Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.31 19:46

Vėluoja beveik pusė Vyriausybės šiemet numatytų darbų, ministrai ieško kaltųjų

Vos ne pusė šiemet numatytų Vyriausybės darbų vėluoja – tai rodo Vyriausybės parengta ataskaita. Dar laukia ir nepadaryti kone dešimtadalis pernai ir užpernai suplanuotų darbų. Kaip dvejetukininkai įvardijamos Aplinkos, Švietimo, Vidaus reikalų ministerijos, kur vėluoja daugiausia darbų.

Ministrai ginasi – kaltas vėluojantis finansavimas, Seimas arba ministrų pasikeitimai. Politologai sako, kad didelio darbų proveržio laukti ir nereikėtų – tam trukdo politikų rietenos.

Atsilieka ir su pernykščiais darbais

Darbai prie Vyriausybės vyksta, o Vyriausybėje – vėluoja. Šiemet pirmą pusmetį Vyriausybės planuose buvo pusšimtis darbų – 40 procentų vėluoja.

Ministerijos dar netgi atsilieka su pernykščiais ir užpernykščiais darbais – iš jų dešimtadalis dar laukia savo eilės. Labiausiai vėluoja Aplinkos ministerija, kuri neįvykdė 12 darbų, Švietimo, mokslo ir sporto ir Vidaus reikalų ministerijos, kurios vėluoja su 6 veiksmais.

Transporto priemonių poveikio aplinkai vertinimas, nuotekų tvarkymas, atsiskaitymas su miškų savininkais – šie ir kiti darbai strigę Aplinkos ministerijoje.

Iš Vyriausybės kabineto pašalinus Kęstutį Navicką, Aplinkos ministerijos kėdė buvo tuščia kelis mėnesius. Todėl, anot ministro, projektai ir vėluoja.

„Turbūt natūralu, kai ministerija be ministro buvo keletą mėnesių, be to, ir darbuotojų sumaištis, kurie dirbo prie konkrečių projektų. Susiklostė tokia situacija, kokią ir turime“, – sako laikinasis aplinkos ministras K. Mažeika.

Stringa ir švietimo darbai

Pavyzdžiui, bakalauro studijos šalyje vis dar mokamos, nors Švietimo ministerijos darbų sąraše tai yra. Be to, vėluojama su tokiais darbais, kaip nauja profesinio mokymo finansavimo tvarka, studentų socialinės paramos sistema. Algirdas Monkevičius į postą paskirtas pavasarį – darbų grafiką teigia jau pakeitęs.

„Visus vėluojančius darbus peržiūrėjau ir gavau pritarimą, ar tikrai reikia tęsti ir įgyvendinti, nors vėlavo 2 metus, mes pateikėme savo siūlymą, kaip įveikti atsilikimą ir Vyriausybė pritarė. Manau, maksimaliai priartėsim prie tvarkaraščių, kurie suplanuoti 2016 metais“, – įsitikinęs laikinasis švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Misiūnas kaltės kratosi

Vienas iš besivelkančių vidaus reikalų ministerijos darbų – reglamentuoti E.rezidento statusą. Jis leistų įsteigti ir valdyti neatvykus į Lietuvą. Ministras Eimutis Misiūnas, iš didžiųjų vėluotojų vienintelis dirbantis visą kadenciją, kaltės kratosi. Ministerija, anot jo, dirba, o delsia kitos susijusios institucijos – Seimas ar kitos ministerijos.

„Mes, kai planuojame darbus, pasakom terminus, o terminas labai reliatyvus. Jei tai būtų VRM tvirtinama, tikrai nė vieno darbo mes nepavėluotume, bet kai yra tokia situacija, atsitinka taip, kad vėluojame“, – sako laikinasis vidaus reikalų ministras E. Misiūnas.

Keli svarbūs darbai sunkiai juda ir Sveikatos apsaugos ministerijoje – pigesni vaistai skurdžiausiems, taip pat sunku pritraukti gydytojų į regionus, kur jų trūksta. Anot Aurelijaus Verygos, tai irgi nepriklauso nuo jo – daug kur vėluoja finansavimas.

„Kartais būna per optimistiškai suplanuojama. Žinot, kai viduje viskas sudėliojama, galvojama, kad viskas su finansavimu, jo skyrimu, konkursais vyks, bet gyvenimas pakoreguoja dalykus“, – aiškina laikinasis sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Kaltina praėjusius rinkimus

Į prezidento postą taikęs premjeras Saulius Skvernelis sako, kad situacija – normali, o darbai vėluoja ir dėl vykusių rinkimų.

„Programa turi būti įgyvendinta, strigo dėl rinkimų“, – teigia premjeras.

Politologas Vitalis Nakrošis sako, kad nors Vyriausybė per kadenciją užsibrėžė atlikti kone 800 darbų, kol kas realūs tik keli. Kitiems esą trukdo politikų tarpusavio rietenos.

„Vyriausybė ėmėsi ambicingų planų, bet iš esmės įvyko tik 2 – mokesčių ir pensijų reforma ir alkoholio kontrolės sugriežtinimas. Sulėtėjo darbų įgyvendinimas 2019 m., kai vyko rinkimai, nesutarimai dėl lyderių, keitėsi valdančiosios daugumos sudėtis“, – tikina politologas V. Nakrošis.

Nors ministrai žada, kad rudenį darbai vėl sparčiai judės pirmyn, anot politologo, tikėtis proveržio sunku – yra nemažai nesutarimų tarp Vyriausybės ir Seimo, naujo ir žadamo ministrų kabineto, kuris turėtų vykdyti tuos darbus, kaip nėra, taip nėra, o kitais metais vyksiantys Seimo rinkimai mintis nuo rimtų darbų vėl nukreips prie populistinių.

Plačiau – reportaže (nuo 02.56 min.):

Žinios. Rengdama savo veiklos ataskaitą, Vyriausybė pati pripažino, kad vėluoja įgyvendinti nemažai savo planų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi