Lietuvoje

2019.07.29 17:50

Policijos mokyklos pratybose vis dar šaudoma ir iš „Kalašnikov“ automatų

ekspertai: rusiška ginkluotė nesuderinama su Lietuvos įvaizdžiu
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.07.29 17:50

Lietuvos policijos mokyklos feisbuko paskyroje paviešinta nuotrauka iš pratybų sukėlė karininkų pasipiktinimą. Ko būsimi pareigūnai mokosi su ginklu, galinčiu peršauti traukinio bėgius? Nuotraukoje matyti Lietuvos policijos mokyklos pareigūnai, pratybose ginkluoti „Kalašnikov“ automatais. Ekspertai tikina, kad tokio ginklo policija apskritai neturėtų naudoti.

Antra – rusiška ginkluotė nesuderinama nei su Lietuvos, kaip vakarietiškos šalies, įvaizdžiu, nei būtų panaudojama bendrų pratybų su kitų Europos šalių pareigūnais metu.

Atsargos karininkas Darius Antanaitis, karinių operacijų Irake ir Afganistane dalyvis, tikino, kad Lietuvos policija savo veikloje negali naudoti „Kalašnikov“ automatų, nes toks ginklas policininko rankose gali sukelti didelį pavojų aplinkiniams.

„Tai yra kare naudojamas ginklas. Kada policijos pareigūnas dalyvaus karo veiksmuose? Jų paskirtis visai kita nei karių, todėl ir ginkluotė turi būti atitinkama. Yra modernūs austriški pistoletai „Glock“, puikiai atitinkantys policininko darbo pobūdį.

Tuo tarpu iš „Kalašnikov“ automato iššauta kulta smarkiai rikošetuoja ir gali mirtinai sužeisti šalia esančius asmenis. Nesvarbu, ar bus iššauta patalpoje, ar atviroje erdvėje, kur yra medžių. Buvo atvejų, kai nesuvaldęs tokio ginklo policijos pareigūnas peršovė asmeniui koją. Kitas dalykas – kaip atrodo pati Lietuvos policija, demonstruodama rusišką ginkluotę. Ką mes norime tuo parodyti? Tai yra įvaizdžio klausimas“, – sakė D. Antanaitis.

Eksperto teigimu, jokiose bendrose pratybose ar operacijose su kitų šalių policijos būriais Lietuvos policijos pareigūnai, ginkluoti „Kalašnikov“ automatais, negalėtų dalyvauti. Bendra europietiška ginkluotė šiuo atveju būtina ne tik bendriems veiksmams, bet ir užtikrinant jų paprastesnį tiekimą į operacijos vietą.

Lietuvos policijos mokyklos viršininkas Algirdas Kaminskas patikslino, kad nuotraukoje užfiksuoti ne mokyklos auklėtiniai, bet instruktoriai, profesinių įgūdžių valdybos darbuotojai užsiėmimų viename iš poligonų metu.

„Tokia ginkluotė oficialiai egzistuoja policijoje, nors neatsimenu, kada realiai ji tokia buvo panaudota. Bet ji yra, todėl mūsų instruktoriai privalo tiek su šiuo, tiek su kitais ginklais įgūdžius tobulinti ir mokymo tikslais panaudoti. Jie privalo mokėti paaiškinti kursantams šio ginklo sandarą, galias, pavojingumą. Traktuoti, šis ginklas yra kariškas ar ne, turėtų specialistai. Bet, kaip minėjau, jeigu bus sprendimas šį ginklą kaip tokią rūšį apskritai išimti, panaikinti ir jo nenaudoti, tai, matyt, taip ir bus. Kol kas tai yra oficialios ginkluotės dalis ir mūsų kursantai su juo supažindinami, nors patruliai su jais ginkluoti į viešumą neišeina“, – sakė A. Kaminskas.

Lietuvos policija dar prieš gerą dešimtmetį atsisakė rusiškų „Makarov“ sistemos pistoletų, o prieš trejus metus paskelbta, kad bus išimti ir „Kalašnikov“ automatai. Pastarųjų išėmimui iš ginkluotės daugiausia įtakos turėjo pora skandalingų incidentų. Vieno jų metu policijos pareigūnas netyčia tarnybiniu „Kalašnikov“ automatu peršovė benamiui koją.

Kitas policijos padangę supurtęs skandalas, kai pas medikus vežamas įtariamasis pagrobė pareigūno automatinį ginklą ir pabėgo. Pastarasis buvo sulaikytas tik po penkių valandų trukusios operacijos, kurioje dalyvavo keli tūkstančiai policijos pareigūnų. Po šių dviejų incidentų Lietuvos policijos vadovas Linas Pernavas paskelbė, kad policija atsisako „Kalašnikov“ automatų.

Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė patvirtino, kad nors „Kalašnikov“ automatiniai ginklai yra policijos ginkluotėje, tačiau jie visi laikomi ginklų saugyklose rezerve.

„2015 m. buvo atsisakyta šiuos ginklus naudoti kasdieniniame darbe. Šiuo metu policijos pareigūnams tarnybinių užduočių vykdymui šie ginklai nėra išduodami. Tai yra rezervinė ginkluotė, kuri gali būti išduota ypatingais atvejais, atskiru vadovybės nurodymu. Policijos mokykloje kursantai supažindinami su visa policijoje turima ginkluote, tarp jų ir „Kalašnikov“, tačiau šiuo atveju apsiribojama tik pirminiu supažindinimu su šio ginklo konstrukcija“, – sakė R. Janavičiūtė.