Lietuvoje

2019.08.05 10:46

Po LRT tyrimo – klausimai Kauno miesto savivaldybei dėl Vičiūnų vandenvietės

LRT.lt 2019.08.05 10:46

Po LRT tyrimo Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Jurgita Šiugždinienė paprašė pateikti išsamią informaciją dėl Vičiūnų vandenvietės sklypo ribų mažinimo iniciatyvos pagrįstumo, rašoma pranešime.

Viešojoje erdvėje ne kartą kalbėta apie žmones, kelis dešimtmečius nesėkmingai bandančius atgauti tėvams ar seneliams priklausiusias žemes miestuose. Tačiau susigrąžinti sovietmečiu nusavintą žemę tampa paprasčiau, jei ji patraukli verslininkams. LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad Kaune atsiranda galimybė atgauti žemę net ir ant vaizdingų šlaitų ar nuo vandenviečių atriektose teritorijose. Tokie sklypai per kelias dienas po grąžinimo pereina į nekilnojamojo turto vystytojų arba miesto vadovų rankas.

„Dar 2018 metų vasario mėnesį savivaldybė inicijavo kreipimąsi UAB „Kauno vandenys“ su prašymu „Dėl Vičiūnų vandenvietės sklypo ribų pakeitimo“. Neaišku, kokiais argumentais ir kokią viešojo administravimo funkciją įgyvendindama savivaldybė ėmėsi šios iniciatyvos ir koks yra tokio prašymo pagrindimas.

Taip pat kyla klausimų, kodėl savivaldybės administracijos direktorius nurodė UAB „Kauno vandenys“ atlikti hidrogeologinius tyrimus ir skaičiavimus skubos tvarka. Siekiant išsklaidyti abejones dėl galimai susipynusių interesų, visuomenei svarbu pateikti išsamią informaciją dėl šios iniciatyvos tikslų ir pagrįstumo“, – teigė J. Šiugždinienė.

Šiais metais Kauno meras V. Matijošaitis pasirašė Kauno miesto tarybos sprendimą kurio pagrindu inicijuotas Vičiūnų vandenvietės sanitarinės apsaugos zonos (SAZ 1) sumažinimas, atlaisvinant valstybinės žemės sklypo dalį.

Atitinkamai, kaip teigiama LRT tyrime, Kauno administracijos direktorius pasirašė įsakymą, „leidžiantį maždaug toje vietoje, kur numatomas sumažinimas, formuoti sklypus nuosavybės teisėms atkurti“. Priimant sprendimą nebuvo atsižvelgta į visuomenės keliamas abejones ir klausimus dėl šio sprendimo priežasčių ir reikalingumo. Abejones sustiprino įsivyravus karščiams vandens stygius Kaune, kas reiškia, kad vandenviečių apsaugos zonų mažinimas yra jautrus klausimas ir visuomenei turi būti detaliai išaiškintas.

LRT tyrime teigiama, kad „dalį šių žemių (sumažintos Vičiūnų vandenvietės teritorijos) įsigijo mero sūnus, Kauno miesto tarybos narys Š. Matijošaitis“ .

Pasirodžius, šiai informacijai ir kilus rimtoms abejonėms, kokiu pagrindu ir kokiu tikslu buvo inicijuotas Vičiūnų SAZ 1 ribų mažinimas, Kauno miesto savivaldybės narė paprašė pateikti išsamią informaciją susijusią su Vičiūnų apsaugos zonų mažinimu.