Lietuvoje

2019.07.27 19:14

Šilainių kaime atstatytas partizanų bunkeris

įrengta ekspozicija
Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.27 19:14

Lenkijoje, Suvalkų trikampyje, pokariu veikę partizanai buvo pagrindinė atrama Lietuvos partizanų Dainavos ir Tauro apygardoms. Per Lenkiją ėjo kelias į Vakarus – partizanai-ryšininkai vykdė užduotis, informuodami Vakarus apie pasipriešinimo sovietams kovas – tikėtasi pagalbos.

Partizanai Suvalkų trikampyje – Suvalkų, Seinų ir Punsko apylinkėse – taip pat ieškojo rėmėjų, ryšių su lenkų pogrindžio dalyviais. Minint Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracijos 70-metį, Šilainių kaime atstatytas partizanų bunkeris.

Bunkeris – prieglobstis ne tik partizanams

Šis partizanų bunkeris, atstatytas šalia Punsko, Prūsų ir jotvingių gyvenvietėje. Jos šeimininkas sako, kad slėptuvė iškasta toje pačioje vietoje, kaip 1945-aisiais.

Tuomet bunkerį atokiai nuo kaimo per naktį iškasė partizanas Petras Dzidolikas-Bijūnas, vėliau jis žuvo su bendražygiais. Čia rasdavo prieglobstį ne tik partizanai-ryšininkai, bet ir nuo sovietų represijų besitraukiantieji į Vakarus.

„Čia toks vidurys buvo tarp Tauro ir Dainavos apygardos, dėka mamos ir sužinojau apie bunkerį. Pasakojo, kad čia nešė maistą, ginkluotę, medikamentus, nes jie perėję žiaurią sieną, kuri skyrė lietuvius nuo lietuvių, čia rasdavo didžiulę ramybę“, – sako Prūsų ir jotvingių gyvenvietės šeimininkas Petras Lukoševičius.

„Jautė pareigą kovoti už Lietuvą. Aš labai esu sukrėstas ir žiūriu į tuos žmones su didele pagarba, kad nebijojo. Buvo daug moteriškių, kurios buvo partizanų ryšininkėmis. Žmonės paprasti, kurie padėjo ir prie bunkerių, ir maitino“, – pasakoja Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas.

Išliko ir autentiškų daiktų

Atkurtame bunkeryje įrengta ekspozicija – kai kurie daiktai autentiški – 39-ųjų maldaknygė, 44-ųjų vokiškas kalendorius, spingsulė ar šalmai.

Lietuvos pogrindžio vadovybė pasipriešinimo kovų pradžioje buvo išleidusi ne vieną instrukciją su konkrečiais brėžiniais, kaip įrengti slėptuves. Pavyzdžiui, 1944 metų nurodymuose buvo paaiškinta, kaip parinkti vietą bunkeriams, juos įrengti ir maskuoti.

Suvalkų trikampyje už Lietuvos laisvę kovojusių partizanų veikla itin svarbi, ir būtina įamžinti, sako filmo „Baladė apie Rimvydą ir Žaibą“ autorius Sigitas Birgelis. Filmas apie Lietuvos partizaną, Dainavos apygardos štabo ryšių ir informacijos skyriaus viršininką, pagrindinį ryšininką su Vakarais, kapitoną Jurgį Krikščiūną-Rimvydą ir jo adjutantą Vytautą Prabulį-Žaibą, veikusius mūsų etinėse žemėse. Jie žuvo 1949-aisiais, Šlynakiemio miške. lenkų saugumiečių sušaudyti bunkeryje.

Lenkijos saugumo duomenimis, represijų imtasi prieš šimtą Suvalkų trikampyje gyvenusių ir rėmusių Lietuvos ir Lenkijos partizanus lietuvių šeimų.

Plačiau – reportaže (nuo 12.23 min.):

Žinios. Latvijos koncertų salėje – didžiausias pasaulyje fortepijonas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt