Lietuvoje

2019.07.28 17:58

Ieškoti gydytojo – už 100 kilometrų ar toliau

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.28 17:58

Šalies regionuose vasarą uždaromi kai kurie ligoninių skyriai. Pacientai priversti pagalbos ieškoti didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Ligoninių vadovai pripažįsta, kad tai sukelia papildomų problemų, tačiau teigia, kad dėl darbuotojų stygiaus negali vasarą dirbti pilnu pajėgumu.

Rokiškio ligoninėje daugiau nei mėnesį uždaryti akušerijos ir vaikų lygių skyriai. Gydytojai atostogauja, juos pakeisti nėra kam. Pacientams siūloma vykti į kitus miestus.

Pasak Rokiškio ligoninės direktorės, reta rajono gydymo įstaiga vasarą dirba pilnu pajėgumu. Rokiškio ligoninėje tokia situacija kartojasi jau antrus metus iš eilės. Vaikų gydytojų ir taip trūksta, o atėjus atostogų metui nebeliko kam dirbti.

Ligoninė nusprendė – geriau mėnesiui uždaryti skyrius, nei leisti dirbti pervargusiems specialistams.

„Išėjus vienam darbuotojui, kiti turi vis tiek pavaduoti jį. Daugiau dirbant darbuotojai pervargsta patys, ir tada darbe gali pasitaikyti klaidų“, – sako Rokiškio ligoninės direktorė Ramunė Markevičienė.

Žinios. Smarkios liūtys Lenkijos pietuose sukėlė milžiniškus potvynius (su vertimu į gestų k.)

Sunku rasti jaunų specialistų

Rokiškio rajono vicemeras Tadas Barauskas teigia savo kailiu pajutęs nepatogumų dėl laikinai uždaryto vaikų ligų skyriaus. Jis atidėjo mažametės dukros planinį patikrinimą rudeniui.

Anot politiko, tokios situacijos nebūtų, jei pavyktų pritraukti jaunus medikus dirbti rajonų ligoninėse. Tačiau tai padaryti sunku.

„Medicinos paslaugos yra koncentruojamos didmiesčiuose. Ten visi specialistai ir pasilieka. Atsiranda dvi Lietuvos bei didžiulė atskirtis“, – teigia T. Barauskas.

Jis taip pat priduria, kad viešojoje erdvėje yra teigiama, jog periferijoje esančios ligoninės ateityje bus uždaromos. Todėl privilioti jaunus specialistus į šalies regionus – itin sudėtinga

Susiduria su biurokratiniais gniaužtais

Panevėžio apskrityje laikinai gydymo paslaugų neteikia bene visos rajonų ligoninės. Todėl didžiausias pacientų antplūdis atitenka Panevėžio Respublikinei ligoninei.

Įstaigos vadovas sako, kad tokiai situacijai ruošiasi iš anksto, tačiau susiduriama su kita problema. Tenka įveikti nemažai biurokratinių barjerų, siekiant iš ligonių kasų gauti finansavimą už papildomą krūvį.

„Rajonai kenčia nuo gydytojų stygiaus. Kuo gydytojų trūkumas didesnis, tuo daugiau žmonių atvyksta į Panevėžį. Mūsų krūvis padidėja ir paslaugų daugėja. Labai sunku nuspėti kokių gydytojų trūks. Manau, kad ligonių kasos šitą klausimą galėtų operatyviau spręsti“, – sako Respublikinė Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Medikai teigia, kad tokia situacija sveikatos priežiūros įstaigose susiklosto dėl sveikatos apsaugos sistemos strategijos stokos.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, rajonuose, kur jauniems gydytojams suteikiamas gyvenamasis plotas, kitos lengvatos – specialistų netrūksta. Tuo metu naujų darbuotojų pritraukimo į regionus klausimą turėtų spręsti vietinė valdžia ar ligoninių vadovai.