Lietuvoje

2019.07.25 17:02

Perspėja dėl didinamų vaiko pinigų: gali tapti paskata neatsakingoms šeimoms nedirbti

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2019.07.25 17:02

Šeimos kortelė daugiavaikėms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms – priemonė, keičianti visuomenės požiūrį į gausias šeimas, o nuo sausio didėsiantys vaiko pinigai – galimybė naudotis asocialiesiems. Tokius valstybės paramos šeimai bruožus išskyrė LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ pašnekovai.

Šeimos kortelę vertina palankiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjos Eglės Samoškaitės teigimu, Šeimos kortelė yra tarsi nuolaidų kortelė, skirta gausioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms.

„Gausios šeimos – trys ir daugiau vaikų, o neįgalus vaikas gali būti tiek pilnametis, tiek nepilnametis asmuo. Svarbu, kad jis gyventų su tėvais arba globėjais“, – paaiškina ji.

Kaip sako pašnekovė, Šeimos kortelė užtikrins galimybę gausioms ar sunkiau besiverčiančioms šeimoms naudotis įvairiomis paslaugomis pigiau.

„Viena vertus, tai daroma valdžios iniciatyva, kita vertus – liudija privačių įmonių socialinę atsakomybę ir prisidėjimą keičiant visuomenės požiūrį, nes anksčiau į gausias šeimas būdavo žiūrima kaip į ką nors nesuvokiamo“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja.

Anksčiau žadėta, kad su Šeimos kortele bus taikomos lengvatos transportui, tačiau iki šiol tai nėra įgyvendinta. E. Samoškaitės aiškinimu, tokiu atveju būtinas įstatymo ir biudžeto pakeitimas. „Norima padaryti 50 proc. nuolaidą. To būtų galima tikėtis tik kitąmet“, – priduria ji.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas sako Šeimos kortelę vertinantis teigiamai, tačiau įžvelgia ir kaip tam tikrą mažo darbo užmokesčio, už kurį dalis šeimų negali oriai gyventi, pakaitalą.

„Manau, kad, visų pirma, valstybė turėtų koncentruotis į normalias pajamas“, – pabrėžia A. Sysas.

Daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė Jurgita Pocienė Šeimos kortelę traktuoja ne kaip pašalpą, bet kaip moralinį palaikymą gausioms šeimoms. Jos teigimu, minėtoms šeimoms svarbu, kad į jas būtų žiūrima be pašaipos.

„Pasigendu palankaus požiūrio į gausias šeimas, jo Lietuvoje nėra. Manoma, kad didelė šeima yra asociali ir neatsakinga, esą iš pradžių reikia skaičiuoti finansus, o tik po to gimdyti. Be abejo, finansiškai tai yra sudėtinga, tačiau tai mūsų pačių pasirinkimas. Apmaudu, kai žmonės pradeda teisti, nors auginti šešis vaikus yra kur kas kebliau nei du“, – LRT RADIJUI sako J. Pocienė.

J. Pocienės aiškinimu, Šeimos kortelė turėtų būti skirta ne maistui ir kitoms būtiniausioms prekėms, bet kultūriniam laisvalaikiui.

„Didelė šeima dažnai negali nuvykti į renginį, nes tai daug kainuoja, o ir šeimos bilietai paprastai sudaromi keturių asmenų šeimai, todėl gausiai šeimai tai anaiptol nesudaro palankių sąlygų“, – tvirtina J. Pocienė.

Vaiko pinigai ne visiems?

Pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje yra numatyta, kad vaiko pinigų išmoką nuo 2020 m. sausio 1 d. sudarys 70 eurų universali išmoka visoms šeimoms, pridedant 30 eurų priedą daugiavaikėms bei socialiai remtinoms šeimoms.

Paklausta, ko siekiama kitąmet didėsiančiais vaiko pinigais, E. Samoškaitė sako, kad vienas to tikslų – vaikų skurdo mažinimas. Jos aiškinimu, šeimos, kurias išlaiko vienas asmuo, skursta, nors ir uždirba gana neblogai.

Anot E. Samoškaitės, vienokias ar kitokias šeimos politikos priemones turi beveik visos civilizuotos valstybės, tad pasikliauti vien gaunamomis pajamomis – negalima. „Gali skirtis ir tėvų kvalifikacija, ir galimybės dirbti skirtingais gyvenimo etapais“, – priduria ji.

J. Pocienės manymu, vaiko pinigai neturėtų tapti paskata neatsakingoms šeimoms nedirbti. „Labai norėtųsi, kad tai nebūtų argumentas susilaukti dar vieno vaiko, esą tai suteiktų papildomų pajamų. Reikia apsaugoti sistemą, kad neplanuojantieji dirbti nepradėtų šiomis išmokomis naudotis piktybiškai“, – įspėja J. Pocienė.

A. Sysas teigia nematantis būdų, kuriais būtų galima visiškai užkirsti kelią asocialių šeimų piktnaudžiavimui minėtomis išmokomis, tačiau, anot jo, jau dabar tam tikrais įstatymais yra apribotos tokių šeimų galimybės naudotis valstybės skiriamais pinigais.

„Žmonėms, kurie ne visai suvokia, kaip elgtis su pinigais, maistą ir paslaugas perka socialinis darbuotojas, nes dažniausia tokie žmonės pinigus išleidžia alkoholiui“, – sako pašnekovas.

E. Samoškaitės tvirtinimu, vaiko pinigai nėra tokie dideli, kad iš jų būtų įmanoma išgyventi, todėl nevertėtų jaudintis dėl galimybės jais naudotis.

„Jeigu turi penkis vaikus, gauni 350 eurų. Ar įmanoma 6–7 asmenų šeimai iš jų išgyventi? Abejoju. Taip pat yra skiriamos socialinės pašalpos savivaldybėse, jos vidutiniškai siekia 80 eurų ir jas gauna vos 2,5 proc. šeimų. Manau, kad tam tikrais atvejais problemų yra, tačiau jos yra užkardytos kaip įmanoma labiau“, – tikina E. Samoškaitė.

Daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė atkerta, kad šeimoms kaimuose išmokų išgyventi pakanka. Jos manymu, trūksta prevencijos, skatinančios minėtus asmenis įsidarbinti. „Jeigu jie piktybiškai nedirba, tokiu atveju neturėtų gauti vaiko pinigų“, – įsitikinusi J. Pocienė.

E. Samoškaitė pritaria, kad šie procesai turi būti valdomi, tačiau pabrėžia, kad, pagal Konstituciją, priverstinio darbo būti negali.

„Žmonės stokoja socialinių įgūdžių, jiems yra iššūkis atsikelti ir nueiti į darbą. Viso to yra mokoma, todėl negalima iškart atimti vaiko pinigų – jiems tai būtų dar didesnė skriauda. Mano manymu, nuolatinis skatinimas dirbti gali kur kas daugiau nei pinigų atėmimas“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja.

J. Pocienė mano, kad auginantieji vaikus turi būti atsakingi ir patys išlaikyti savo vaikus, o ne gyventi tik iš valstybės skiriamų lėšų.

„Kam man dirbti, jei man ir tiek užtenka. [...] Manau, kad reikia peržiūrėti vaiko pinigų dalijimą į kairę ir į dešinę. Reikia ne uždrausti, bet reguliuoti“, – akcentuoja J. Pocienė.

Plačiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.