Lietuvoje

2019.07.31 16:04

Zuoko atsakas savivaldybei: kuo skubiau grąžinkite į vietą, kas ne jums priklauso

fondo direktorius prašys paties Poderskio turtą sunešti atgal
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.07.31 16:04

Buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko namuose neva rasta Jono Meko kolekcijos dalis yra privatus turtas, kurį savivaldybė privalės grąžinti atgal teisėtiems šeimininkams – Jono Meko fondui, teigia fondo direktorius Edgaras Stanišauskas. Savo ruožtu A. Zuokas sako, kad daiktai turi būti grąžinti atgal.

„Ten ne kolekcija. Kolekcija yra saugoma Martyno Mažvydo bibliotekoje, audituota. Tai ne knyga, kurią galima iš bibliotekos pasiimti ir išsinešti. Ji priklauso Jono Meko vizualiųjų menų centrui. Nemaišykite mūsų ir tos įstaigos. Mes esame privatus fondas. Rastose dėžėse, kurias paėmė ir išsivežė savivaldybė, – komiška situacija – yra knygos, kasetės, projektorius ir keletas plakatų. Paveikslų nėra. Ten nėra meno dirbinių. Ten ne kolekcija. Jeigu tai būtų meno kūriniai, niekas jų dėžėse nelaikytų taip sudėtų“, – tikina E. Stanišauskas.

Direktorius paaiškino, kad prieš dešimtmetį atkeliavęs turtas buvo audituotas, mažiau vertingi daiktai buvo sukrauti į dėžes. Kadangi fondas įsikūręs tame pačiame pastate kaip ir Zuokai, fondo direktorius paprašė paties A. Zuoko turtą laikinai priglausti.

„Šiandien atvažiavo pas mus savivaldybė ir išsivežė svetimą turtą. Nežinau. Situacija komiška. Reikės turtą atgauti ir kitur persivežti. Tai šiandien teisininkai prie to dirba. Ne ne, ne patys parsivešime, prašysime, kad atvežtų. Arba išrašysime sąskaitą. Mes prašysime, kad Poderskis pats daiktus atgal suneštų“, – pykčio neslėpė E. Stanišauskas.

Taip pat direktoriui nėra suvokiama, kodėl neišsiaiškinęs situacijos dabartinis miesto meras Remigijus Šimašius nusprendė atleisti viešosios įstaigos Jono Meko vizualiųjų menų centras direktorių Gintarą Sodeiką.

Iš Lietuvos išvykęs A. Zuokas situaciją pakomentavo asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

„Lietuvoje vyksta „Fluxus“ performansas. Ir, matau, turiu pareigą paaiškinti. Mielai, tai darau, nors ir esu ne Lietuvoje. Vilniaus miesto savivaldybėje ne visi turi minimalų kultūrinį išsilavinimą bei teisines žinias, bet būtent tokie ir tinka fluxus gatvės pokštams“, – ironiškai situaciją įvertino buvęs Vilniaus miesto meras.

Jis, kaip ir Jono Meko fondo direktorius E. Stanišauskas, atkreipė dėmesį, kad Vilniaus miesto savivaldybės įstaiga Jono Meko vizualinių menų centras ir Jono Meko fondas yra dvi skirtingos organizacijos. Pastaroji yra privati ir dėžės, išgabentos iš A. Zuoko namų, priklauso būtent pastarajam fondui.

„Todėl kuo skubiau grąžinkite į vietą, kas ne jums priklauso. Ir saugiai. Antra: ir arkliui aišku, kad galima perskaityti ant dėžių adresą: Užupio 30, Jono Meko fondas, o Remigijus (Šimašius – LRT. lt) ir Povilas (Poderskis – LRT.lt) turėtų skirti įstaigą, kuri jų pavaldume, o kuri yra privati. (...) Sveikinimai Agnei, kuri savo gimtadienio proga surengė puikų fluxus performansą. Ir sandėliuko nereikėjo pačiai valyti, tai padarė Vilniaus miesto savivaldybė. Gaila, jie fluxus pokšto, atrodo, nesuprato...“, - rašo A. Zuokas.

Su buvusiu Vilniaus miesto meru A. Zuoku besiskirianti A. Zuokienė penktadienį šeimos namuose netikėtai rado „lobį“, tai yra galimai menininko Jono Meko meno kūrinius. Šiuos radinius trečiadienį iš Zuokų namų Užupyje išsivežė Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. Iš viso išgabenta per 100 dėžių, jos buvo pervežtos į Vilniaus miesto savivaldybės patalpas.