Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.30 14:30

Seimo „tvarkiečiai“ sutrikę – „valstiečiai“ juos „išmaudė“

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.07.30 14:30

Pasibaigus deryboms dėl valdančiosios koalicijos, „tvarkiečiai“ džiaugėsi galintys prisidėti prie Vyriausybės formavimo, tačiau po kurio laiko ėmė aiškėti, kad partija vis dėlto gali likti be ministrų portfelių. Dalis Seimo „tvarkiečių“ neslepia nujautę tokį scenarijų ir apie tai perspėję partijos pirmininką Remigijų Žemaitaitį. Pats politinės jėgos lyderis ramina kolegas, tvirtindamas, jog turi išeitį.

LRT.lt primena, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), „socialdarbiečiams“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) ir partijai „Tvarka ir teisingumas“ sudarius valdančiąją koaliciją, nutarta, jog „tvarkiečiams“ atiteks krašto apsaugos ministro portfelis. Be to, nuspręsta, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ galės prisidėti prie Kultūros ministerijos vadovybės formavimo viceministrų lygmenyje.

Nepaisant šių susitarimų, tiek „valstiečiai“, tiek ir prezidentas Gitanas Nausėda prabilo apie tai, kad „tvarkiečiai“ neturėtų keisti dabartinio krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio. Valdantieji ir prezidentūra tikina, kad šis ministras turėtų toliau tęsti savo darbus.

Dar anksčiau dėl valdančiosios koalicijos besiderančių „tvarkiečiams“ iškilo kita dilema – subyrėjo partijos frakcija Seime, kai ją paliko „darbietis“ Valentinas Bukauskas. „Valstiečiai“, gelbėdami „tvarkiečius“, jiems „paskolino“ savo bendražygę Agnę Širinskienę, kurios dėka partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcija vėl atsikūrė. Tiesa, Seime kilus ginčams dėl to, kad A. Širinskienė, nors jau priklausė „tvarkiečių“ frakcijai, seniūnų sueigoje atstovavo „valstiečiams“, politikė buvo atšaukta iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos ir vietoje jos buvo paskolinta kita „valstiečių“ atstovė Audronė Jankuvienė.

Teigė perspėjęs partijos lyderį

LRT.lt kalbintas partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Vytautas Kamblevičius tvirtino „tvarkiečių“ lyderį R. Žemaitaitį perspėjęs iš pat pradžių nepretenduoti į krašto apsaugos ministro portfelį.

„Aš pačiomis pirmomis dienomis R. Žemaitaičiui sakiau, kad „valstiečiai“ mus „išmaudys“. Sakiau, kad nesitikėtų, sakiau, kad jokio ministro mes negausime.

Kokia nauda mums iš Kultūros ministerijos, jei mes neturime žmogaus ir ten statomas ne mūsų partijos žmogus? Kokia mums nauda iš to viceministro? Turi būti mūsų žmogus.

Sakiau R. Žemaitaičiui: „nelįsk į Krašto apsaugos ministeriją, nes ten ne mūsų postas, o prezidento postas“. Prezidentas juk visuomet skiria užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrus“, – pokalbius su R. Žemaitaičiu atpasakojo V. Kamblevičius.

„Tvarkiečio“ manymu, partija dabar negaus jokios ministro portfelio. Jis neslėpė, jog panašios nuotaikos tvyro visoje „tvarkiečių“ frakcijoje. V. Kamblevičius, paklaustas, ar partija „Tvarka ir teisingumas“ galėtų nepretenduoti į Krašto apsaugos ministeriją (KAM), jei jiems būtų pasiūlyta daugiau svarbių postų Seime, pažymėjo, kad vis dėlto „tvarkiečiams“ yra svarbiausia dalyvauti vykdomoje valdžioje.

„Jeigu vykdai Vyriausybės programą, tai turi Vyriausybėje turėti nors vieną žmogų. Jei mūsų Vyriausybėje nebus nė vieno žmogaus, tai reiškia, kad mes Vyriausybės programos nevykdome“, – rėžė parlamentaras.

V. Kamblevičius svarstė, kad „valstiečiai“, partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijai „paskolinę“ savo žmogų, gali „tvarkiečius“ tampyti už virvučių, bet vis dėlto politikas įsitikinęs, jog „tvarkiečiai“ LVŽS yra labai reikalingi, tad šantažuoti jų „valstiečiai“ nedrįstų.

„Kalbant apie tą mūsų frakciją, tai „valstiečiams“ yra naudingiau, kad mūsų frakcija būtų. Pagalvokime nuoširdžiai. Mes nieko negauname. Frakcijos vien tam, kad joje seniūnas būtų ar kokios pozicijos, gali nebūti. Mano manymu, frakcija gali būti, bet gali jos ir nebūti. Bet patiems „valstiečiams“ mes, „tvarkiečiai“, esame reikalingi, kadangi yra koalicijos, frakcijos. Realiai kalbant, „valstiečiai“ labiau suinteresuoti mūsų frakcijos egzistavimu nei jos nebuvimu“, – aiškino V. Kamblevičius.

Mato dviprasmišką situaciją

„Tvarkiečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas Algimantas Dumbrava pripažino, kad partija valdančiojoje koalicijoje atsidūrė dviprasmiškoje situacijoje, kai „valstiečiai“ jiems „paskolino“ žmogų į frakciją, tačiau ministro portfelio duoti nenori.

„Lyg iš vienos pusės mums duoda žmogų, kad mes išlaikytume frakciją, bet, iš kitos pusės, jie neduoda mums jokio posto. Kuo toliau, tuo labiau tai matosi. Aš nežinau. Tiesiog čia kažkoks žaidimas. Galbūt jie ir nenori mums duoti to posto, nes galbūt nemato reikalo. Galbūt tie ministrai, kurie dirba, juos tenkina? LLRA-KŠS šioje vietoje užima stipresnę, tvirtesnę, solidesnę poziciją, jie nesiblaško su reikalavimais“, – LRT.lt kalbėjo A. Dumbrava.

Parlamentaras neatmetė, kad „valstiečiai“, turintys pranašumą koalicijoje prieš „tvarkiečius“, gali imtis šantažo, jei partija „Tvarka ir teisingumas“ kels griežtus reikalavimus.

„Jeigu mes pradėsime prašyti kažko nerealaus arba to, kas jau yra išdalinta, tai „valstiečiai“ pasakys mums „ačiū“ ir atšauks tą savo žmogų iš frakcijos“, – perspėjo A. Dumbrava.

Vis dėlto „tvarkietis“ teigė nesijaudinantis dėl to, kad partija gali likti be ministrų portfelių.

„Aš dėl to nepergyvenu, nes, jei mes norime turėti stabilumą valstybėje, mes galime turėti ir kokius nors viceministrų postus. Mano pozicija nėra tokia principinga, kad turėtume turėti ministro postą“, – pažymėjo pašnekovas ir pridūrė, kad iki kitų Seimo rinkimų liko tik kiek daugiau negu metai, tad „tvarkiečiai“ gali dirbti ir be savo ministro Vyriausybėje.

Tiesa, jis pripažino, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis R. Žemaitaitis galvoja kitaip.

„Aš bandžiau su juo kalbėti ir sakyti, kad mums nereikia nieko, būkime aukščiau visko, bet jis sako, kad reikia partijai kažką turėti (Vyriausybėje – LRT.lt)“, – dėstė A. Dumbrava.

Partijos vadovas tikina turintis išeitį

LRT.lt kalbintas „tvarkiečių“ pirmininkas R. Žemaitaitis teigė nesijaudinęs dėl partijos pozicijų derybų dėl koalicijos metu, tad nesijaudina ir dabar. Kalbėdamas apie partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos likimą jis, kaip ir V. Kamblevičius, pabrėžė, kad būtent LVŽS yra suinteresuoti, jog „tvarkiečių“ frakcija išliktų.

„Dėl frakcijos – mums jokio skirtumo. Mes galime būti mišrioje Seimo narių grupėje – mums tai nebūtų nei pliusas, nei minusas, bet yra paprastas dalykas – čia „valstiečiai“ yra suinteresuoti kad mūsų frakcija išliktų“, – akcentavo R. Žemaitaitis.

Jis bedė pirštu į Seimo statutą, kuriame numatyta, kad koalicijos yra sudaromos tarp frakcijų. R. Žemaitaičio teigimu, jei „tvarkiečių“ frakcija iširtų, LVŽS negalėtų džiaugtis gausesne koalicija.

„Jei mūsų frakcijos nebūtų, mes būtumėme mišrioje Seimo grupėje, vadinasi, būtų mažumos Vyriausybė ir veiktų visiškai kitos procedūros“, – pažymėjo „tvarkiečių“ lyderis.

R. Žemaitatis, paklaustas, kaip „tvarkiečiai“ spręs dilemą dėl krašto apsaugos ministro portfelio, patikino suradęs išeitį, tačiau jos nedetalizavo.

„Mes radome kompromisą trečiadienį ir aš niekur neskubu, nes nematau, kur čia reikia skubėti. Kol nėra prezidento dekreto, tol niekas nežino, kas vyksta. Nelabai norėčiau viešumoje rodyti ir sakyti, apie ką mes susitarėme ir apie ką nesusitarėme“, – komentavo politikas.

„Tvarkiečių“ lyderis teigia nesantis nusivylęs derybomis dėl koalicijos, tačiau atviravo, kad kai kurių koalicijos partnerių požiūris jam atrodo keistas.

„Man gal yra šiek tiek keista, kad mes nenorime matyti kitų žmonių ministerijose, kuriose galima tęsti pradėtus darbus ir kartu galima būtų naujai pažvelgti į tam tikrus dalykus. Aš to tikėjausi ir to dar tikiuosi. Tiek Krašto apsaugos, tiek Užsienio reikalų, tiek Susisiekimo ministerija yra tos ministerijos, kuriose pats laikas ateiti kitiems žmonėms su šiek tiek kita vizija ir pozicija“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Jis teigė nesantis nustebęs dėl dalies kolegų „tvarkiečių“ nusivylimo derybomis dėl postų koalicijoje.

„Man, kaip partijos pirmininkui, reikia žiūrėti ne į momentinį dalyką, o į tai, kas bus po pusės metų. Aš turiu žiūrėti, kas bus gruodžio mėnesį. O tiek frakcijos, tiek ir partijos nariams yra svarbu, kas yra dabar. V. Kamblevičius yra iš dalies teisus – jeigu aš būčiau eilinis partijos narys, aš lygiai tą patį pasakyčiau. Bet, deja, partijos pirmininko uždavinys yra matyti kelis metus į priekį“, – pažymėjo R. Žemaitaitis.

Politologas: „tvarkiečiams“ derybose labai nepasisekė

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, politologas Kęstutis Girnius teigė manantis, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ padėtis koalicijoje nėra tvirta.

„Tvarkiečių“ padėtis yra aiškiai silpna. R. Žemaitaitis paskelbė, kad jis kitąmet nedalyvaus Seimo rinkimuose irgi yra ženklas – net partijos pirmininkas, turbūt populiariausias žmogus partijoje, greičiausiai nemato jokių didesnių perspektyvų partijoje. Šia prasme matau kažkokį savotišką nesusitaikymą su galimu partijos žlugimu. Jei neatsiras kažkoks naujas išvaduotojas, tai jie nebeturės tokių žmonių, kaip R. Paksas, kuris kažkada traukė rinkėjus.

Su koalicijos derybomis jiems labai nepasisekė. Nežinau, kodėl jie prašė arba jiems pakišo Krašto apsaugos ministeriją, nes buvo gana aišku, kad prezidentas veikiausiai palaikys R. Karoblį ir reikalaus, kad jis pasiliktų. Kodėl jie nepasirinko kito posto?“, – LRT.lt kalbėjo politologas.

K. Girnius, paklaustas, ar „valstiečiai“ gali mėginti pasinaudoti partija „Tvarka ir teisingumas“, pažymėjo, kad tokio įvykių scenarijaus greičiausiai nesulauktume, mat valdančioji koalicija yra trapi erzinti partnerių LVŽS nedrįstų.

„Koalicija yra labai trapi, ji turi 5 balsų persvarą. Koalicijai yra labai svarbu, kad išliktų „tvarkiečių“ frakcija, todėl „valstiečiai“ jiems paskolino savo žmogų. Nemanau, kad „valstiečiai“ bandys kaip nors „tvarkiečius“ išnaudoti. Manyčiau, kad yra galimybė, jog bus kaip nors stengiamasi atkreipti dėmesį į jų norus ir duoti jiems šiokių tokių postų. „Tvarkiečių“ pasitraukimas iš koalicijos „valstiečiams“ būtų labai nenaudingas“, – aiškino politologas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi