Naujienų srautas

Lietuvoje2015.07.16 09:40

„Wikileaks“ atskleidė, kas ir kaip Lietuvoje perka šnipinėjimo įrangą

Liepa Želnienė, 15min.lt 2015.07.16 09:40

Su korupcija kovojanti Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pati slysta į protegavimo skandalą. Iš „Wikileaks“ paviešintų dokumentų matyti, kad šnipinėjo įrangą iš italų „Hacking Team“ norėjusi pirkti STT net nėjo pasimatyti su italais, kai juos kvietė „IT Consulting“, bet po metų galimai net pati pasiūlė įmonei „Commesh“ pabūti tarpininke perkant tą pačią sekimo įrangą.

Su korupcija kovojanti Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pati slysta į protegavimo skandalą. Iš „Wikileaks“ paviešintų dokumentų matyti, kad šnipinėjo įrangą iš italų „Hacking Team“ norėjusi pirkti STT net nėjo pasimatyti su italais, kai juos kvietė „IT Consulting“, bet po metų galimai net pati pasiūlė įmonei „Commesh“ pabūti tarpininke perkant tą pačią sekimo įrangą.

Italams Lietuvoje ieškant kontaktų su pareigūnais padėjo „Penkių kontinentų“ grupei priklausančios įmonės „IT Consulting“ tuometis vadovas, buvęs nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrėjas Markas Marcinkevičius ir įmonės „Gedion“ vadovas Gedalijus Britaniškinas.

Tačiau jų paslaugomis Lietuvos teisėsauga naudojosi nenoriai. Į „IT Consulting” surengtą pasimatymą su „Hacking Team“ atstovais Vilniuje neatvyko nė vienas pareigūnas. Vėliau STT paaiškino italams, kodėl taip nutiko.

„Nenoriu daug kalbėti, bet, atrodo, buvote pasirinkę netinkamus partnerius“, – italui atrašė dar nuo 2012 metų kartais su juo susirašinėjęs STT Techninės priežiūros departamento vadovu prisistatantis Olegas Kvetkovskis.

Patys rado tarpininkus?

Netrukus tas pats pareigūnas italams nurodė su teisėsaugininkais bendrauti tiesiogiai. Tačiau toliau gilinantis į dokumentus aiškėja dar daugiau. Pasirodo, pernai STT galėjo pati paprašyti vienos įmonės, kad ji pabūtų tarpininke įsigyjant itališką šnipinėjimo įrangą.

Pernai birželio 17 dieną O. Kvetkovskiui rašytame laiške „Hacking Team“ atstovas Emadas Shehata rašo: „Praėjusią savaitę „ISS Praha 2014” metu kalbėjausi su Mariumi Juodviršiu, iš įmonės „Commesh Ltd.“ Jis man sakė, kad jūs prašėte jo palaikyti kontaktą su mumis dėl projekto. Maloniai prašau jūsų atsakyti, ar galiu jį pridėti prie mūsų pokalbio“.

STT darbuotojas O. Kvetkovskis atrašo: „Taip, galite juo pasitikėti ir laisvai bendrauti. Tai mūsų patikimiausias tiekėjas“. Dar tą pačią dieną M.Juodviršį pasiekia E. Shehato laiškas.

Vėliau M. Juodviršis su „Hacking Team“ bendrauja vienasmeniškai. Pernai liepos 11 dieną jis „Hacking Team“ informuoja, kad buvo susitikęs su klientu. „Atrodo, projektas atidedamas mažiausiai iki kitų metų. Pranešiu, jei turėsiu naujienų“, – rašo M.Juodviršis.

Metų pabaigoje, vėl paklaustas „Hacking Team“, ar projektas nepasistūmėjo, M. Juodviršis atrašo, kad sprendimas nėra įtrauktas į 2015 metų grafiką.

„Klientas laukia biudžeto patvirtinimo ir dar nėra priėmęs vidinio sprendimo. Viskas, ką galime padaryti, tai laukti“, – apgailestauja „Commesh“ vadovas laiške, kurio tema „STT – Republic of Lithuania“.

STT: „Tik pranešėme, kad patikimas“

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nepaaiškino, kodėl „Commesh“ vadovas taip gerai informuotas apie tarnyboje priimamus sprendimus. Kaip teigiama STT atsakyme, tarnybos darbuotojas O. Kvetkovskis savo teiginiu, kad įmonė „Commesh” yra patikimiausias tiekėjas neprotegavo įmonės, o tik nurodė, kad ja pasitikima.

„Panašaus pobūdžio prekės yra įsigyjamos griežtai vadovaujantis Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo nuostatomis. Vienas iš pagrindinių šio įstatymo reikalavimų, taikomų įmonėms, ketinančioms dalyvauti tokiuose viešųjų pirkimų konkursuose, yra reikalavimas turėti patikimumo pažymėjimą, kurį išduoda Valstybės saugumo departamentas. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad iš susirašinėjimo elektroniniu paštu ištraukos akivaizdu, kad STT pareigūnas tik atsako į konkretų klausimą apie konkrečią įmonę dėl jos patikimumo. STT pareigūnai, organizuojantys tokio pobūdžio pirkimus, vadovaudamiesi savo praktine patirtimi žinojo, kad įmonė, apie kurią buvo klausiama, yra patikima tiek pagal įstatymo numatytus reikalavimus, tiek vykdant savo sutartinius įsipareigojimus“, – teigia STT Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Ruslanas Golubovas.

Pasak jo, įmonė „IT Consulting“ buvo pavadinta blogu partneriu dėl to, kad STT pareigūnai, atlikdami viešuosius pirkimus, niekada nebuvo su ja susidūrę, nors informacija apie visus planuojamus pirkimus ir galimybes juose dalyvauti visada yra skelbiama Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje ir visos įmonės, atitinkančios įstatymo reikalavimus, turi vienodas teises ir sąlygas dalyvauti konkursuose.

STT atsisakė atskleisti, ar tarnyba ir po paviešinto susirašinėjimo svarsto galimybes įsigyti šnipinėjimo įrangą iš italų „Hacking Team“. Pasak tarnybos, tokia informacija sudarytų valstybės arba tarnybos paslaptį.

„Commesh“ savininkai neaiškūs

Iš „Commesh“ generalinio direktoriaus paaiškinimų 15min.lt trečiadienį taip pat nesulaukė. Anksčiau Londone registruotos, bet fondo Mergelių salose valdomos įmonės „Commesh“ padalinį Lietuvoje įsteigęs 34 metų Marius Juodviršis turi keistų partnerių.

Pasirodo, Lietuvoje veikiančią įmonę M. Juodviršis valdo per kitą Vengrijoje registruotą bendrovę. Pastarojoje M. Juodviršis turi 49 procentų akcijų, o likusieji 51 procentų priklauso Belize registruotam fantomui.

Kaip jau skelbta anksčiau, Lietuvos specialiosios tarnybos neįpirko įtališkos sekimo įrangos, tačiau buvo labai ja susidomėjusios. STT susirašinėjime su „Hacking Team“ atskleidė, kad turi vos 30–50 taikinių, policija teiravosi, kiek kainuotų sekti 10–20 asmenų, o „antrukai“ domėjosi 5–30 asmenų šnipinėjimo galimybėmis.

Dešimtį žmonių Lietuvos institucijoms italai siūlė metus šnipinėti už 345 tūkst. eurų.

Rusiją laikė didžiausiu priešu, bet su ja prekiavo

Oficialiai „Hacking Team“ skelbia esanti kibernetinio saugumo įmonė, bendradarbiaujanti tik su demokratinių šalių vyriausybėmis. Tačiau iš paviešintos susirašinėjimo matyti, kad tai nebuvo tiesa. Paslaugas „Hacking Team“ pardavė Etiopijai, Rusijai, Užbekistanui, Kazachastanui, Bahreinui ir kitoms nebūtinai tik nusikaltėlius sekusioms valstybėms.

„Wikileaks“ paviešintoje informacijoje „Hacking Team“ nurodo, kad nuo 2012 m. sekimo įrangą pardavė tiesiogiai Rusijos Federalinei saugumo tarnybai (FSB). Sutartis buvo pratęsta kelis kartus net ir po to, kai Rusija aneksavo Krymą. Išvis Rusija „Hacking Team“ sumokėjo 451 tūkst. eurų.

Nepaisant to, „Hacking Team“ vadovas Davidas Vincenzetti forume su kitais pasaulio kibernetinio saugumo ekspertais dalijosi straipsniais apie augančią Rusijos karinę grėsmę, jai taikomas sankcijas vadino nepakankamomis ir pats siūlė kelius, kaip sutramdyti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

Komentuodamas prieš „Hacking Team“ įvykdytą ataką, D. Vincenzetti teigė, kad tai, ko gero, yra „vyriausybių darbas“, nes tam buvo rengtasi kelis mėnesius, tačiau konkrečiai nė vienos šalies neįvardijo.

Be to, D. Vincenzetti neigia, kad įmonės gaminta įranga galėjo būti naudojama opozicionierių persekiojimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi