Lietuvoje

2019.07.25 13:25

„Valstiečių“ staigmena Skverneliui: Sinkevičių eurokomisaru siūlo be jo žinios

atnaujinta 13.44
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.25 13:25

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis ketvirtadienį pranešė, kad jo vadovaujama frakcija eurokomisaro poste nori matyti ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių. Tačiau aiškėja, kad premjerui Sauliui Skverneliui tokia pozicija buvo netikėta naujiena.

Apie tai, kad būtent V. Sinkevičius turi būti siūlomas eurokomisaru, kaip sakė R. Karbauskis, buvo nutarta frakcijos posėdyje. Nors yra frakcijos narys, S. Skvernelis sakė posėdyje nedalyvavęs, o tokia kandidatūra jam buvo naujiena. Tiesa, V. Sinkevičiaus pavardė tarp kandidatų buvo minima ir anksčiau.

„Frakcija dažnai sugeba padaryti vieną ar kitą sprendimą sau viduje, kuris nėra viešinamas, paskui tampa viešas. Man tai buvo naujiena. Yra ne vienas kandidatas, mes neturime aiškumo dėl portfelio ar atsakomybės srities“, – sakė premjeras.

Jis kalbėjo, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija tokiu būdu nutarė pademonstruoti savo politinę valią: „Tai ir pareiškė. Būna, kad ir aš nežinau.“

Pasak S. Skvernelio, formaliai turi į eurokomisarus turi būti pateiktas vienas kandidatas, tačiau neformaliai gali būti teigiama ir daugiau.

Kiek anksčiau premjeras, dar nežinodamas, kad „valstiečiai“ kandidatu siūlo V. Sinkevičių, sakė, kad kandidatūra paaiškės rugpjūtį.

R. Karbauskis teigė, kad jei Seime reikės balsuoti dėl kitos kandidatūros, LVŽS frakcija jos nepalaikys.

Opozicija nori labiau patyrusio

Tuo metu opozicijos atstovai abejoja dėl V. Sinkevičiaus patirties. Socialdemokratas Algirdas Sysas kalbėjo nepamenantis, kad kada nors eurokomisaru būtų teikiamas toks jaunas politikas. V. Sinkevičiui yra 28-eri, Seime jis dirba pirmą kadencija, ministru tapo 2017-ųjų lapkritį.

„Aš neprisimenu, kad komisarai būtų tokie jauni, neturintys patirties. Su visa pagarba Virginijui, Lietuva galėtų pasiūlyti rimtesnių kandidatų į komisarus. Labai abejoju, ar jis gali praeiti“, – sakė A. Sysas, pridurdamas, kad Lietuva jau pavėlavo į derybas dėl geriausių portfelių.

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen žurnalistams komentavo, kad gerai vertina V. Sinkevičių, kaip ministrą, tačiau taip pat teigė, kad Lietuva derybose smarkiai vėluoja. Anot jos, neaišku, kad ar Lietuvai bus palikti tie portfeliai, apie kuriuos yra svajojama.

„Mes neturime plataus pasirinkimo. Atkreipčiau dėmesį ir į tai, kad naujoji Europos Komisijos pirmininkė išreiškė prašė, kad būtų du kandidatai – vyras ir moteris. Būtų gerai, jei Lietuva atsilieptų į šitą prašymą ir teiktų dvi kandidatūras. Moterį kandidatę taip pat būtų galima rasti, tik reikėtų pažiūrėti plačiau pozicijai“ – teigė V. Čmilytė-Nielsen.