Lietuvoje

2019.07.31 13:57

Sumaištis besiskiriančių Zuokų namuose: „lobį“ radusi Zuokienė kreipėsi į savivaldybę

galimai rasta daug Jono Meko kūrinių; atnaujinta 15.19

Su buvusiu Vilniaus miesto meru Artūru Zuoku besiskirianti Agnė Zuokienė šeimos namuose netikėtai rado „lobį“, tai yra galimai menininko Jono Meko meno kūrinius. Šiuos radinius trečiadienį iš Zuokų namų Užupyje išsivežė Vilniaus miesto savivaldybės atstovai.

Kaip LRT.lt pasakojo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, A. Zuokienė kreipėsi į savivaldybę dėl rastų galimai meno kūrinių ir šį faktą užfiksavusi su antstoliais.

Pats A. Zuokas, anot A. Zuokienės, yra išvykęs į Italiją su nepilnamete dukra, jos apie išvyką neinformavęs. Moteris sako dėl to kreipusis į vaiko teisių specialistus.

BNS susisiekus su A. Zuoku, šis atsisakė komentuoti ir vertinti situaciją.

„Mes gavome informacijos, kad gerbiama A. Zuokienė rado galimai meno kūrinius. Jie jai tikrai nepriklauso, jie nepriklauso ir jų šeimai. Tai mes, pasitarę, nusprendėme ir mero pavedimu tą kolekciją, tai yra dėžes su daiktais, kurie užfiksuoti antstolių, išsivežti ir ištirti. Tai galėčiau palyginti su situacija, kai kas nors randa lobį“, – aiškino P. Poderskis.

Jis patvirtino, kad savivaldybės atstovai rastus galimai meno kūrinius trečiadienį jau išsivežė iš Zuokų namų. Pasak P. Poderskio, Vilniaus miesto savivaldybė kreiptis į policiją dėl A. Zuokienės rastų daiktų neketina, mat, kaip kartojo pašnekovas, situacija tapati tai, kai žmogus randa lobį.

„Rasti paveikslai, vaizdo kasetės. Mums reikia išsiaiškinti“, – tvirtino P. Poderskis.

Pati A. Zuokienė žurnalistams teigė, kad galimai meno kūrinius savo namuose rado visiškai netikėtai.

„Į savivaldybę kreipiausi dėl to, kad noriu atlaisvinti mūsų šeimos būstą, kuris priklauso mūsų šeimai, dėl to, kad po skyrybų planuoju ten gyventi su savo dukra. Norėjau atlaisvinti kambarį, skirtą mūsų dukrai, kuriai yra 14 metų, ir tvarkydama namus radau to, ko nesitikėjau“, – dėstė A. Zuokienė.

Ji teigė, kad didžioji dalis dėžių, kuriose buvo sukrauti daiktai, buvo neatidarytos.

„Galimai niekas nesigilino, kas ten jose (dėžėse – LRT.lt) yra. Iš kitos pusės, labai liūdna, kadangi, matyt, ten yra tiek tam tikras ar savivaldybės, ar Jono Meko fondo, ar valstybės turtas ir labai gaila, kad miestiečiai neturėjo progos su tuo susipažinti“, – kalbėjo A. Zuokienė.

A. Zuokienė tvirtino bendravusi su Jono Meko centro vadovu Gintaru Sodeika, kuris esą teigė nežinantis, ar egzistuoja daugiau menininko darbų, apie kuriuos galbūt buvo nežinota.

„Aš manau, kad tai yra nepaprastai svarbus Jono Meko ir mūsų valstybės kultūros istorijos turtas. Mažvydo biblioteka man atsakė, kad jie priėmė tiek turto, kiek jiems buvo perduota. Jie netikrino, kas buvo perduota. Galimai jiems buvo perduotas ne visas turtas. Todėl aš negaliu šiandien teigti, nei kad tai yra ta dalis kolekcijos, kuri buvo nupirkta savivaldybės, nei kad tai yra kažkokie papildomi daiktai. Deja, šiandien nieko negaliu atsakyti. Tik galiu pasakyti, kad tai tikrai nėra mano šeimos turtas. Jeigu tai būtų mums padovanota, tai aš būčiau žinojusi“, – kalbėjo A. Zuokienė.

Moteris teigė meno kūrinius namuose radusi penktadienį. Iš Zuokų namų išvežta apie 100 dėžių su rastais daiktais.

LRT.lt susisiekti su A. Zuoku trečiadienį nepavyko. Portalo šaltinių teigimu, jis yra išvykęs į Italiją.

A. Zuokienė taip pat teigė, kad namuose nerado savo nepilnamečio vaiko ir įtaria, kad jos atžalą į užsienį kartu su savimi be jos žinios pasiėmė A. Zuokas. Dėl to A. Zuokienė kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą.

Savivaldybė neatmeta galimybės kreiptis į teisėsaugą

P. Poderskis taip pat patvirtino, kad savivaldybė svarsto dar šią savaitę kreiptis į teisėsaugą, jei „ras tam pagrindo“.

„Auditas buvo atliktas 2015-aisiais, bet jis buvo atliktas tik dokumentine prasme, popieriai buvo tvarkingi, bet niekas nepažiūrėjo, ar pagal popierius yra atitinkamai turtas sužiūrėtas. Dabar mes tą darbą padarysime. Manau, kad visko gali būti – čia labiau teisėsaugos institucijų nuomonė atsakys į šį klausimą“, – žurnalistams teigė P. Poderskis.

Savivaldybės įsigytą „Fluxus“ kolekciją sudaro beveik 3 tūkst. eksponatų: Jurgio Mačiūno darbai, skirti „Film-Makers Cinematheque“, „Film Cuture“ žurnalui, Jono Meko projektams, darbai ir tekstai iš privataus J. Mačiūno gyvenimo, taip pat žymių avangardistų Nam June Paiko (Nam Džiūn Paiko), Roberto Morriso (Moriso), Yoko Ono (Joko Ono) ir kitų žinomų menininkų darbai.

Šį įsigijimą inicijavo su menininku bičiuliavęsis A. Zuokas, tuomet vadovavęs Vilniaus savivaldybei, galutinį sprendimą priėmė taryba.

Vienintelis JMVMC steigėjas ir dalininkas yra Vilniaus miesto savivaldybė.

Radinys Zuokų namuose sukėlė tikrą šaršalą: kam priklauso Jono Meko palikimas?