Lietuvoje

2019.07.31 09:36

Mokytojo profesiją pasirinkusiems studentams skatinti – milijoninis fondas

Pritraukti studentų į dalykų mokytojų studijas ketinama skatinamosiomis stipendijomis, teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

„Mes numatėme kitais metais skirti skatinimo fondą, kuriuo naudotųsi universitetai, trys šitie centrai. Fondas numatytų skatinamąsias stipendijas ir įsikūrimo išlaidas tose savivaldybėse, kur mokytojų dabar tikrai reikia“, – BNS sakė ministras.

Pasak A. Monkevičiaus, siekiama, kad fondu būsimi studentai galėtų pasinaudoti kitąmet.

Numatoma, kad stipendija pasirinkusiems dalykų mokytojų studijų programas siektų 200 eurų, o įsikūrimo išlaidos – 10 tūkst. eurų vienkartinė išmoka, pasirašius sutartį su savivaldybe.

„Sutartyje būtų numatomi įsipareigojimai. Pavyzdžiui, ne mažiau trejus metus ten dirbti mokytoju. Mes tokiai sistemai galėjome pasiruošti šiemet, bet dabar jau suderinome tas lėšas kitų metų biudžeto projekte“, – teigė A. Monkevičius.

„Jeigu norime pritraukti gabių jaunuolių, manau, kad kito kelio nėra“, – pridūrė jis.

Anot ministro, biudžete numatoma fondui skirti 1 mln. eurų, jį administruotų ministerija.

A. Monkevičius įsitikinęs, kad panašių fondų su skatinimo sistema prireiktų ir kitoms ministerijoms, kadangi juntamas ir kitų profesijų, ne tik mokytojų, trūkumas.

„Reikia informacinių technologijų specialistų, inžinerinių programų studentų didesnio skaičiaus. Mes esame kalbėję su šakinėmis ministerijomis, kurioms reikia jų verslo srityse specialistų, kad jos irgi galvotų apie skatinimo mechanizmus“, – sakė ministras.

Pasibaigus šių metų bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas pirmajam etapui, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) vadovas Pranas Žiliukas teigė, kad trūksta jaunuolių, besirenkančių mokytojų rengimo studijų programas.

Susidariusią padėtį Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša savo ruožtu vadino katastrofiška.

Jo duomenimis, šiemet Vytauto Didžiojo universitete (VDU) numatyta 110 valstybės finansuojamų vietų įvairių dalykų pedagogams parengti. Vilniaus universitetui (VU), kaip dar vienam pedagogų rengimo centrui, skirta apie 40 vietų gamtos mokslų pedagogams parengti, Šiaulių universitetui (ŠU) muzikos pedagogikai – 15 vietų.

Tačiau pasibaigus pageidavimų studijuoti priėmimui, anot E. Jovaišos, paaiškėjo, kad VDU dalykinė pedagogika sudomino 47 jaunuolius, ŠU – 13, o VU išvis nesurinko minimalaus pageidavimų skaičiaus.