Lietuvoje

2019.08.01 11:55

Pas Zuokus rasto Meko turto kelionės: savivaldybės veiksmai gali baigtis baudžiamosiomis bylomis

G. Sodeika kreipsis dėl moralinės žalos atlyginimo
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.08.01 11:55

Dėl neteisėto daiktų paėmimo viešoji įstaiga „Jono Meko fondas“ kreipėsi į policiją. Teisininkai įspėja, kad skuboti Vilniaus miesto savivaldybės veiksmai gali įtraukti į daugybę teisinių procesų, dalis jų gali baigtis baudžiamosiomis bylomis konkretiems asmenims.

Skundai parašyti ne tik policijai. Fondo direktorius Edgaras Stanišauskas raštu kreipėsi ir į pačią savivaldybę bei merą Remigijų Šimašių tiesiogiai dėl neteisėtai paimtų daiktų grąžinimo. Kartu fondas reikalauja pačios savivaldybės pradėti vidinį tyrimą dėl neteisėtų administracijos veiksmų.

„Mūsų teisininkai juokiasi, nežino, kaip vertinti. Sako, kad niekada dar taip nebuvo. Suprastume, jeigu kokia policija atvažiuoja, o čia savivaldybė atlieka poėmius. Labai juokingai atrodo. Aš manau, kad jie susipainiojo, privatų „Jono Meko fondą“ su vizualiųjų menų centru. Išgirdo Joną Meką ir atbėgo ieškoti kriminalo. Aš manau, kad jie apsižioplino tiesiog ir dabar nežino, kaip iš tos situacijos išeiti“, – įsitikinęs E. Stanišauskas.

Privataus „Jono Meko fondo“ vadovybė dėl tolesnių veiksmų kol kas dvejoja, ar kreipsis į teismą dėl vagystės ir moralinės žalos atlyginimo, ar ne. Viskas esą priklauso nuo policijos tyrimo išvadų ir pačios savivaldybės veiksmų.

Tiesa, kokie konkrečiai daiktai buvo išvežti iš buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko namų – nežino nei pats fondo direktorius. Jo tikinimu, dėžėse buvę žurnalai, knygos, plakatai ir kiti daiktai niekada nebuvo tiksliai surašyti. Turtą fondui perdavė pats Jonas Mekas. Tokiu būdu, kraunant daiktus į dėžės, jose atsidūrė ir J. Meko namuose Amerikoje buvę dailininko Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio darbai.

E. Stanišauskas tikina, kad pats dailininkas su fondu susisiekė. Jam darbai bus geranoriškai grąžinti tada, kai savivaldybė grąžins paimtą turtą fondui.

Tautą prajuokinusi situacija kai kam gali baigtis teistumu

Vilniaus Universiteto teisės fakulteto dėstytojas Dr. Arnas Paliukėnas sako, kad tikslios apskaitos nebuvimas didelės įtakos situacijos vertinimui neturi. Pats galimai neteisėtas daiktų paėmimas iš privataus asmens namų įvyko ir tai gali savivaldybei gerokai atsirūgti.

„Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad žmonės yra skyrybų procese ir yra daug emocijų. Reikėjo pačiai moteriai (Agnei Zuokienei – LRT.lt) paklausti sutuoktinio, nes turtas yra namie. Kiek žinome iš viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos, sutuoktinis nurodė, kad tai yra saugomas juridinio asmens turtas. Nebuvo įvardinta, kad čia asmeninis turtas ar paimtas iš savivaldybės įsteigtos viešosios įstaigos. Buvo pasakyta, kad tai trumpam saugojama“, – sako A. Paliukėnas.

Į tai atsižvelgdama turėjo atitinkamai reaguoti ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Anot teisininko, gavus pranešimą apie galimai savivaldybei priklausantį turtą nėra braunamasi į namus. Tačiau, jeigu gyvenamosios vietos vienas iš savininkų sutinka įsileisti – buvo galima atvykti ir įtartiną turtą suinventorizuoti.

„Pagal teisines priemones buvo galima kreiptis į teismą ir prašyti, kad galimai savivaldybei priklausančiam turtui būtų uždėtas areštas. To areštuoto turto saugotoja paskiriama pati moteris, kuri kreipėsi. Ir tada į teisinį procesą įtraukiamos visos šalys, tuomet jau galima toliau aiškintis, kieno tas turtas“, – teisines procedūras vardijo A. Paliukėnas.

Kadangi šių veiksmų Vilniaus miesto savivaldybė nesiėmė, viešoji įstaiga „Jono Meko fondas“ gali kreiptis į teismą dėl neteisėto daiktų paėmimo ir neturtinės žalos atlyginimo. A. Paliukėnas tikina, kad teisminių procesų gali būti gerokai daugiau.

„Kiek jie toli gali eiti teisinėmis priemonėmis? Aš įsivaizduoju, kad viskas priklauso nuo fondo požiūrio ir geranoriškumo. Jeigu vakar visi dar humoro formoje kalbėjo, tai dabar reikia kaip įmanoma greičiau susėsti savivaldybei su teisėtais turto savininkais ir kalbėtis taikiai. Pats fondas gali kreiptis į teismą dėl turto nusavinimo iš neteisėto valdytojo.

Gali būti keliama civilinė byla dėl turto buvimo neteisėtame valdyme. Jeigu bus požymiai baudžiamosios bylos, tada policija turės pradėti ikiteisminį tyrimą dėl vagystės. Tada bus nustatinėjami kaltininkai. Policija, nustatinėdama, kas yra įtariamasis, turės suprasti, kieno iniciatyva buvo duotas nurodymas. Galima kelti bylą ir dėl neteisėto nurodymo vykdymo“, – LRT.lt teigia jis.

A. Paliukėno manymu, jeigu nurodymą davė administracijos direktorius, tada bus aiškinamasi, kuo jis rėmėsi.

„Reikia nustatinėti visą grandinę, kaip viskas buvo ir keliama baudžiamoji byla konkrečiam asmeniui. Jeigu bus nustatyti nusikaltimo požymiai, tai gali kažkam baigtis teistumu ir neturtinės žalos atlyginimu.

Čia gali įsijungti ir administraciniai santykiai. Aš manau, daug čia bylų. Gali kas nors civiline tvarka kreiptis dėl žalos, net jeigu ir nebus nusikaltimo. Pats Artūras Zuokas gali kreiptis dėl garbės ir orumo pažeminimo, nes jis buvo pavadintas kažkokiais keistais apibūdinimais, galimai neteisėtai pasisavinęs turą. Gali kreiptis viešosios savivaldybės įstaigos vadovas, nes už ką jis vakar buvo nušalintas?“ – aiškina A. Paliukėnas.

G. Sodeika prašys atlyginti neturtinę žalą

BNS praneša, kad trečiadienį skelbusi, jog Jono Meko vizualiųjų menų centro (JMVMC) vadovas Gintaras Sodeika bus atleistas, kaip praradęs pasitikėjimą, Vilniaus savivaldybė tikslinasi – jis nušalintas mėnesiui, kol bus išsiaiškintos aplinkybės dėl A. Zuoko namuose aptiktų J. Mekui priklausiusių daiktų.

Pas G. Sodeiką ketvirtadienį lankėsi Vilniaus miesto savivaldybės astovas, supažindinęs su dabartine jo padėtimi.

„Pas mane atvyko šiandien savivaldybės darbuotojas ir aš susipažinau su mero pasirašytu nutarimu apie mano nušalinimą ir darbo grupės įkūrimą, kuri turės nustatyti, kuo aš kaltas“, - tikino G. Sodeika.

Ar teisėti šie savivaldybės veiksmai – G. Sodeika kol kas pasakyti negali, neturėjo laiko įsigilinti į nušalinimą reglamentuojančius teisės aktus. Tuo tarpu trečiadienį skubotai savivaldybės paviešintas pranešimas spaudai apie G. Sodeikos atleidimą sulauks pasekmių. Nušalintasis direktorius ketina kreiptis į teismą dėl neturtinės žalos atlyginimo.

„Ir teisininku būti nereikia, kad suprastum, kad joks žmogus tokiu būdu negali būti atleidžiamas iš darbo. Atleidimas iš darbo yra procedūra: yra priežastis, įspėjimai ir visi kiti dalykai. Vakarykštis miesto savivaldybės spaudos pranešimas mano garbę ir orumą tikrai pažeidė“, - sakė G. Sodeika.

Susidariusią komplikuotą situaciją Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius P. Poderskis komentuoti ketina ketvirtadienį po pietų. Spaudos konferenciją kviečiame tiesiogiai stebėti portale LRT.lt nuo 13 val.