Lietuvoje

2019.07.24 15:00

Netikėtumas Karbauskiui: etikos sargai Pranckiečio nusižengimų nemato

Karbauskis: spręs taryba; atnaujinta 15.49
Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.07.24 15:00

„Valstiečių“ etikos sargai trečiadienį rinkosi spręsti, ar rekomenduoti iš partijos šalinti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. To prašė partijos valdyba, teigdama, kad parlamento vadovas nesilaiko partijos tarybos sprendimo dėl koalicijos sutarties.

Komisijos posėdis truko daugiau nei tris valandas. Po posėdžio komisijos pirmininkas Leonas Apšega informavo, kad Etikos komisija priėmė sprendimą, kad V. Pranckietis nepažeidė etikos normų. Iš keturių posėdžiavusių komisijos narių 3 balsavo, kad V. Pranckiečio pažeidimų nėra, o viena komisijos narė, kad pažeidimų būta.

„Mūsų komisija, ilgai svarsčiusi visus „už“ ir „prieš“, susipažinusi su didele krūva dokumentų, priėmė sprendimą, kad V. Pranckietis nepažeidė etikos normų“, – teigė Etikos komisijos pirmininkas.

Jų sprendimas bus pateiktas partijos tarybai, kuri spręs, ką daryti toliau. L. Apšegos teigimu, visi partijos klausimai turi būti sprendžiami dialogo keliu, susėdus prie stalo ir diskutuojant.

„Kartais pas mus atsitinka taip, kad bandoma primesti nuomonę. Esu tokių dalykų priešininkas. Kur bedirbau, stengiuosi išklausyti, nors kartais bandome būti gudresni už kitus. Tiesa gimsta diskusijose“, – kalbėjo L. Apšega.

„Valstiečio“ teigimu, kad komisija vadovavosi protingumo ir demokratijos principais. Jis kartojo, kad daugelį klausimų galima išspręsti diskusijų keliu.

„Gyvename demokratinėje valstybėje. Komisija mano kitaip (nei Ramūnas Karbauskis – LRT.lt)“, – sakė L. Apšega, pridurdamas, kad nebijo partijos pirmininko reakcijos.

Galutinis sprendimas – tarybos

LVŽS lyderis R. Karbauskis žurnalistams kalbėjo, kad toks etikos sargų sprendimas konstatuoja, kad koalicijos sutartis gali būti pakeista. Tačiau partijos taryboje, pasak jo, nutarta, kad sutartis negali būti keičiama, nes jos pagrindu jau formuojama Vyriausybė.

„Ta prielaida, kad galima jos nevykdyti, yra neteisinga. Komisija galėjo padaryti kokią nori prielaidą. Gerbiame komisijos sprendimą, bet prielaida yra nereali, persiderėti nėra įmanoma. O kitas klausimas, kad, iš tikrųjų, jeigu būtų ta prielaida atmesta, sprendimas galėjo būti kitoks“, – teigė R. Karbauskis.

Jis toliau kartojo, kad kalbama yra ne apie V. Pranckietį, kaip asmenį, bet apie jo užimamą poziciją.

„Suprantu sprendimą, bet jis tarybai nepadės“, – sakė politikas. Paklaustas, ar V. Pranckietis bus šalinamas iš partijos, R. Karbauskis teigė, kad tai spręs taryba.

Jis teigė, kad Seimo pirmininkas nevertina nei partijos, nei koalicijos pozicijos. R. Karbauskis net svarstė, kad jei V. Pranckietis taptų „socialdarbiečių“ atstovu, jis galėtų likti pareigose.

„Jei Socialdemokratų darbo partija susitars su V. Pranckiečiu, kad jis yra jų kvotai, tai nelieka jokių problemų“, – sakė R. Karbauskis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba praėjusią savaitę pritarė keturių partijų sudarytai koalicijos sutarčiai. Vienas jos punktų – kad Seimo vadovo postas iš „valstiečių“ yra paimamas ir atiduodamas „socialdarbiečiams“. Tai reiškia, kad iš pareigų turėtų pasitraukti V. Pranckietis.

Visgi net ir po tarybos sprendimo parlamento pirmininkas laikėsi tvirtai ir teigė neketinantis pats pasitraukti iš pareigų. Jis kalbėjo, kad jei kas nors nebenori jo matyti poste, dėl to turėtų nubalsuoti Seimas.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad laikydamasis tokios pozicijos V. Pranckietis prieštarauja partijos valiai.

V. Pranckietis: jei taryba imsis svarstymo, pasitrauksiu pats

Seimo pirmininkas V. Pranckietis trečiadienį žurnalistams sakė, kad „valstiečių“ etikos sargų sprendimą jo atžvilgiu vertina kaip „natūralų, normalų“.

„Manau, kad protas visa laimi“, – žurnalistams trečiadienį Seime sakė V. Pranckietis.

R. Karbauskis užsiminė, kad partijos taryba yra nusprendusi, jog reikia vykdyti koalicinę sutartį, kurioje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka „socialdarbiečiams“, tad neatmetama, kad V. Pranckiečio, nesitraukiančio iš parlamento vadovo pozicijos, elgesys dar gali būti vertinamas tarybos.

V. Pranckietis, komentuodamas situaciją, pažymėjo, kad jei jo elgesio vertinimo partijos taryba vis dėlto imsis, jis pats pasitrauks iš „valstiečių“ gretų.

„R. Karbauskio idealistinis siekimas pašalinti mane yra turbūt labai ilgai besitęsiantis dalykas ir aš manau, kad to proto turėtų užtekti ne tik Etikos komisijai. Jeigu taryba imtų svarstyti šį klausimą, aš tarybai nesuteikčiau malonumo pašalinti mane iš partijos ir aš iš tos partijos pasitraukčiau. Jeigu aš nereikalingas partijai, tai tada ten neturiu būti. Kodėl aš turėčiau trukdyti partijos žmonėms, kuriuos aš, beje, labai gerbiu?“, – aiškino V. Pranckietis.

„Valstietis“ vėliau patikslino, kad, jei partijos taryba imsis svarstyti, ar jį pašalinti iš partijos gretų, jis pats pasitrauks.

V. Pranckietis neatsakė į klausimą, ar pasitraukęs iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos liktų Seimo pirmininko poste, tačiau akcentavo, kad nereikėtų tapatinti parlamento vadovo posto ir narystės partijoje.

„Netapatinkime dviejų atskirų dalykų. Seimo pirmininko postas yra Seimo dalykas, tai yra Seimo sprendimą, ką išrinkti ir ar atleisti“, – aiškino V. Pranckietis.

Vis dėlto Seimo pirmininkas neslėpė tikintis, kad partijos Etikos komisijos sprendimas, kad jis nepadarė jokių pažeidimų, taps aiškus signalas visiems „valstiečiams“.

„Tai yra didžiulė žinia ir partijos nariams, ir tarybos nariams, kad, jeigu tris valandas („valstiečių“ Etikos komisija – LRT.lt) svarstė tokį paprastą dalyką, tai manau, kad tai daug ką reiškia ir permąstyti turėtų kiekvienas žmogus, kuris blaiviai gali galvoti“, – komentavo V. Pranckietis.

Anksčiau R. Karbauskis užsiminė, kad V. Pranckietis galėtų išsaugoti Seimo pirmininko poziciją, jei prisijungtų „socialdarbiečių“. V. Pranckietis pakartojo, kad partijas „renkasi pagal vertybes, o ne pagal R. Karbauskį“.

V. Pranckietis, paklaustas, ar prisidėtų prie naujos partijos, jei ją imtųsi kurti premjeras Saulius Skvernelis, teigė, kad geriau jau būtų imtis „valstiečių“ partijos pertvarkos.

„Aš manau, kad lengviausias sprendimo būdas būtų atkurti šią partiją demokratijos kelyje“, – pažymėjo V. Pranckietis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.