Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.03 21:28

Nepavydėtina situacija Kaune: tik 3 iš 70-ties vaikams valgiaraščius sudarančių dietistų baigę reikalingas studijas

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) susirūpinus darželinukų ir mokinių mityba, net ir įvedus licencijas dietistams, ir toliau vaikų maitinimu ugdymo įstaigose galės rūpintis specialaus išsilavinimo neturintys darbuotojai. Kauno savivaldybei atlikus analizę paaiškėjo, kad vos trys iš 70-ties dietistų, dirbančių ikimokyklinėse įstaigose, baigę dietetikos studijas. Nuspręsta dietistų darbą centralizuoti, jų mažinti perpus ir į darbą priimti tik turinčius reikalingą išsilavinimą.

Lopšelio-darželio „Dvarelis“ virtuvėje garuoja pietūs mažyliams – sriuba su perlinėmis kruopomis, vištienos troškinys. Valgiaraštį sudaro dietistė, ji taip pat rūpinasi produktais, stebi, ką vaikai valgo ir ką palieka lėkštėse. Moteris sako, dirbant dietiste, praverčia universitete įgytos žinios, mat jos rankose – visų vaikų mityba.

„Labai smagu, kai tu matai, ką jie valgo, ką tu sukūrei, kad tu padarei šitą meniu. Tu iš karto matai ir atsaką, ar vaikams smagu, kai vaikai pribėga, sako, tu kaip burokėlis, aš tave suvalgysiu“, – pasakojo dietistė Inga Bagdžiuvienė.

Kauno savivaldybei atlikus analizę, paaiškėjo, kad dietetikos studijų programą yra baigę trys iš 74 dietistų, dirbančių Kauno ikimokyklinėse įstaigose. Be to pastaraisiais metais dietistų etatų esą vis daugėjo, o darbo krūvis jiems likęs toks pat – nustatyta, kad kai kuriuose darželiuose buvo ir du dietisto etatai, nors vaikų ne ką daugiau nei kituose. Politikams pritarus, nuo kitų metų sausio, dietistų etatai iš darželių bus perkelti į Kauno Visuomenės sveikatos biurą, darbuotojų liks maždaug perpus mažiau ir jie turės būti baigę dietetikos studijas.

„Mes lyg centralizuojame šitą funkciją, tokiu būdu užtikriname vieną vientisą maitinimo politiką savivaldybėje, užtikriname kokybės reikalavimus, argumentuojame dietistų krūvį“, – tvirtino Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė.

Kauno savivaldybės analizė: 67 iš 70 dietistų ikimokyklinėse įstaigose nėra baigę dietetikos studijų, jų bus mažinama perpus

Kauno savivaldybė reformų ėmėsi ir dėl planuojamų įvesti licencijų dietistams – SAM skelbė, kad jų reikės nuo kitų metų sausio. Tačiau ministerijos valdininkams užtrukus, jos bus tik po trejų metų. Be to, darželiuose ar mokyklose dirbantiems dietistams jų, kaip ir iki šiol, nereikės. Kaip ir nebus reikalinga baigti dietetikos studijų kolegijose.

„Bus licencijuojami tie dietistai, kurie dirba asmens sveikatos priežiūros įstaigose, tai yra ta (įstaiga – LRT.lt), kuri teikia asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Mokykla ar darželis, kaip taisyklė, neteikia tų asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir jiems ne to lygio dietisto reikia“, – komentavo Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra pripažinęs, kad yra problemų dėl maitinimo ugdymo įstaigose – esą maistas neskanus ir neestetiškai patiekiamas. Pernai buvo įvestas naujas mitybos tvarkos aprašas, praengti nauji valgiaraščiai, tikintis, kad vaikai valgys sveikiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi