Lietuvoje

2019.08.05 10:26

Kubilius apie eurokomisaro paieškas: Karbauskis prisiskyrė Lietuvos balso vaidmenį

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.08.05 10:26

Ne vien Vyriausybę turi suformuoti premjeras, bet ir pateikti kandidatą į eurokomisarus. Pavardė turi pasiekti Briuselį iki rugpjūčio 26 d. Laiko dar yra, bet nuogąstaujama, kad Lietuva vėluoja, nes dauguma valstybių tą jau padarė, tad esą geriausios pozicijos jau pasidalytos ir teliks mažiau įtakingas portfelis. Dar daugiau – ne paslaptis, kad naujoji EK vadovė kreipėsi į prezidentą prašydama teikti kandidatę moterį. Lietuvoje kol kas girdimos tik vyriškos pavardės. Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad Lietuva nesvarsto deleguoti moters.

Apie tai – „Savaitės“ pokalbis su Europos Parlamento nariu Andriumi Kubiliumi.

– Būdamas premjeru, jūs irgi turėjote surasti kandidatą į eurokomisarus, ir tada buvo pasirinktas Algirdas Šemeta, ir tada buvo toks tokios kalbos, kad tai yra ne jūsų pasirinkimas. Jūs tarsi kito kandidato norite, o Algirdas Šemeta čia daugiau tarsi prezidentės pasirinkimas buvo. Tai visa tai sudėjus, ar tai yra sunku užganėdinti visus ir surasti tinkamą kandidatą ir premjerui, ir prezidentui, ir Seimui, kuris galų gale turi balsuoti?

– Na, tai žinote, tada iš tikrųjų mes radome sutarimą su prezidente Dalia Grybauskaite. Man, aišku buvo gaila Algirdo Šemetos, nes buvo finansų ministras krizės laikotarpiu, tai iššūkiai tikrai dideli, nors daug darbų jau buvo padaryta iki to laiko. Na, tai, kitaip sakant, delegavom žmogų tiesiai iš fronto linijos į tuo metu krizės krečiamą visą Europą. Šį kartą, man atrodo, nugali labiau tokios lietuviškos politinės intrigos. Aišku, kad ne taip paprasta, yra suderinti visų interesus, ne tiktai norinčių būti komisarais, bet ir ką mes matome dabar – Ramūnas Karbauskis, man atrodo, labai nori parodyti, kad jis yra šeimininkas. Ir tada mažiau yra galvojama jau apie tai, kas būtų naudinga Europos Sąjungai, kokioje srityje Lietuva galėtų imtis atsakomybės. Yra daugiau iš tikrųjų tokių politinių žaidimų reikalas.

– Kai R. Karbauskis praneša, kad ne tiktai „valstiečių“ frakcija, bet ir Europarlamento Žaliųjų frakcija pritaria V. Sinkevičiaus kandidatūrai, ir neva tuoj bus jų kreipimasis į naująją Europos Komisijos pirmininkę, tai kokią įtaką Ursulai von der Leyen gali turėti, na, tegu ir ketvirtos pagal dydį Europos Parlamento frakcijos nuomonė?

– Tai gal ir gali turėti, aš nesiimu spręsti, bet man tiktai keista, čia Lietuva įsivelia į tokį keistą dalyką, ko kitose ES valstybėse nėra, tai, pasirodo, jau nebe Lietuva spręs, Europos Parlamento frakcijos įsijungia. Toks vaizdas, kad Lietuva pati nėra pajėgi rasti stiprų kandidatą, ypač tose srityse, kuriose Lietuva galbūt turi unikalios patirties. Ta pati Rytų kaimynystė, Ukraina, Moldova, Sakartvelo reikalai, ir čia iš tiesų artimiausias dešimtmetis gali būti labai svarbus. Ir kitos šalys demonstruoja, kad jos tokiose srityse taip pat nori turėti savo komisarus. Na, pavyzdžiui, vengrai – Vengrija jau seniai paskelbė, kad jie nori turėti plėtros komisarą, kuris rūpintųsi, matyt, vengrams, labai rūpi Vakarų Balkanų integracijos klausimas, bet, žinant Vengrijos poziciją, priešišką Ukrainai, tai Lietuvai tai turėtų kelti didelį susirūpinimą. Kitaip sakant, aš nematau iš Lietuvos pusės aiškaus suvokimo, ko Lietuva, kaip ES narė, norėtų siekti, kokios ES politikos, kokiose srityse, turėdama savo patirtį ir savo geopolitinius interesus.

