Lietuvoje

2019.07.31 15:36

Skvernelis patvirtino: yra galimybė, kad Lietuva į eurokomisarus pasiūlys moterį

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.07.31 15:36

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad Vyriausybė kol kas nepriėmė sprendimo dėl kandidato į eurokomisarus. Vis dėlto jis, skirtingai negu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, tvirtina, kad yra galimybė, jog Lietuvą į eurokomisarus gali pasiūlyti moterį.

S. Skvernelis teigė, kad trečiadienį nei Vyriausybės posėdyje, nei pasitarime klausimas apie kandidatūrą į eurokomisarus nebuvo svarstytas.

„Dar nėra sprendimų. Kai bus sprendimai, tada bus ir Vyriausybės teikimas“, – situaciją apibūdino S. Skvernelis.

Premjeras patvirtino, kad yra galimybė, jog Lietuva į eurokomisarus pasiūlys moterį.

„Yra galimybių“, – sakė S. Skvernelis.

Tiesa, Vyriausybės vadovas neatskleidė, kas galėtų tapti kandidate į eurokomisarus.

LRT.lt primena, kad trečiadienį Seime valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis tikino, kad Lietuva nesvarsto deleguoti moters į naujai formuojamą Europos Komisiją.

„Iš tų, kas buvo diskutuotini (kandidatai), tai yra vien vyrai, nes moterų mes šiandien neturime Ministrų kabinete“, – BNS Seime trečiadienį sakė R. Karbauskis.

„Mes nesvarstėme tokio varianto ir Vyriausybėje, kiek žinau, moters variantas nėra aptarinėjamas“, – teigė jis.

Ministras pirmininkas teigė tikintis, kad, renkantis kandidatūrą į eurokomisarus, jam pavyks surasti konsensusą tarp Vyriausybės, prezidento ir Seimo.

„Taip pat labai svarbu, kad ta kandidatūra tiktų ir Briuselyje“, – akcentavo S. Skvernelis.

Vienas iš keturių galimų portfelių

Anot S. Skvernelio, kol kas nėra aišku, į kokį eurokomisaro portfelį pretenduoja Lietuva, tačiau, kaip teigė premjeras, tai bus viena iš keturių pozicijų, susijusi arba su finansais, arba su inovacijomis, arba su vidaus saugumu, arba su energetika.

Seimo opozicija tikina, kad Vyriausybė ir valdantieji vėluoja priimti sprendimus dėl kandidato į eurokomisarus, tad Lietuvai gali tekti tenkintis mažai įtakos turinčia pozicija Europos Komisijoje. Premjeras S. Skvernelis teigė tokiems teiginiams nepritariantis.

„Nemanau, kad yra pirmarūšiai ir antrarūšiai postai. Tai yra ydingas požiūris, nes visos atsakomybės sritys yra vienodai svarbios. Jeigu mes pretenduojame ir aplikuojame į tas sritis, kur mes turime geriausius kandidatus, tai mes į jas ir aplikuojame. Tikėtis, kad Lietuvos paskirtas arba nominuotas komisaras dirbs Lietuvai, o ne Komisijai, turbūt irgi būtų neteisingas sprendimas. Juo labiau, kad ankstesnės praktikos parodė, kad jie (eurokomisarai – LRT.lt) laikosi neutralumo principo ir darbuojasi kaip Komisijos nariai“, – aiškino S. Skvernelis.

Žiniasklaida rašė, kad naujos Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen laišku prezidentui Gitanui Nausėdai paragino Lietuvą pasiūlyti kandidatę moterį.

Ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą pasiūliusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis tvirtino, kad Lietuva viena negalėtų išspręsti lyčių lygybės Komisijoje problemos.

Ministras pirmininkas S. Skvernelis teigė girdėjęs Europos Komisijos vadovės pageidavimą, tačiau tvirtino manantis, kad lyčių lygybės nebuvimas nėra vienos Lietuvos problema.

„Lietuva turi kandidačių ir kandidatų, mes turime prisidėti prie šitų sprendimų, tačiau tai negali būti vien Lietuvos problema. Jeigu tai yra galiojanti norma visoms valstybėms narėms, tai Lietuva arba dar kelios valstybės negali būti išskirtinės. Bet mes turime girdėti pageidavimus, ir tą girdime“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras patvirtino, kad šiuo metu kandidatūros į eurokomisarus derinimo procedūra yra pirminiame etape. Kandidatūra yra derinama su šalies vadovu Gitanu Nausėda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.