Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Minint Pasaulio lietuvių vienybės dieną – dėmesys keliaujantiems

LRT.lt2015.09.08 13:45

Pasaulio lietuvių vienybės diena kasmet tradiciškai minima liepos 17-ąją. Jai pamatus nutiesė legendiniai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, kurie 1933 m. leidosi į lemtingą skrydį per Atlantą. Tąkart juodu siekė apjungti abiejuose Atlanto pusėse gyvenančius lietuvius ir taip simboliškai sulyginti atstumą tarp esančių toli.

Pasaulio lietuvių vienybės diena kasmet tradiciškai minima liepos 17-ąją. Jai pamatus nutiesė legendiniai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, kurie 1933 m. leidosi į lemtingą skrydį per Atlantą. Tąkart juodu siekė apjungti abiejuose Atlanto pusėse gyvenančius lietuvius ir taip simboliškai sulyginti atstumą tarp esančių toli.

Parvykstančių laukia vaišės

Kirtimų kultūros centras, kuris Lietuvoje ėmė minėti šią šventę pirmasis, šiemet jau šeštąjį kartą organizuoja Pasaulio lietuvių vienybės dieną, rašoma pranešime spaudai. Liepos 17-ąją jo komanda būriuosis Tarptautiniame Vilniaus oro uoste, kur nuo 10 iki 14 val. parvykstančiųjų iš svetur laukia malonus pasitikimas. Tiek mūsų grįžtantys tautiečiai, tiek užsienio svečiai bus kviečiami vaišintis modernios lietuviškos virtuvės vaišėmis.

Anot organizatorių, tai nauja „duonos ir druskos“ interpretacija, senovėje turėjusi gilias tradicijas mūsų šalyje – šis paprotys simbolizuoja vaišingumą, draugystę.

Kvies nemokamai siųsti atvirlaiškius

Dar viena maloni Pasaulio lietuvių vienybės dienos iniciatyva, kurią siūlys Kirtimų kultūros centras, – nemokami atvirukai. Šiais metais buvo išleisti specialiai šiai progai sukurti atvirukai. Juos visi parvykę ar laukiantys pargrįžtančių galės nemokamai užrašyti ir išsiųsti į bet kurį pasaulio kraštą.

Ši idėja kilo vienam iš organizatorių, kuris savo močiutės daiktuose netikėtai aptiko 1993 m. išleistą proginį Pasaulio lietuvių vienybės dienos atvirlaiškį.

„Norėdami nenutolti nuo istorijos, nutarėm išleisti naują atviruką, kuriame pagrindiniu motyvu išlieka legendinis Dariaus ir Girėno lėktuvas – „Lituanica“. Šiuo simboliniu atviruku siekiame paskatinti žmones bendrauti nepaisant jokių atstumų“, – pasakoja Kirtimų kultūros centro direktorė Vilma Ramanauskienė.

Siekia populiarinti šventę

Pasaulio lietuvių vienybės dienos tikslas – sustiprinti ryšį tarp visų lietuvių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra išsibarstę po pasaulį.

„Jokiu būdu nenorime pasmerkti emigrantų, tiesiog siekiame priminti ir populiarinti liepos 17-ąją. Tikime, jog ši diena gali būti švenčiame bet kurioje šalyje, kur gyvena mūsų tautiečiai. Prisiminkime mūsų lakūnų tikslus – puoselėkime tarpusavio pasitikėjimą“, – kalbėjo V. Ramanauskienė.

Linkėjimai lietuviams keliaus ir į Sibirą

Pasaulio lietuvių vienybės dieną iš Vilniaus geležinkelio stoties pajudės traukinys su 16 pilietiškų jaunų žmonių. „Misija Sibiras`15“ ekspedicijos komanda keliaus į lietuvių tremties ir kalinimo vietas Tomsko srityje, kur įgyvendins kilnią misiją – nykstančių kapinių bei dar Sibire gyvenančių tautiečių paiešką, skelbiama pranešime.

„Šiuo projektu siekiame pagerbti tremtyje nukentėjusius bei žuvusius tautiečius, skatinti kartų tarpusavio supratimą, suteikti jaunimui galimybę artimiau pažinti praeities įvykius bei dar kartą parodyti visuomenei, jog jauniems žmonėms rūpi jų šalies istorija. Šiais metais ekspedicijos komandos dalyvių lauks sunkūs išbandymai, tačiau neabejojame, kad visi kartu sėkmingai pradėsime naują, patriotiškumo bei meilės savo tėvynei kupiną veiklos dešimtmetį“, – teigia Labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius Ignas Rusilas.

Į 10-mečio ekspediciją kartu su lietuvių komanda vyks ir dalyviai iš Latvijos bei Estijos, kurie dalyvavo nacionalinėse atrankose savo valstybėse. Taip pat į žygį leisis ir architektas, grupės „Antis“ lyderis, projekto „Misija Sibiras“ Patarėjų tarybos narys Algirdas Kaušpėdas.

Šiemet „Misijos Sibiras“ dalyviai lankys lietuvių tremties vietas ir kapines Tomsko srityje. Lietuvių kapavietėse bus statomi kryžiai, kuriuos meistraus patys ekspedicijos dalyviai.

Pilietiškiausio projekto organizatoriai liepos 17 d., 16 val., kviečia atvykti į Vilniaus geležinkelio stotį bei į tolimą kelionę palydėti dešimtmečio projekto dalyvius. „Misija Sibiras`15“ komandai sėkmės palinkėti atvyks projekto rėmėjai, partneriai, buvusių ekspedicijų dalyviai ir draugai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.