Lietuvoje

2019.07.27 13:21

Karbauskis: partijoje niekas bizūnu nevadovauja

neatmeta, kad vestų partijos sąrašą Seimo rinkimuose
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.07.27 13:21

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir toliau kartoja, kad iš Seimo pirmininko pareigų nesitraukiantis Viktoras Pranckietis turėtų nusileisti, o patį politiką reikėtų šalinti iš partijos. „Valstiečių“ lyderis tikina nebijantis, jog dėl jo susikirtimo su V. Pranckiečiu ar dėl jo ir premjero Sauliaus Skvernelio pozicijų išsiskyrimo partija gali skilti.

Šeštadienį LVŽS nariai skubėjo į Prienų rajoną kur vyko partijos sąskrydis. Renginyje susirinkusieji klausėsi koncerto, rungėsi įvairiose sporto rungtyse ir kitaip linksminosi. Tiesa, nors LVŽS sąskrydis – partijos ir jos bendraminčių šventė, „valstiečių“ lyderiai tarpusavyje aptarinėjo ir politines aktualijas.

Žurnalistų pakalbintas LVŽS lyderis R. Karbauskis pripažino, kad į sąskrydį susirinko ne tiek daug žmonių kaip praėjusiais metais.

„Įprastai javapjūtė šiek tiek vėliau prasideda. Šiais metais ji pakankamai ankstyva, o mūsų nariai daugiausiai yra ūkininkai, tai šiek tiek mažiau žmonių. Bandau skaičiuoti – sąskrydis nemažas yra, bet gal ir mažiau negu anksčiau. Praėjusiais metais vėliau prasidėjo javapjūtė“, – pasakojo R. Karbauskis.

Jis sveikinti sąskrydžio dalyvių ant scenos neliko. R. Karbauskio teigimu, toks buvo partijos skyriaus tarybos sprendimas.

LRT.lt primena, kad „valstiečiams“, „tvarkiečiams“, „socialdarbiečiams“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai sudarius valdančiąją koaliciją, nutarta, jog Seimo pirmininko pozicija atiteks „socialdarbiečiams“, tačiau „valstietis“ V. Pranckietis iš parlamento pirmininko pareigų neatsistatydina. Partijos Etikos ir procedūrų komisija V. Pranckiečio elgesyje nieko blogo neįžvelgė, nors R. Karbauskio manymu Seimo pirmininkas nusižengė partijos valiai, kuriai anksčiau balsavo už valdančiosios koalicijos sutarties vykdymą. LVŽS lyderis anksčiau minėjo manantis, kad V. Pranckietis turi būti pašalintas iš LVŽS.

R. Karbauskis šeštadienį sakė, kad V. Pranckiečio istorija nėra jų tarpusavio santykių klausimas.

„Yra padėtis tokia, kad yra koalicinė sutartis. Pagal ją yra paskirtas premjeras, pagal ją dabar bus patvirtinti ministrai, pagal ją veikia visa politinė sistema Lietuvoje. Vienas žmogus, kuris tapatina save su tuo postu, kelia problemas šitoje koalicijoje“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Jis teigė, kad sveikinasi su V. Pranckiečiu, tačiau, paklaustas, ar penktadienį pasveikino kolegą su gimtadieniu, tvirtino to nepadaręs, nes nežinojo, kad tą dieną buvo jo gimtadienis.

R. Karbauskis kartojo, kad, nepaisant V. Pranckiečiui palankios partijos Etikos ir procedūrų komisijos išvados, LVŽS taryboje dar bus sprendžiama, kaip vertinti Seimo pirmininko elgesį.

„Prielaida, kurią padarė Etikos ir procedūrų komisija, kad koalicinė sutartis gali būti perrašyta, yra neteisinga. Sutartis negali būti pakeista. O darant prielaidą, kad ji gali būti keičiama, tada dėl ko kelti klausimą dėl Seimo pirmininko? Kadangi aišku, kad koalicinė sutartis nebus pakeista, tai klausimas dėl Seimo pirmininko lieka. Šioje vietoje aš manau, kad taryba artimiausiame posėdyje tai išspręs“, – pažymėjo LVŽS lyderis.

Sąskrydžio metu nuo scenos nuskambėjo paraginimas partijos vadovui „imtis bizūno“, siekiant tvarkos partijoje ir valdančiojoje koalicijoje. Pats R. Karbauskis tikino, kad tokių priemonių imtis nereikia.

