Naujienų srautas

Lietuvoje2015.07.31 15:28

Darbo inspekciją apstulbino reido Lietuvos pajūryje rezultatai

Nors už nelegalų darbą įstatymai numato milžiniškas baudas, tačiau mokesčių slėpti nevengiančių verslininkų tokios sankcijos neatbaido – į Palangą ir Šventąją atvykusiems Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus darbuotojams nė nereikėjo ieškoti pažeidėjų.

Nors už nelegalų darbą įstatymai numato milžiniškas baudas, tačiau mokesčių slėpti nevengiančių verslininkų tokios sankcijos neatbaido – į Palangą ir Šventąją atvykusiems Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus darbuotojams nė nereikėjo ieškoti pažeidėjų.

„Baudos tikrai didelės – už vieną nelegalų darbuotoją Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK) yra numatyta bauda nuo 868 iki 2 896 eurų, tačiau kai kurie verslininkai vis tiek rizikuoja ir be darbo sutarties įdarbina darbuotojus“, – sakė Klaipėdos skyriaus vyriausioji inspektorė Aušra Pietarytė, vien birželio mėnesį už nelegalų darbą surašiusi septynis pažeidimo protokolus.

Kai atvykome į Palangą, pirmiausia užkalbinome dviračius remontuojantį smulkųjį verslininką – inspektorių vizitas jo nė kiek nenustebino.

„Dirbu pagal verslo liudijimą, klientų šiemet dar nebuvo daug, tačiau dabar jų ateina vis daugiau ir, manau, artimiausiomis dienomis bus dar daugiau – dviračiai neilgaamžiai, dažnai genda“, – sakė jis.

Dviračių remonto dirbtuvės tebuvo tik tarpinė stotelė – inspektoriai skubėjo į Palangos odontologijos kabinetą.

„Buvo gautas anoniminis skundas, kuriame tebuvo parašyta, kad odontologijos kabinete yra dirbama nelegaliai – privalome informaciją patikrinti“, – sakė inspektorė.

Pačiame Palangos centre, Vytauto gatvėje esančiame odontologijos kabinete mus pasitiko medicinos seselė, o odontologo kabinete darbavosi jauna odontologė – paciento kėdėje sėdėjo vyresnio amžiaus moteris. Patikrinus odontologės duomenis paaiškėjo, kad ji čia dirba nelegaliai – apie jos įdarbinimą nebuvo pranešta Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai.

„Nieko nedariau, tik buvau pirštines užsidėjusi – padėjau gydytojai, kuri tuo metu turėjo skubiai išvykti pas savo mažametį vaiką, – teisinosi gydytoja odontologė. – Nieko nebūčiau dariusi, pacientei reikėjo tik įdėti plokštelę.“

Jauna odontologė tikino, kad tai buvo jos pirmoji savarankiško darbo diena – prieš tai ji šiame odontologijos kabinete atliko praktiką.

„Savarankiškai dar nedirbau“, – sakė ji.

Kol medikė rašė pasiaiškinimą, odontologijos klinikoje pasirodė jos savininkas Augustinas Šinickas.

„Kaip tik šiandien ketinau sudaryti sutartį su Darbo birža, be jos nebūčiau galėjęs įdarbinti odontologės“, – teisinosi jis.

Pakviestas atvykti į VDI Klaipėdos skyrių, klinikos vadovas ėmė teisintis, kad inspektorių darbo vietoje galės pasirodyti tik rugpjūčio pradžioje – juk dabar atostogauja.

„Jūs iš karto privalėjote darbuotoją įdarbinti, apie tai pranešti „Sodrai“, pagal įstatymus negalite net leisti jai mokytis dirbti be darbo sutarties – nesvarbu, ar ji darbuotoja, ar mokinė, ar tik asistentė, bet privalo būti darbo sutartis“, – odontologijos klinikos vadovui aiškino VDI vyriausioji inspektorė A. Pietarytė.

Toks paaiškinimas tik papiktino klinikos vadovą.

„Taip, jūs tik nubausti galite“, – išeinant iš klinikos, kurioje dėl inspektorių vizito net susidarė eilutė, pareiškė A. Šinickas.

Iš odontologijos klinikos važiuojame į vienus poilsio namus – kartu vykstantys Palangos policijos pareigūnai užsiminė, kad vienos nepilnametės motina buvo prašiusi pasidomėti viena moterimi, nuomojančia butus visai šalia triukšmingosios Jono Basanavičiaus gatvės, – ji esą kambarinėmis įdarbina nepilnametes mergaites, tačiau už darbą su jomis taip ir neatsiskaito. Šeimininkė vizitu nebuvo patenkinta.

„Štai, žiūrėkite, mano verslo liudijimai – dirbu ne viena, štai ir dukros leidimas, nieko čia nerasite, jau pernai mane tikrino, net visus kambarius ištikrino, matyt kyšio norėjo, bet parašiau skundą į ministeriją ir viskas baigėsi“, – aiškino ji.

Vėliau trijų aukštų namo savininkė prisipažino, kad jau pavargo nuo tikrintojų, o iš būsto nuomos vos sunkiai pragyvena.

„Štai dabar tik keturi kambariai išnuomoti – dar niekada taip blogai nebuvo, niekas jau nebevažiuoja į Palangą“, – skundėsi ji.

Iš Palangos patraukiame į Šventąją – jos prieigose iki šiol vyksta statybos, o kur statybos, apstu ir nelegaliai dirbančių asmenų. Ypač vasarą, kai į pagalbą pasitelkiami nepilnamečiai. Nuojauta neapgavo – prie naujai statomų namų darbavosi du vyrai ir du paaugliai. Betoną maišantys jaunuoliai suglumsta – VDI inspektorių ir policijos pareigūnų vizitas jiems labai netikėtas.

„Mes čia tik vakar atvažiavome, už dieną man žadėjo sumokėti 20 eurų – tiek jau vakar ir gavau, – nė nebandė slėpti iš Šakių rajono su draugu atvykęs šešiolikmetis. – Ketinau čia pailsėti, o ir dar kažkiek užsidirbti.“

Į Šventąją jį pakvietė dvigubai vyresnis ir pagal verslo liudijimą dirbantis Nerijus Žilinskas.

„Nieko jie čia nedirba – koks čia darbas, jei vieną karutį nuvežė, o vakare atostogauja“, – piktinosi jis.

Vyras sakė, kad jam tik reikėtų dėkoti, kad šešiolikmetį ištraukė iš namų – esą tėvas ištisus dvejus metus geria, nuo jo neatsilieka ir žmona, o namuose dar šeši nepilnamečiai vaikai. Tuo metu kartu su šešiolikmečiu atvykęs devyniolikmetis vaikinas neigė, kad už darbą buvo žadėta pinigų.

„Mes čia atostogaujame, tik dabar betoną trumpam maišėme, o vakare einame prie jūros, o miegame namelyje ant ratų“, – sakė jis.

Su N. Žilinsku dirbo ir dar vienas vaikinas, tačiau jis turėjo verslo liudijimą.

„Čia dirbti apsimoka – per dieną gaunu 30 eurų, pinigus moka kas savaitę, jau ne pirmus metus čia, žinau, kad patikima“, – neslėpė jis.

Už tai, kad buvo nelegaliai įdarbinęs du jaunuolius, N. Žilinskas gali sulaukti solidžios baudos, tačiau vyras žadėjo dar tą pačią dieną nuvažiuoti į Valstybinę mokesčių inspekciją ir sutvarkyti dokumentus, kad iš Šakių rajono atvykę jaunuoliai dirbtų legaliai.

 „Gerai bent tiek, nes ne visi verslininkai iš tokių klaidų pasimoko“, – prisipažino VDI vyriausioji inspektorė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi