Lietuvoje

2019.08.02 15:40

Nustebino atsisakymas pristatyti prekes į psichiatrijos ligoninę: ar šie pacientai pavojingesni?

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2019.08.02 15:40

Internetinė maisto ir kasdienio vartojimo prekių elektroninė parduotuvė „Barbora“ atsisakė pristatyti prekes į psichiatrijos ligoninę. Anot Psichikos sveikatos perspektyvos ekspertės, toks pasirinkimas rodo visuomenėje vyraujančias stigmas bei baimes. Tačiau „Barboros“ direktorius teigia, kad toks sprendimas priimtas dėl to, kad psichiatrijos ligoninių pacientai negali išeiti iš ligoninės patalpų.

„Pabandėme užsisakyti prekes į Vasaros penki, tačiau nesutiko. Ironija ta, kad prekes užsakinėjome, nes rengiame mokymus apie psichikos sveikatos raštingumą, kad padėtume suprasti, kokia psichikos ligų stigma ryški“, – LRT.lt sako NVO Psichikos sveikatos perspektyvos ekspertė Aurelija Auškalnytė.

„Įdomu, kokios priežastys lemia, kad širdį besigydantys gali užsisakyti kavos pakelį, o atsidūrę psichikos sveikatos centre – ne? Sausainių negali užsisakyti ir psichikos sveikatos specialistai? Ir net teritorijoje atsidūrusios NVO?“ – rašoma Psichikos sveikatos perspektyvos socialiniame tinkle.

Kaip LRT.lt sako A. Auškalnytė, labiausiai nustebino „Barboros“ argumentavimas, kad užsakymų nepristato į „psichiatrines, infekcines ligonines ir panašiai“.

„Nelabai aišku, kas tas „panašiai“, kas šias ligonines vienija, ir kuo tai skiriasi nuo, pavyzdžiui, širdies ligų. Tai kelia daug klausimų, panašu, kad visgi slypi nusistatymas, jog psichikos sveikatos problemų turintys žmonės yra išskirtiniai, pavojingesni, jog jie sudarytų bėdų pristatant produktus. Tai yra mitas. Visuomenei reikia mokymų, kurie padėtų tai suprasti, tikriausiai, ir Barborai reikia tokių mokymų, ir kitoms visuomenės grupėms“, – apgailestauja A. Auškalnytė.

Ekspertės teigimu, toks maisto prekių parduotuvės sprendimas atspindi dažnas situacijas visuomenėje, kai tiems, kurie identifikuojami kaip „kitokie“, sukuriami papildomi barjerai. „Kitokie“ turi mažiau galimybių daryti paprasčiausius veiksmus, pavyzdžiui, kaip šiuo atveju, užsisakyti maisto, tvirtina A. Auškalnytė.

Paklausus, ar toks sprendimas priimtas dėl baimės, kad į psichiatrijos ligoninę patekti sunku, NVO ekspertė atsako, kad patekti į bet kokią kitą ligoninę taip pat nėra paprasta.

„Atskirties nėra, visos ligoninės turi užkardas, todėl šis atskyrimas yra subjektyvus įsivaizdavimas“, – teigia A. Auškalnytė.

Įdomu, kokios priežastys lemia, kad širdį besigydantys gali užsisakyti kavos pakelį, o atsidūrę psichikos sveikatos centre – ne? Sausainių negali užsisakyti ir psichikos sveikatos specialistai? Ir net teritorijoje atsidūrusios NVO?

Prekes pristato iki ligoninės durų

„Barboros“ direktorius Andrius Mikalauskas LRT.lt sako, kad pagal vidinę tvarką „Barboros“ kurjeriai užsakytas prekes pristato iki ligoninių durų, kur jas turi atsiimti patys pacientai.

„Į ligoninių vidų mūsų darbuotojai neina dėl pačių klientų (pacientų) saugumo ir higienos. Deja, yra ligoninių, kurių pacientams dažnai yra neleidžiama išeiti iš ligoninės patalpų (tarp jų, infekcinės bei psichiatrinės ligoninės). Dėl šios priežasties, klientai neturi galimybės atsiimti užsakymų ir į jas užsakymai nėra vežami, o ligoninių adresai automatiškai blokuojami sistemoje, kad būtų išvengta nesusipratimų“, – kalba A. Mikalauskas.

Anot A. Mikalausko, „Barbora“ pagarbiai ir lygiateisiškai žiūri į visus klientus, tačiau yra situacijų, kai dėl nuo jų nepriklausančių priežasčių prekių pirkėjams pristatyti negali.