– Tarsi yra įvardyta, kad mes labai norėtume, kad tai būtų kažkaip su finansais, su biudžetu susiję.

– Bet koks čia yra Lietuvos pranašumas? Lietuva tikisi daugiau pinigų gauti? Na, tai čia yra absurdiški dalykai. Bet Lietuva gali ir, sakau, turi tam tikrų specifinių patirčių, unikalių patirčių, kurios galėtų būti labai naudingos, formuojant visos ES politiką. Kaip aš jau minėjau, tos pačios Rytų kaimynystės atžvilgiu, tai kitose srityse, na, Lietuva kažkokios ypatingos patirties, kaip spręsti ES finansų klausimus, tikrai neturi.

– Kaip jūs vertinate, kai valdanti frakcija pasako, kad bus toks kandidatas, ir perspėja, kad už nieką kitą nebalsuos? Aš įsivaizduoju, kad ir jūs galėjote atsidurti tokioje pozicijoje, ir kas tada, jeigu, pavyzdžiui, tarkime, premjerui tas nepatinka žmogus arba prezidentui? Apskritai čia Seimo vaidmuo kokio didumo ir prasmės?

– Iš tikrųjų aš net nežinau kito pavyzdžio, kad kuri nors ES valstybė į savo procedūrą, nominuojant EK komisaro kandidatūrą, įtrauktų ir parlamentą. Tai mes galime traktuoti, kad tai yra labai demokratiška procedūra.

– Bet jūsų laikas irgi buvo.

– Jau buvo, tiesą sakant, čia reikėtų pavartyti archyvus ir pažiūrėti, kas tą tvarką, kada pasiūlė ir įvedė. Bet kartu štai tas parlamento įtraukimas iš tikrųjų padaro visą procesą labai politizuotą. Ir tada jau sprendžiama ne apie žmogaus kvalifikaciją, ne apie tai, kas būtų naudinga ir ES, ir Lietuvai kokioje srityje darbuotis, o prasideda, dabar mes matome, visų vadų tam tikras ambicijų karas. Ypač Ramūnas Karbauskis pasižymi demonstruodamas, kad jis čia nuspręs, kas turi būti komisaru. Ir jis tą labai akivaizdžiai demonstruoja ir paaiškino, kad moterų nebus, bus tik Virgis Sinkevičius. Nežinau, kas lemia tokį jo pasirinkimą, bet tai iš tiesų neatrodo labai solidžiai.

– O jūs apskritai įsivaizduojate, kad galėtų būti paskirta moteris? Kaip dabar sako Ramūnas Karbauskis, kad tai išvis nesvarstoma, premjeras puse lūpų užsimena, kad gali taip atsitikti.

– Ramūnas Karbauskis sau prisiskyrė Lietuvos balso, taip sakant, vaidmenį – jis pasakė, Lietuva nesvarsto. Gal Ramūnas Karbauskis nesvarsto? Aš manau, kad tikrai būtų verta svarstyti, ypač atsižvelgiant į naujosios EK prezidentės labai aiškiai suformuluotą viziją, kad turi būti komisija subalansuota vyrų ir moterų skaičiumi. Na, ir Lietuva tikrai nėra tokia neturtinga moterimis, kurios galėtų tą darbą sėkmingai vykdyti. Yra tikrai patyrusių diplomačių, yra patyrusių buvusių ministrų. Galbūt taip jau yra susiklosčiusi padėtis, kad šiandieninė „valstiečių“ frakcija nėra tokia turtinga moterų kandidatūromis, kurios galėtų tokio darbo imtis, bet Lietuva tikrai turi ne vieną patyrusią ir tikrai galinčią puikiai tą darbą dirbti moterų atstovę. Ir būtų gaila ir keista, jeigu nugalėtų Ramūno Karbauskio asmeninės ambicijos, o ne bendras Lietuvos ir Europos interesas.

– Ačiū jums.

Pokalbio įrašas:

Andrius Kubilius apie eurokomisaro rinkimus: Ramūnas Karbauskis sau prisiskyrė Lietuvos balso vaidmenį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt