Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.02 18:26

Trys savaitės poste: kokį pamatėme Nausėdos politinį veidą?

Vos tik tapęs šalies vadovu prezidentas Gitanas Nausėda iš karto ėmėsi darbų – pradėjo susitikimus su kandidatais į ministrus, taip pat susitiko su koaliciją formuojančiais partijų lyderiais.

Daug veiksmo, mažai rezultatų

Kokio šalies vadovo veidą per šias tris savaites parodė G. Nausėda? LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ politologė Rima Urbonaitė teigė, kad bent pirmosiomis kadencijos savaitėmis prezidentas pasiuntė aiškią žinutę – vidaus politikoje jis nusiteikęs būti labai aktyviu.

Tiesa, politologės teigimu, reikėtų vertinti, kiek tas aktyvumas yra kokybiškas, kol kas R. Urbonaitė kokybės pasigenda.

„Bent kol kas jis pasiuntė žinią, kad vidaus politikoje jis ketina būti aktyvus ir bando surinkti kuo daugiau informacijos. Mano požiūriu, vyksta viso politinio lauko zondavimas, bandymas susipažinti su atskirais asmenimis, žiūrėti, ką jie kalba, tas kalbas lyginti, tačiau bent kol kas mes nematome konkrečių rezultatų“, – sako R. Urbonaitė.

Politologės teigimu, pirmasis apčiuopiamas rezultatas turėtų pasimatyti, kai paaiškės, kokį Vyriausybės kabinetą sutiks tvirtinti G. Nausėda.

„Laikas tiksi, o tai reiškia, kad mes tęsiame stagnaciją ar darbo štilį ministerijose, nes visi supranta, jog dabar tokia situacija, jog nereikia būti proaktyviems ministerijose, nes nežinia, kaip situacija baigsis. Taip, prezidentas siunčia aktyvumo žinią, bet kol kas rezultato tenka palaukti“, – sakė R. Urbonaitė.

Pirmadienį Seimo opozicijos lyderiai buvo susitikę su G. Nausėda, kur aptarė koalicijos formavimo aplinkybes, taip pat ministrų bei ministerijų portfelių dalybas ir net pirmalaikių rinkimų galimybę.

R. Urbonaitės teigimu, G. Nausėda pasiuntė dvi žinutes – vieną, kad jis ketina bendrauti su visais ir antra, politinis bandymas paspausti tiek valdančiuosius, tiek opoziciją, kad kalbėtis reikia.

„Čia buvo šioks toks taktikos elementas, jog tarp susitikimų su laikinai einančiais ministrais ar pretendentais, buvo įkomponuotas susitikimas ir su opozicijos lyderiais. Greičiausiai čia buvo padaryta pakankamai sąmoningai, pasiunčiant žinią visiems, o tuo pačiu išliekant pačiam tarsi epicentru viso to, kas šiuo metu vyksta šalies politiniame lauke. G. Nausėda bando laikyti kamuoliuką savo pusėje ir manevruojant stiprinti savo pozicijas“, – sakė politologė.

Tiesa, ekspertės teigimu, G. Nausėdai svarbiausia užduotis – šių manevrų neperspausti, nes tai gali atrodyti visuomenėje pakankamai „neskaniai“.

„Reikėtų nepamiršti, kad didžiausia galia koncentruota Seime ir Vyriausybėje, kur ir yra priimami svarbiausi sprendimai“, – sakė R. Urbonaitė.

Kokia G. Nausėdos reakcija į visuomenę draskantį klausimą?

Prezidentas šią savaitę įsitraukė į karštą temą – atminimo lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai lentos nuėmimą.

Tiesa, kritikuojantys G. Nausėdą sako, jog prezidentas į situaciją sureagavo pavėluotai, praėjus kelioms dienoms nuo atminimo lentelės nuėmimo.

Politologė R. Urbonaitė sako, kad vargu, ar tai galima pavadinti G. Nausėdos ir jo komandos klaida, greičiau atvirkščiai, nes per ankstyvas ir neapgalvotas reagavimas yra gerokai blogiau komunikaciniu požiūriu nei siunčiama vėlesnė žinutė.

„Tokie klausimai, jie nereikalauja skubos. Tai nėra „ekstrinės“ situacijos ir, panašu, jog prezidentas bandė surinkti kuo daugiau informacijos, o tuo pačiu išgryninti savo poziciją. Gali būti, jog jis bandė pamatyti iš šalies, ką mano kiti, kaip rutuliojasi diskusija ir kaip visuomenė pasiskirsto į tam tikras grupes. Todėl būtina gerai įvertinti ir nepulti šokti palaikyti vienos ar kitos pusės. Panašu, kad G. Nausėda ir šiuo klausimu rinkosi centrinę, vienytojo poziciją“, – svarstė R. Urbonaitė.

LRT.lt primena, kad G. Nausėda Seime prisiekė liepos 12 dieną.

Savo inauguracinėje kalboje G. Nausėda pabrėžė, kad prezidento priesaikos žodžiai yra jo asmeninis įsipareigojimas tautai ir tėvynei.

G. Nausėdos įsitikinimu, prezidentas privalo užtikrinti, kad įstatymų viršenybė galiotų kiekvienam, teisėsaugos sistema būtų apsaugota nuo politikų įtakos, teisingumą vykdytų profesionalūs ir nepriekaištingos reputacijos žmonės, o iš kiekvieno valstybės pareigūno būtų reikalaujama asmeninės atsakomybės.

„Laba diena, Lietuva“. Rima Urbonaitė apie Gitaną Nausėdą: dabar vyksta politinio lauko zondavimas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi