Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.03 22:24

Naujas Seimo lankytojų centras duris atvers rudenį, bet oponentai įsitikinę – įdomu nebus

Rugsėjį duris atveriantis Seimo lankytojų centras bus ne Seime, kaip planuota, o kitoje gatvės pusėje, buvusio banko patalpose. Seimo atstovai sako, kad taip nuspręsta, nes lankytojų, norinčių pamatyti parlamentą, tik daugėja, o erdvių, kuriose būtų galima išgirsti daugiau apie Seimo istoriją – nėra. Oponentai įsitikinę priešingai ir sprendimą kritikuoja dar ir todėl, kad planuojamas centras – neinovatyvus.

Vitražo galerija – viena iš daugelio vietų Seime, kurias aplanko ekskursijų dalyviai. Užsieniečiai pasakoja esantys maloniai nustebinti Seimo atvirumu lankytojams. Kai kuriems papildomų erdvių, kur būtų galima sužinoti daugiau apie Seimą, net nereikia.

„Tai – jūsų parlamentas, bet susidaro ir įspūdis, kad čia gali būti ir muziejus. Gal pinigus būtų galima skirti kam nors kitam? Pats pastatas yra labai informatyvus, nežinau, ar jums reikia papildomų salių“, – pasakojo studentas iš Turkijos Alicanas Aslanas.

„Man buvo labai įdomu, nes Kazachstane lankytojams neleidžiama taip paprastai ateiti į parlamentą, o apsilankius čia, galima daug pamatyti. Studijuoju tarptautinius santykius ir man atrodo nuostabu aplankyti Europos Sąjungos šalies parlamentą. Man būtų įdomu aplankyti erdvę, kurioje apie parlamentą sužinočiau dar daugiau“, – kalbėjo studentė iš Azerbaidžiano Alla Alexandrovna Kislova.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tvirtina, kad besidomintys Seimu nusipelnė naujų patalpų.

„Kad nebūtų, vėl pasikartosiu, susigrūdimo kur nors koridoriuose Seime, kada šonu reikia praeiti ir žmonės klausosi tik koridoriuose.... Pagerbkime Lietuvos žmones ir suteikime jiems daugiau ir gerų patalpų“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.

Ekskursijas, pasak Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus, paprastai veda Seimo nariai ar jų padėjėjai. Dažniausiai pamatomi keli rūmai, posėdžių salė. Tokia ekskursija esą ne itin įdomi ir įtraukianti.

Uždarant Europos informacinį biurą, nutarta vietoj jo pačiame Seime steigti lankytojų centrą. Jame būtų pristatyta Lietuvos parlamentarizmo istorija, tvarka, pagal kurias priimami įstatymai, vykdomos komitetų darbo simuliacijos. Dabar nutarta šį centrą steigti kitoje gatvės pusėje, buvusiose banko patalpose.

„Kaip ten galutinai bus po kokių 2-3 metų, sunku pasakyti, nes pamąstymų yra ir didesnių, gal interaktyvūs atsirasti, bet mes kadangi finansavimo neturime, išleidome per 8 tūkstančius eurų, tai sąlyginai nėra didelė suma“, – kalbėjo A. Nekrošius.

„Kadangi bankas išėjo iš tų patalpų ir uždarė skyrių, mums atsirado problema dėl patalpų išlaikymo. Sukom galvą, gal ten organizuoti komitetų posėdžius, bet tai nebūtų efektyviausia, nes Seimo nariams reikėtų rudens ar žiemos laiku eiti per gatvę“, – svarstė Seimo vicepirmininkas.

„Abejoju, ar bus įdomu teoriškai aiškintis apie Seimo veiklą atskirose patalpose. Kur stovi Seimo rūmai, kur matysis patys rūmai, gali sutikti gyvą Seimo narį – visai kiti įspūdžiai ekskursantui“, – savo nuomonę pateikė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma.

A. Nekrošius sakė, kad Seimo lankytojų centras galėtų būti panašus į Europos informacijos centrą. Čia galima išmokti daugiau apie Europos sąjungos institucijas. Naudojami net 3D akiniai. Pasak Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovės Agnės Kazlauskaitės, politiniai procesai dažnai sudėtingi, todėl juos privaloma aiškinti paprastai ir patraukliai.

Būsimas Seimo lankytojų centras – visai ne Seime: jį planuojama įrengti kitos gatvės pusėje esančiose buvusio banko patalpose

„Matome prasmę kalbėti apie Europos Sąjunga (ES) paprastai todėl, kad Lietuvos mokyklų programose ES klausimams nedaug dėmesio (skiriama – LRT.lt), todėl mokinys, išėjęs tik mokyklą, apie ES sužino tik ribotai, todėl pasakojame kuo išsamiau, atraktyviau, interaktyviau“, – aiškino A. Kazlauskaitė.

Pasak Vilniaus universiteto profesoriaus Andriaus Vaišnio, rengiant Seimo informacijos centrą, derėtų investuoti, kad šis būtų naujoviškas, kaip ir buvo numanyta iš pradžių. Kol kas investuoti 8000 eurų.

„Prieš kelioliką metų Seimo lankytojų centras, kuris buvo struktūrinis viešųjų ryšių darinys, buvo suprantamas, kaip interaktyvus, gana brangokas, į kurį reikia investuoti informacinių technologijų požiūriu, centras, kuris suteiktų ganėtinai naudingą informaciją, kurios nėra mokykloje, informaciją, su kur nesusiduriame kasdieną apie parlamentą“, – komentavo A. Vaišnys.

„Jeigu drąsiai būtų politikų pasakyta, kad reikia investuoti, nes per kelioliką metų ir per pastaruosius keletą metų ši sritis nusmugdyta, būtų gerai, kad lankytojai gautų informacijos įvairiomis kalbomis, kad pasakojimas (būtų – LRT.lt) prieinamas keliomis kalbomis, kad jie būtų įtraukiami, jaustųsi įdomūs patys, kad tie lankytojai nėra vedžiojami, o su jais kaip normaliuose pasaulio parlamentuose dirbama - tai sukus darbas, komunikaciniu požiūriu reikalauja aukštų kompetencijų, tam nepakanka būti Seimo nario padėjėju“, – aiškino A. Vaišnys.

Seimo lankytojų centrą svarstoma atidaryti rugsėjo 10-tą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi