Lietuvoje

2019.08.01 12:14

Kukuraitis sulaukė perspėjimų iš Nausėdos: ministras turi demonstruoti lyderystę

atnaujinta 13.19
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.08.01 12:14

Prezidentas Gitanas Nausėda, trečiadienį susitikęs su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu, pažėrė kritikos šio ministro veiklai. Šalies vadovo patarėjas Simonas Krėpšta patikino, kad, prezidento manymu, visiems ministrams šiuo metu reikia demonstruoti lyderystę, o L. Kukuraičiui – ypač.

Po G. Nausėdos ir L. Kukuraičio susitikimo prezidento patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais S. Krėpšta tvirtino, kad šalies vadovas ir šiuo metu laikinasis ministras daugiausiai kalbėjosi apie problemas socialinėje srityje.

„Susitikimo pagrindinis tikslas buvo pakalbėti apie problemas šiame sektoriuje, kurių tikrai netrūksta. Pagal socialinę atskirtį, esame Europos Sąjungos valstybių dugne ir tikrai turime, ką spręsti“, – pažymėjo prezidento patarėjas.

Po susitikimo su ministru Kukuraičiu prezidentas tikisi, kad problemos bus pradedamos judinti iš mirties taško

S. Krėpšta tvirtino, kad susitikimo metu kalbėta apie vaikų, senjorų ir neįgaliųjų skurdą, apie būtinybę integruoti neįgaliuosius į darbo rinką. Anot jo, G. Nausėda išreiškė lūkestį, kad šios problemos būtų sprendžiamos, pasitelkiant konkrečias priemones, dar iki 2020 m. Seimo rinkimų, nepaisant rinkiminių laikotarpio, nepaisant rinkiminių batalijų.

Nori matyti lyderystę

Patarėjas pažymėjo, kad prezidento susitikimo su L. Kukuraičiu tikslas nebuvo nuspręsti, ar ministras gali toliau dirbti.

„Buvo koncentruojamasi į problemas ir pagrindinis dalykas – prezidento lūkestis, kad bus imtasi konkrečių žingsnių, tas problemas pajudinanti iš mirties taško“, – dėstė S. Krėpšta.

Anot jo, prezidentas G. Nausėda pabrėžė, jog itin svarbu, kad Lietuvoje būtų surasta galimybių padidinti finansavimą socialinėms reikmėms, o L. Kukuraitis, pasak šalies vadovo patarėjo, turėtų aktyviau veikti savo mandato ribose, bendradarbiaudamas su Finansų ir kitomis ministerijomis.

„Visiems ministrams reikia lyderystės, ypač šiuo laikotarpiu, kai iki rinkimų liko nedaug laiko, bet, be abejo, šioje srityje, kurioje turime tiek daug problemų, lyderystė yra ypatingai svarbi ir būtinai jos turi būti imtasi“, – aiškino S. Krėpšta.

G. Nausėdos patarėjas neatsakė į klausimą, ar prezidentą tenkina L. Kukuraičio atsakymai į klausimus. Anot jo, prezidentas tiesiog tikisi ryžtingų ministro veiksmų, sprendžiant problemas.

S. Krėpštos teigimu, prezidentas su laikinuoju socialinės apsaugos ir darbo ministru kalbėjosi ir apie socialines paslaugas.

„Čia yra didelių regioninių skirtumų. Pavyzdys: regionuose darželius lanko labai mažas skaičius vaikų. Skirtumas tarp miestų yra didžiulis. Tai yra tam tikra užprogramuota galimybė nelygybei“, – tvirtino G. Nausėdos patarėjas.

Prabilo apie pensijų didinimą

L. Kukuraitis po susitikimo su G. Nausėda tvirtino, kad pokalbyje su prezidentu daugiausiai buvo aptariamos vaikų, senjorų ir neįgaliųjų skurdo problemos, dėl ko Lietuvą yra perspėjusi Europos Komisija.

Ministro teigimu, šios socialinės grupės skurdą patiria skirtingai. Pasak L. Kukuraičio, kalbant apie senjorų ateitį, būtina imtis finansinių priemonių.

„Tai reiškia, kad turi augti pensijos – tiek bazinė dalies, tiek ir individualioji. Taip pat reikia ieškoti resursų ir užtikrinti finansavimą ir paramą „iš apačios“ mažiausioms pensijoms, kad ištrauktume tuos, kurie turi būtinąjį stažą, iš absoliutaus skurdo ribos. Ir tą galima padaryti jau kitais metais“, – komentavo L. Kukuraitis.

Ministras tikino, kad su prezidentu kalbėjosi ir apie socialinių paslaugų trūkumą. Anot jo, pavyzdžiui, globai skiriamų lėšų poreikis per 10 metų išaugo keturis kartus, tad šiai problemai reikia skirti itin daug dėmesio. L. Kukuraičio teigimu, senstančioje visuomenėje finansiniai, globos ir socialinių paslaugų klausimai turi būti apjungiami.

„Globos ir slaugos apjungimo klausimas turi išsispręsti per šiuos ir kitus metus. Tam net siektume politinių partijų susitarimo. Čia tikimės ir prezidento dalyvavimo“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

Kalbėdamas apie neįgaliųjų problemas laikinasis ministras pabrėžė, kad atsižvelgiant į tai, jog neįgaliųjų yra daug, būtina peržiūrėti neįgalumo suteikimo tvarką. Pasak L. Kukuraičio, suteikiant neįgalumą asmeniui, būtina įvertinti ne tik medicininius, bet ir socialinius aspektus.

„Kiekvieną kartą nustačius neįgalumą, savivaldybėms ir Užimtumo tarnybai turi būti nurodytos gairės, ką jos turi padaryti, kad žmogus nesusidurtų su kliūtimis, kurios trukdytų dalyvauti jam visuomenėje. Antroji to dalis turi būti skatinamoji sistema – kai yra nustatoma negalė, žmogus, dalyvaujantis visuomenėje, darbe, savanorystėje, profesinėje reabilitacijoje [...], turėtų būti skatinamas finansiškai. Tokį modelį turime Estijoje. Šitą modelį turime parengti jau kitų metų pirmame pusmetyje ir tikiuosi, kad šioje Seimo sesijoje jau bus priimti įstatymai“ , – aiškino L. Kukuraitis.

Jis teigė tikintis, kad, jei dar bus padidinti vaiko pinigai, vaikų skurdas Lietuvoje dar labiau sumažės ir bus priartėta prie Europos Sąjungos vidurkio. L. Kukuratis, kaip ir prezidento patarėjas S. Krėpšta, akcentavo, kad vaikų darželių lankymas Lietuvos regionuose ir didmiesčiuose labai skiriasi, tad būtina spręsti, kaip pakeisti šią situaciją, jog regionuose esančius darželius vaikai lankytų labiau.

„Aišku, šita problema turėtų būti sprendžiama kartu su švietimo ministru ir savivaldybe“, – dėstė L. Kukuraitis.

Ministras mato požiūrių sutapimą

Laikinasis socialinės apsaugos ir darbo ministras teigė besidžiaugiantis, kad daugiau ar mažiau dėl priemonių spręsti pagrindines socialines problemas su prezidentu G. Nausėda sutaria.

„Toks įspūdis buvo, kad daugiau ar mažiau požiūris yra panašus, ką ir kaip reikėtų daryti“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Laikinasis ministras tvirtino, kad dėl jo vadovaujamos ministerijos vykdytų reformų jis kritikos iš G. Nausėdos nesulaukė. Anot L. Kukuraičio, jo buvo klausiama, kaip ministerija vertina savo inicijuotas reformas.

„Pavyzdžiui, kaip vertiname pensijų reformą, kuri vyko su kaupiamąja dalimi. Tada natūraliai, jeigu daugiau ar mažiau reformą vertiname teigiamai, tai reiškia, kad daugiau žmonių dalyvavo kaupime ir didesnės lėšos bus tiek kaupimo, tiek „sodrinėje“ sistemoje, o tai reiškia, kad pensijų reforma yra laimėtoja. Tada ką galime daryti, kad daugiau darbdaviai prisidėtų? Tada tai yra diskusija į ateitį apie profesinių fondų vystymo galimybes arba didesnį darbdavių skatinimą dalyvauti antroje pakopoje, prisidedant prie žmonių pensijų didinimo“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jis teigė su G. Nausėda sutaręs, kad prezidento inicijuojame regioniniame forume būtų aptartos ir vaiko teisių apsaugos, socialinių paslaugų kokybės temos.

L. Kukuraitis neslėpė, kad pokalbyje su G. Nausėda išgirdo prezidentės raginimą imtis lyderystės. Vis dėlto pats laikinasis ministras pažymėjo, jog jo lyderystė yra kitokia.

„Diskusijoje tikrai buvo ne kartą lyderystės terminas naudojamas ir aš pripažįstu – mano lyderystė yra daugiau darbai negu iššokimas į trasą, siekiant būti pirmu, būti pirmuose puslapiuose. [...] Mano lyderystė yra tai, kad ministerija dirbtų ir padarytų rezultatus. Pati ministerija kalba, jos žmonės kalba, kad tiek reformų vienu metu mes nesame darę. Tai reiškia, kad pavyksta, žmonės mobilizuoti siekti tų rezultatų, kuriuos užsibrėžėme“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jis, paklaustas, ar tikisi ir toliau vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, teigė, kad visi ministrai tikisi likti.

„Manau, kad visi ministrai tikisi likti ne dėl to, kad išlaikytų postą, bet dėl to, kad yra pradėti darbai, kuriuos turime tęsti ir tuo labiau, kad labai aiškiai žinome, ką turime padaryti“, – komentavo L. Kukuraitis.

L. Kukuraičiui turėjo pastabų anksčiau

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, partijai „Tvarka ir teisingumas“, „socialdarbiečiams“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai sudarius valdančiąją koaliciją, paskelbta, kad bus pakeisti mažiausiai trys ministras.

Anksčiau prezidentas G. Nausėda užsiminė, kad L. Kukuraitis yra vienas iš ministrų, kurio galimybėmis tęsti darbą abejojama.

G. Nausėda šią savaitę jau susitiko su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga ir kandidatu į žemės ūkio ministrus, „socialdarbiečiu“ Andriumi Palioniu.

Ministrų kabinetas atnaujinamas, kai Vyriausybė grąžino įgaliojimus po prezidento priesaikos liepos 12-ąją.