Lietuvoje

2019.07.28 18:53

Saugos nykstančius Lietuvos vėžius: pagavus ir nepaleidus grės bauda

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.28 18:53

Vos prasidėjęs vėžiavimo sezonas Lietuvoje ribojamas. Tokį sprendimą priėmė Aplinkos ministerija atlikusi plačiažnyplių vėžių populiacijos tyrimą šalies vandens telkiniuose. Nustatyta, kad šių nykstančių vėžiagyvių šalyje per pastarąjį šimtmetį sumažėjo daugiau nei 10 kartų.

Nuo šių metų plačiažnypliai vėžiai įtraukti į Saugomų gyvūnų sąrašą, o šį sezoną neleidžiama pagauti nė vieno plačiažnyplio vėžio.

Vilniuje, Balsio ežere gyvena tik rainuotieji vėžiai. Jie yra invaziniai, todėl laikomi naikintina rūšimi, nes natūraliomis sąlygomis turėtų gyventi Šiaurės Amerikoje.

Pasak Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos specialisto Roko Butkaus, kai rainuotojo vėžio populiacija smarkiai išaugo, buvo imtasi priemonių – šių vėžių gaudymo, įvairių įžuvinimų, tad šių gyvūnų dabar yra mažiau.

Aplinkos ministerija ištyrė 450 Lietuvos ežerų, juose dažniausiai iš invazinių rūšių buvo randamas rainuotasis vėžys, kuris išstumia plačiažnyplį vėžį. Pastarasis – vienintelis vietinis vėžys ir yra laikomas nykstančia rūšimi.

Žinios. Smarkios liūtys Lenkijos pietuose sukėlė milžiniškus potvynius (su vertimu į gestų k.)

Per tyrimą atrinkta 15 ežerų, kurie yra tinkami plačiažnyplių vėžių apsaugai. Tyrimo išvadose nurodoma, kad neįsikišus žmogui, apsaugoti nuo invazinių vėžių bus tik uždari vandens telkiniai.

„Jeigu įsitvirtina invaziniai vėžiai, tas vandens telkinys yra prarastas kaip plačiažnypliams vėžiams tinkama buveinė“, – sakė Gamtos tyrimų centro laboratorijos vadovas dr. Kęstutis Arbačiauskas.

Vėžiavimo sezonas šiuo metu jau yra prasidėjęs, bet Aplinkos ministerija jį pristabdo – nebeleidžiama pagauti nė vieno plačiažnyplio vėžio.

„Uždraustas gaudymas žvejams mėgėjams. Bus leidžiama speciali žvejyba – kad būtų perkelti į vėžiams tinkamus gyventi ežerus“, – sakė Aplinkos ministerijos atstovas Vilmantas Graičiūnas.

K. Arbačiauskas teigė, kad Lietuvoje reikia neatidėliojant suformuoti populiacijas, į kurias invaziniai vėžiai negalėtų patekti ir ten saugoti vietinius.

„Tai būtų genofondas ir iš ten būtų galima imti reproduktorius. Lietuvoje vėžių veisimo problema dar neišspręsta“, – teigė K. Arbačiauskas ir pridūrė, kad, pavyzdžiui, Skandinavijoje vėžių veisimas netgi yra pelninga veikla.

Dabar Lietuvoje pagavus ir nepaleidus plačiažyplio vėžio, gresia bauda iki 300 eurų.

Išsamiau – Izabelės Pukėnaitės reportaže:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.