Lietuvoje

2019.07.30 13:11

Bakas įsitikinęs – „MG Baltic“ ieškinys yra koncerno bandymas išvengti atsakomybės

atnaujinta 13.10
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.07.30 13:11

Koncernas „MG Baltic“ pateikė teismui papildytą ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo, kuriuo atsakovu įtraukė buvusį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką V. Baką, sakoma pranešime žiniasklaidai. Pats V. Bakas įsitikinęs, kad šiuo ieškiniu koncernas bando išvengti atsakomybės.

V. Bakas antradienį surengtos spaudos konferencijos Seime metu tikino, kad „MG Baltic“ ieškinys prieš jį yra koncerno savininkų siekis išvengti atsakomybės.

„Mano įsitikinimu, tai, ką dabar daro koncernas ir jo savininkai – ne tik dabar, bet ir iš karto po tyrimo – yra siekis išvengti atsakomybės. Tiek teisinės, tiek reputacinės. [...] Valstybė eis į priekį, mes nepasiduosime koncernams. Tai lydės ne vieną jų kartą, jau dabar pradedamos knygos apie tai rašyti. Tame tarpe – ir apie šį koncerną. Ateityje tiek žiniasklaida, tiek teisėsauga dar labiau gilinsis į šio koncerno savininkų mastus“, – kalbėjo V. Bakas.

Vytautas Bakas po „MG Baltic“ sprendimo iškelti jam ieškinį: tai nėra Bako kova prieš koncerną ir aš su jais nekovosiu

Buvusio NSGK vadovo teigimu, „MG Baltic“ koncerno savininkai nuo 2004 m. buvo sukūrę planą, kaip daryti neteisėtą įtaką politinei sistemai ir iš to pasipelnyti, kitiems nepastebint.

„Kuo daugiau sėkmės koncerno savininkams, kuo didesni pelnai, tuo mažiau sėkmės valstybei. Tokia buvo schema, nes jie kūrė verslą iš mūsų visų ateities“, – aiškino parlamentaras.

Anot jo, koncernai kai kuriuos politikus papirkdavo, jie esą imdavosi ir kitų priemonių, kurie nėra viešai atskleisti.

„Su oligarchija kovoti teisėsauga sunku. Su oligarchija gali kovoti tik politikai ir pilietinė visuomenė“, – tvirtino V. Bakas.

Kelia klausimą dėl D. Mockaus atsakomybės

Jis džiaugėsi, kad teisėsaugos pagalba pradėtos nagrinėti rezonansinės politinės korupcijos bylos, tačiau, V. Bako teigimu, paraleliai vyksta puolimas prieš politikus, prieš teisėsaugos pareigūnus, pasinaudojant nesutarimais prokuratūroje, valdančiojoje daugumoje.

„Išnaudojama viskas, kad šios grupės, kurias parlamentinio tyrimo išvadomis mes pavadinome organizuotos nusikalstamos grupės požymių turinti veikla, toliau išlaikytų savo, visų pirma, įtaką ir, kita vertus, išvengtų atsakomybės“, – komentavo Seimo narys.

V. Bako teigimu, NSGK, tirdamas „MG Baltic“ ir kitų koncernų veiklą, siekė paviešinti galimai neskaidraus veikimo metodus, užkirsti kelią įtartiniems sandoriams ir inicijuoti įstatymo pataisas.

Parlamentaras, prisiminęs NSGK vykdymą tyrimą, neslėpė, kad jam kelia nuostabą situaciją, kai kai kurių koncerno „MG Baltic“ veikėjų veiksmų teisėtumu abejojama, bet pačiam koncerno prezidentui Dariui Mockui klausimai nėra keliami.

„Juk puikiai visi suprantame, kad visa oligarchinė schema tenkino vieno žmogaus poreikius. Juk jis yra pagrindinis akcininkas ir savininkas šitos įmonės. Jis yra visos naudos, kurią sukuria jo sukurtos oligarchinės schemos, tiesioginis gavėjas. Neturiu atsakymo sau kol kas. Tiesiog keliu klausimą, kodėl mūsų prokurorai nesiryžta... Tai yra galva. Jeigu nebūtų jo, nebūtų nei R. Kurlianskio, nei kitų, nei „dėžučių“. Gal būtų kiti oligarchai būtų, bet, jeigu ne jis, tai visos šios bylos nebūtų. Kodėl jis šiandien nėra apklaustas? Kodėl jam nepateikti net įtarimai? Kodėl prokuratūra netiria jo bylos? Kodėl neleidžia teismui spręsti jo atsakomybės klausimo? Kaip minėjau, visi nusikalstamų veikų požymiai [...], mano nuomone, jo veikloje yra“, – kalbėjo V. Bakas.

Jis tikino nebijantis „MG Baltic“ ieškinio, mat jam svarbiau siekti savo tikslo.

„Sieksiu, kad žmonės, kurie padarė žalos valstybei, žalos visuomenei, kurie padarė nusikaltimus, sulauktų atsakomybės, tame tarpe – ir bausmių griežtinimo, ir kad Seimas rudenį priimtų tokius įstatymus, kurie leistų jau sausio mėnesį paklausti politikų, pareigūnų, kurie aptarnavo tokia grupes, kurie gyvena ne pagal pajamas, paklausti, iš kur tos pajamos, paprašyti pagrįsti jas“, – pažymėjo V. Bakas.

