Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.30 12:35

Vyriausybė raginama kompensuoti gyventojams skiepų nuo erkinio encefalito išlaidas

Sigita Zumerytė, ELTA 2019.07.30 12:35

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Aistė Gedvilienė kreipėsi į laikinąjį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir laikinąjį aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ragindama nedelsiant imtis veiksmų dėl erkių platinamų ligų prevencijos ir galimos viešųjų žaliųjų erdvių apsaugos.

Kreipimesi į A. Verygą pažymima, kad Lietuvoje labai sparčiai auga sergančių erkiniu encefalitu ligonių skaičius ir jau viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamas normas. 1995-2015 metais Lietuvoje vidutinis metinis sergamumas erkiniu encefalitu (EE) buvo 12 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o pastaruoju metu fiksuojama 15 atvejų 100 tūkst. gyventojų, kai PSO rekomenduoja visuotinę vakcinaciją esant bent 5 atvejams 100 tūkst. gyventojų.

Trečdalis susirgusiųjų nepasveiksta visą likusį gyvenimą ir kenčia nuo neįgalumo, sumažėjusio darbingumo ir prastesnės gyvenimo kokybės. Ekspertai pažymi, kad vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų – vakcinacija, tačiau ji brangi ir ne visiems prieinama.

Kreipimesi į laikinąjį sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą parlamentarė siūlo įtraukti skiepus nuo erkinio encefalito į Vaikų profilaktinį skiepijimo kalendorių, nedelsiant nustatyti erkinio encefalito rizikos grupes ir sudaryti galimybes kompensuoti skiepus visiems nuo erkinio encefalito pasiskiepyti norintiems šalies gyventojams bei aktyviai šviesti visuomenę apie erkes, jų platinamas ligas ir pasekmes.

„Visuotinės vakcinacijos nuo erkinio encefalito efektyvumas didelio endemiškumo šalyse yra įrodytas. 1982 m. Austrijoje, kurioje sergamumo rodiklis siekė 8,75/100 tūkst. gyventojų, pradėta visuotinė žmonių vakcinacija. Šiuo metu, kai 80–90 proc. šalies gyventojų yra pasiskiepiję nuo šios ligos, susirgimų erkiniu encefalitu sumažėjo daugiau kaip 12 kartų. Taip pat kaimyninei Latvijai pradėjus kompensuoti skiepus nuo erkinio encefalito, sergamumas šioje šalyje taip pat gerokai sumažėjo“, – kreipimesi į A. Verygą akcentavo A. Gedvilienė.

Atsižvelgiant į gamtininkų pastabas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė A. Gedvilienė taip pat kreipiasi į laikinąjį aplinkos ministrą K. Mažeiką siūlydama visoms Lietuvos savivaldybėms išplatinti viešųjų žaliųjų erdvių priežiūros rekomendacijas, toliau konsultuotis su specialistais ir atnaujinti tyrimus, kurie padės nustatyti erkių paplitimo arealus, aktyviai šviesti visuomenę apie erkes, jų gyvenamąsias erdves ir būdus kaip nuo jų apsisaugoti.

„Tikiuosi, jog būtent šie pasiūlymai suteiks stimulą spręsti šią seną ir vis didėjančią problemą bei užtikrins, jog visuomenė galės saugiai jaustis ir tikėtis pagalbos iš savo valstybės, kuri, deja, iki šiol didelio rūpesčio visuomenės sveikata neparodė“, – pažymėjo A. Gedvilienė.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro specialistai pažymi, kad Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet serga 2-3 tūkst. žmonių. 2017 m. buvo užregistruoti 474 susirgimai erkiniu encefalitu ir 2826 – Laimo liga. Vien tik per šį sezoną nuo erkių įkandimų jau mirė du žmonės, tai yra tiek, kiek per visą praėjusių metų sezoną. Šiemet nustatyti 99 erkinio encefalito atvejai, kai pernai tuo pat metu buvo 61.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi