, kad jį ypač papiktino vienas iš susitarimo projekto punktų, kuriame nurodoma, kad „šalys yra atviros tam, jeigu bet kuris kitas trečiasis subjektas, naudodamasis viešai prieinama informacija, paskelbtų savo pretenzijas į bet kurios dalies iš turto (daiktų) nuosavybę“. Dokumente nurodoma, kad nustačius turto (daiktų) ar bet kurios ir jo dalių nuosavybės teisę, tokios nuosavybės turėtojas turės teisę nuspręsti, kaip elgtis su tokiu turtu (daiktais).

„Savivaldybė pasiruošusi atiduoti tretiesiems asmenims, kas jai nepriklauso, ir taip kištis į privačių asmenų santykius... Gal apmokės siuntimo išlaidas? Plius, jau norėdami gelbėti savo kailį, AD reikalauja, kad JMF atsiimtų pareiškimus iš policijos. Šis SUSITARIMO projektas (nepriimtinas JMF) parodo Lietuvos sostinės mero ir administracijos direktoriaus teisės bei įstatymų suvokimo lygį. Sakyčiau, pavojinga... O ko dar mes nežinome“, – susitarimo projekto turinį feisbuke komentavo A. Zuokas.

P. Poderskis BNS pirmadienį sakė, kad siūlymas laikinai eksponuoti daiktus ŠMC J. Meko fondo vadovui Edgarui Stanišauskui pateiktas penktadienį per susitikimą „kaip pavyzdys“, kaip būtų galima spręsti situaciją, tačiau nekomentavo, ar fondas su tuo sutinka. Su E. Stanišausku BNS pirmadienį nepavyko susisiekti.

„Šiuo metu susitikti neplanuojame, bendrauja teisininkai“, – teigė P. Poderskis.

Netikėtai surastus daiktus išsivežė savivaldybės atstovai

LRT.lt primena, kad liepos 31 d. su savo vyru A. Zuoku besiskirianti A. Zuokienė šeimos namuose, Užupyje, galimai rado J. Meko meno kūrinių. Moteris teigė nežinojusi apie tuos daiktus, radimo faktą ji užfiksavo su antstoliais.

Galiausiai A. Zuokienė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kurios atstovai atvyko į Zuokų namus ir rastą „lobį“, kurį sudarė apie 100 dėžių su įvairiais daiktais, išsivežė į savivaldybę.

A. Zuokas tąkart feisbuke rašė, kad rasti daiktai priklauso J. Meko fondui, tai yra privačiai įstaigai, tad savivaldybė neturėjo teisės rastų daiktų išsivežti.

„Todėl kuo skubiau grąžinkite į vietą, kas ne jums priklauso. Ir saugiai. Antra: ir arkliui aišku, kad galima perskaityti ant dėžių adresą: Užupio 30, Jono Meko fondas, o Remigijus (Šimašius – LRT. lt) ir Povilas (Poderskis – LRT.lt) turėtų skirti įstaigą, kuri jų pavaldume, o kuri yra privati. (...) Sveikinimai Agnei, kuri savo gimtadienio proga surengė puikų fluxus performansą. Ir sandėliuko nereikėjo pačiai valyti, tai padarė Vilniaus miesto savivaldybė. Gaila, jie fluxus pokšto, atrodo, nesuprato...“, – feisbuke rašė A. Zuokas.