Lietuvoje

2019.08.03 09:43

Gedimino kalne rasti sukilėliai Rasų kapinėse bus palaidoti lapkritį

BNS2019.08.03 09:43

Vilniuje, Gedimino kalne, rastų 1863–1864 metų sukilėlių palaikai bus palaidoti Rasų kapinėse lapkritį, ceremonijoje laukiama Lenkijos prezidento, atstovų iš Baltarusijos, Ukrainos, Latvijos.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako, kad tiksli ceremonijos data priklausys nuo to, kaip seksis įrengti palaidojimams skirtą koplyčią Rasų kapinėse.

„Jei matysime, kad viskas pagal planą, užfiksuosime datą greičiausiai spalio pabaigoje arba lapkričio pačioje pradžioje ir, suderinę su lenkų puse, pradėsime ceremonijos rengimą“, – BNS sakė D. Matulionis.

Anot jo, kvietimas atvykti į Vilnių per prezidento Gitano Nausėdos vizitą Lenkijoje perduotas šios šalies prezidentui Andrzejui Dudai, kviečiama ir Baltarusijos vyriausybinė delegacija. Kol kas neaišku, ar joje bus šalies premjeras Sergejus Rumas.

„Dėl kitų valstybių, galbūt taip pat kviesime dalyvauti, bet žemesniu lygiu. Tai yra Latvija, Ukraina“, – pridūrė Vyriausybės kanclerio pavaduotojas.

Kaip skelbta anksčiau, tvarkant koplyčią, dviejose išlikusiose pusapvalėse nišose formuojamos sukilimo dalyvių palaidojimo vietos, gaminami sarkofagai, heraldiniai papuošimai, pritaikomas apšvietimas.

Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Darius Daunoras tvirtino, kad XIX amžiaus koplyčia ilgą laiką buvo apleista, prieš kurį laiką sutvarkyta jos išorė, šiuo metu jau baigiamas tvarkyti ir jos vidus.

„Paskutinis etapas bus įrengti tas palaidojimo vietas: kolumbariumą, herbus, kryžių. Tas darbas jau prasidėjo, nes vieni darbai kitiems netrukdo, elementus reikia gaminti nebūtinai vietoje, jie gaminami dirbtuvėse. Viskas turi būti įrengta iki lapkričio 1 dienos“, – sakė jis.

„Sukilėliai bus palaidoti, tinkamai pagerbti, įsivaizduoju, kad tai bus papildomas traukos centras kapinėse ir lietuviams, ir lenkams, ir baltarusiams“, – pridūrė specialistas.

Gedimino kalne rastus sukilėlių ir jų vadų Zigmanto Sierakausko bei Konstantino Kalinausko palaikus perlaidoti Rasų kapinėse nuspręsta prieš metus. Archeologams Gedimino kalne pavyko atrasti 20 sukilėlių palaikų iš 21. Sukilėlių vardai bus užrašyti lietuvių, lenkų ir baltarusių kalbomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.