„Jūs tikriausiai suprantate iš viso to, kas vyksta, kad pas mus niekada jokiu bizūnu niekas nevadovavo. Kada žmonės klausia, kaip galėjo būti, kad Etikos ir procedūrų komisija priima vienokį ar kitokį sprendimą? Dėl to, kad nėra niekada bizūno. Yra žmonių nuomonė, yra demokratija. Daromos vienos ar kitos prielaidos, kurios galbūt yra neteisingos, bet daromi sprendimai, kurie yra reikalingi. Viskas bus išspręsta, tai yra laiko klausimas“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Partijos skilimo nebijo

R. Karbauskis teigė nebijantis, kad dėl ginčų dėl V. Pranckiečio partija galėtų skilti.

„Dėl privalomumo vykdyti koalicinę sutartį balsavo 68 (tarybos nariai – LRT.lt), „prieš“ – tik vienas“, – akcentavo R. Karbauskis.

Premjeras S. Skvernelis į LVŽS sąskrydį neatvyko. Vietoj to ministras pirmininkas atsiuntė „valstiečiams“ sveikinimą raštu. R. Karbauskis teigė nesureikšminantis to, kad S. Skvernelis nepasirodė LVŽS šventėje. Anot R. Karbauskio, tai nereiškia, kad jis nesutaria su S. Skverneliu. „Valstiečių“ lyderis priminė, kad LVŽS su koalicija Seime darniai palaikė S. Skvernelio kandidatūrą į premjerus

„Jokių požymių to, kad būtų tarp mūsų problemos nėra“, – patikino jis.

Turi kitą planą

R. Karbauskis, paklaustas apie LVŽS pasiruošimą 2020 m. Seimo rinkimams, teigė, kad šis procesas dar nėra įsibėgėjęs, tačiau skyrių jau ima aktyvėti.

LVŽS lyderis neatmetė galimybės, kad kitų metų Seimo rinkimuose partijos sąrašą galėtų vesti jis, jei tai daryti atsisakytų S. Skvernelis.

„Tikriausiai, tada man teks vesti sąrašą, jeigu neis S. Skvernelis, arba partija nutars, kitaip – kaip nutars partija“, – sakė R. Karbauskis.

Jis kategoriškai nepaneigė, kad partijai laimėjus Seimo rinkimus, jis nesiryžtų užimti premjero pareigų.

„Yra labai daug įvairių variantų. Aš neplanavau būti premjero po praėjusių Seimo rinkimų, kas bus po šitų Seimo rinkimų, bus matyti“, – sakė R. Karbauskis.

Nebijotų V. Pranckiečio iššūkio

LVŽS pirmininkas teigė tikintis, kad kituose Seimo rinkimuose „valstiečiai“ pasirodys gerai ir nesureikšmina to, jog jis pats nėra populiarus politikas.

„Atsakykite klausimą, ar konservatorių partijos reitingas yra dabar aukščiausias? [...] O paties Landsbergio reitingas – koks? Supraskite, kad tai nepriklauso. Tie žmonės, kurie palaiko vieną ar kitą žmogų sąraše, reitinguodami, jeigu jie balsuos už tą žmogų – dvidešimt keli procentai yra labai daug. Jeigu šnekėtume apie tai, kad yra tokių tuščių reitingų, tai kada žmonės palaiko vieną ar kitą Seimo narį, politiką, bet už jį nebalsuotų, tai tas reitingas neduoda. Mes visi atsakome už savo darbus. Liko pusantrų metų, manau, kad žmonės įvertins pagal darbus“, – sakė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas pažymėjo, kad LVŽS kandidatų į Seimą sąrašas 2020 m. skirsis nuo 2016 m. kandidatų sąrašo tuo, kad jame nebus iš „valstiečių“ frakcijos Seime pasitraukusių politikų.

„Iš mūsų išėjo žmonės, kuriems valdžia yra svarbiau negu kas nors kita. Manau, kad skirtumas tarp „valstiečių“ ir tų, kurie išėjo yra tas, kad mums valdžia niekada nebuvo tikslas. Jiems tai buvo tikslas ir jie dabar galvoja apie tai, kaip tą valdžią vėl gauti, ir galbūt su valstiečiais tai nėra taip lengva padaryti. Tai yra jų problemos“, – sakė R. Karbauskis.

Politikas tvirtino, jog nebijotų V. Pranckiečio jam mesto iššūkio rinkimuose konkuruotai toje pačioje apygardoje.

„Galiu pajuokauti, kad nepavydėčiau V. Pranckiečiui, jeigu aš dalyvaučiau jo vienmandatėje apygardoje, bet aš nemanau, kad šitas klausimas dabar yra aktualus. Jeigu V. Pranckietis pakeis partiją, arba išeis iš partijos, arba bus pašalintas, tokiu atveju visi pagalvosime“, – aiškino LVŽS lyderis.