Dabartinis NSGK vadovas Dainius Gaižauskas ne kartą kritikavo V. Bako elgesį, pabrėždamas, kad parlamentaras naudojosi komiteto tyrimais, žvalgybine informacija, siekdamas surinkti papildomus politinius taškus. Pats V. Bakas, paklaustas, kaip vertina tokius pareiškimus, teigė, kad D. Gaižausko pareiškimai gali būti susiję „MG Baltic“ įtaka, siekiu gintis.

„Tai yra dalis proceso, truputį aukštesnio, kuriuo siekiama diskredituoti tyrimą ir persekioti tuos žmones, kurie vadovo šiam tyrimui“, – D. Gaižausko pareiškimus komentavo V. Bakas.

„Ponas D. Gaižauskas tapo „MG Baltic“ interesų gynybos vienu iš sraigtelių“, – vėliau pridūrė buvęs NSGK vadovas.

Reziumuodamas jis tikino, kad nekariauja prieš „MG Baltic“.

„Tai nėra V. Bako kova prieš koncerną. Šiuo atveju aš vykdau savo, kaip parlamento nario, pareigą tarnauti valstybei, visuomenei, o ne atskiroms grupėms“, – aiškino Seimo narys.

Pateiktas ieškinys

Ieškovų, tai yra „MG Baltic“, vertinimu, naujai paaiškėjusios faktinės aplinkybės rodo akivaizdų V. Bako piktnaudžiavimą turimais NSGK pirmininko bei Seimo nario įgaliojimais bei veikimą juos viršijant. V. Bakas neteisėtai išviešino, panaudojo ir sąmoningai klaidingai interpretavo žvalgybos duomenis, prisidengdamas viešu interesu, tenkino išimtinai savo asmeninius politinius interesus.

Praėjusią savaitę NSGK pirmininkas D. Gaižauskas viešai pareiškė, kad V. Bakas buvo komitetą pasidaręs kaip individualią įmonę. Anot D. Gaižausko, V. Bako išėjimas į spaudą ir jo pareiškimai, kada prisidengdavo NSGK, žeidė komiteto narius, nes tie klausimai nebuvo svarstomi. Dar daugiau, NSGK pirmininkas D. Gaižauskas konstatavo, kad žvalgybinė informacija yra ne ta informacija, kurią galima lyginti su įsiteisėjusiais ir neginčijamais teismo nuosprendžiais.

„Atsakovas V. Bakas (buvęs NSGK pirmininkas), piktnaudžiaudamas įgaliojimais ir manipuliuodamas nepatikrintina žvalgybine informacija, grubiai pažeidė esminius demokratinės teisinės valstybės principus. Pasitelkdamas valstybės prievartos aparatą siauriems asmeniniams populistiniams interesams padarė didelę žalą ne tik konkretiems asmenims, bet ir visai valstybei“, – teigia „MG Baltic“ atstovaujanti Tarptautinės investicijų teisės ir Valstybės atsakomybės ekspertė advokatė prof. Solveiga Palevičienė.

Advokatė teigia, kad Konstitucinis teismas, aiškindamas Seimo nario pareigas pabrėžė, kad Seimo narys turi konstitucinę pareigą veikti tautos ir Lietuvos valstybės, o ne savo asmeniniais ar grupiniais interesais, nesinaudoti savo statusu sau ar sau artimų asmenų arba kitų asmenų asmeninei naudai gauti.

Advokatė S. Palevičienė pabrėžė, kad žvalgybos informacija iš visų kitų duomenų išsiskiria tuo, kad ji renkama ir gali būti panaudota labai konkrečiam tikslui, ji niekaip negali būti viešinama. Tuo labiau ji negali būti pagrindu neteisminiu būdu konstatuojant vieno ar kito asmens teisinį statusą. Teisingumą objektyvių teisėtai surinktų įrodymų pagrindu vykdo tik teismas. Nekaltumo prezumpcijos pažeidimas politikams neatsakingai svaidantis sunkiais kaltinimais – tai stiprios prielaidos dar vienai laimėtinai bylai Strasbūro teisme.

Be šio civilinio ieškinio bus inicijuota procedūra, siekiant gauti aiškius atsakymus, kaip V. Bakas savo asmeninio teisminio bylinėjimosi išlaidas apmoka iš mokesčių mokėtojų pinigų. Kyla pagrįstų abejonių, ar Seimo nario reprezentacijai skirtos lėšos gali būti naudojamos V. Bako asmeninių advokatų paslaugoms apmokėti.

V. Bakas vadovavo parlamentiniam tyrimui, kuris paskelbė, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.

V. Bakas dar gruodį sumokėjo 200 eurų baudą, kuri buvo skirta už draudžiamus naudoti teiginius apie koncerną „MG Baltic“.

Vilniaus miesto apylinkės teismas baudą paskyrė lapkričio 23 dieną.

Bauda V. Bakui buvo skirta, nes jis nepaisė teismo draudimo koncerną „MG Baltic“ vadinti „organizuota nusikalstama grupe“ ir kaltinimų padarius 500 mln. eurų žalą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt